Dobrý den.
Je mi 14 let. Už dlouhou dobu, asi 9–10 let, mě děsí noční strach. Nepamatuji si, že by se v té době něco zvláštního událo, něco, co by to mohlo vyvolat. Ani na horory se nekoukám.
Párkrát do měsíce se mi stane, že se v noci probouzím se strachem. Nevím, co ten strach vyvolává. Prostě se bojím, avšak nevím čeho. Vím, že jsem v bezpečí domova, že je zamknuto a nic mi nehrozí, ale ten pocit je opravdu nepřekonatelný. Hůře se mi dýchá, jako bych měla pusu něčím zakrytou, kolikrát se mi stává i to, že vidím jen černé obrysy lidi.
Dříve jsem se i potila, že byly mokré peřiny, rychle mi buší srdce, mám strach ze smrti. Ale někdy mám jen strach a nevím z čeho. Je to jak kdy. Většinou vždy do půl hodinky, hodinky usnu. Unavená další den nejsem, cítím se skvěle, jako by se v tu noc nic nestalo. Není to pravidelné, zkrátka 1 – 2× za měsíc. Někdy se mi to neděje dlouhou dobu a pak najednou skoro každý týden.
Přemýšlela jsem, co by to mohlo vyvolávat, ale vážně nevím. Přijde to vždycky tak nečekaně. Chci se zeptat, o co se jedná? A jestli to mám vůbec řešit s odborníkem, když je to občasné? Ráda bych se toho zbavila.
Děkuju předem.
Lucie
Názor odborníka
Vážená a milá slečno Lucie,
děkuji vám za důvěru a dovolte, abych nejprve složil poklonu vašim výborným vyjadřovacím schopnostem, které svědčí o vašich dalších intelektových kvalitách.
Úzkostné noční obtíže, které popisujete, připomínají nejvíce ze všeho poruchu, která se nazývá noční můra. V dětství a během dospívání bývají dost časté, trápí něco kolem 15 % mladých lidí (podobně jako náměsíčnictví) a neznamenají v podstatě nic jiného, než že máte bohatý citový život. Možná, že hodně čtete a také asi máte dost pochopení pro trápení svých blízkých. Protože se nezmiňujete o tom, že by vás úzkosti pronásledovaly také přes den, nepředpokládal bych, že jde o úzkostnou poruchu a věřím, že časem vaše příznaky odezní samy od sebe.
Kdybych vám směl poradit asi tak, jak bych poradil své vnučce, řekl bych asi tohle: Holčičko moje malá, hlavně se neboj a nestraš se. Až se ti ukážou ty postavy, řekni si, že jsou to tví dobří duchové a ty ses lekla, protože jsi nakoukla do krajiny, kterou neznáš. Můžeš jim dát legrační jména, ta první postava zleva ať se jmenuje Pinďa a ta druhá třeba Bobík. Ta třetí může být Karel čtvrtý a divit se, proč je čtvrtý, když je třetí. Až je takhle budeš znát blíž, přestanou tě děsit.
Pokud by vás to ale otravovalo moc a nadále, je namístě vyšetření ve spánkové laboratoři, kam by vás mohl odeslat lékař s pracovní diagnózou „parasomnie“ (F51.4). Vyšetření není nikterak zatěžující či nepříjemné. Člověk se dostaví do laboratoře během odpoledne, aby si zvykl na nové prostředí, večer se uloží do lůžka a na hlavu dostane takovou čepici, v níž jsou připevněny elektrody. Ty zaznamenávají průběh spánku, který se zaznamenává v zápisu.
Při jeho luštění se spánkoví odborníci soustřeďují na celkovou dobu spánku, dobu trvání jednotlivých stadií (podle hloubky 1–4) normálního spánku a dobu trvání REM, neboli snového spánku. Jenom nevím, jestli tam ráno podávají snídani, ale myslím, že ano.
Přeju vám, abyste se toho brzy zbavila!
Radkin Honzák