Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Partner je ve vězení: Důležité je zůstat aktivní a neuzavírat se.

Dobrý den, před časem mi zavřeli přítele. Bylo to dost stresující, děsivé a nečekané. Setk…

Hana Formánková, Psycholožka, psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

5. 6. 2012

5. 6. 2012

Dobrý den,

před časem mi zavřeli přítele. Bylo to dost stresující, děsivé a nečekané. Setkala jsem se se situací, o které jsem nic netušila, a nevěděla, jak se zachovat.

Je to už delší čas, postupně jsem si zvykla a přišla na způsob, jak se s tím vyrovnat. Jen mě napadlo, že to nemuselo trvat tak dlouho. Nemusela jsem přijít o práci a bydlení, kdybych věděla, jak se přizpůsobit.

Vytvořila jsem tedy internetové stránky, na kterých se snažím (a nejen já) poradit těm, kdo se s tímto problémem také setkávají poprvé. Ale protože jsou to stovky lidí a stovky příběhů, nedokážu poradit všem. Někdy může být můj přístup i na škodu a nevhodný. Proto se obracím na vás, na odborníky.

Co byste poradili přítelkyním a ženám odsouzených mužů? Tedy za předpokladu, že nechtějí vztah okamžitě ukončit, takové se na mé stránky neobracejí. Jak se vyrovnat se samotou, sociální izolací a hlavně tím, že se jejich nejbližší člověk provinil proti zákonu? Jak se chovat k okolí, jak snášet návaly paniky a permanentní strach o svého partnera. Jak se z toho nezhroutit?

Děkuji

Soňa

Názor odborníka


Dobrý den, Soňo.

Děkuji za váš dotaz. Popisujete situaci, která se vám stala před časem a byla pro vás stresující a děsivá – váš přítel se dostal do vězení. Zažívala jste zmatek, nevěděla, co máte dělat. Přišla jste o práci a bydlení. Určitě jste se setkávala s různými reakcemi okolí, „dobře míněnými radami“, rychlými soudy, možná jste ztratila některé svoje přátele a blízké. 

Přesto vás tato vaše zkušenost nevedla k rezignaci, ale k rozhodnutí postavit se k problému aktivně. Rozhodla jste se založit webové stránky, které pomáhají ženám v podobné situaci, ve které jste se před časem nacházela i vy. Poskytujete jim informace, podporu a možnost sdílet svůj příběh s někým, kdo má podobnou zkušenost. Už jenom skutečnost, že se mohou s někým podělit, zeptat se, požádat o radu, může mít pro řadu z nich léčivý potenciál. 

Soňo, je to váš způsob, jak se vyrovnáváte s těžkou situací a zároveň přináší podporu a užitek ženám, které se cítí zoufalé a hledají jakoukoliv pomoc.

Ptáte se, jak poradit přítelkyním odsouzených mužů, aby se lépe vyrovnaly se sociální izolací, samotou, smutkem, reakcemi okolí? Nedokážu a ani si netroufám na tuto otázku odpovědět v těchto pár řádcích. Neznám žádnou zaručenou odpověď. Každá z žen, které se na vás obrací, má za sebou jiný příběh. Většina z nich se rozhodla partnery neopustit, je to jejich rozhodnutí a mají k tomu svoje důvody. Na každý dotaz je potřeba reagovat individuálně. 

Z mého pohledu je důležité, aby se partnerka nebo partner neuzavírali před světem, a pokusili se zachovat to, co je doposud bavilo, těšilo (koníčky, zájmy, přátele), aby dokázali mluvit  o svých emocích, vzteku, smutku, obavách, úzkosti z budoucnosti.  Pokud nemají nikoho blízkého, může jim pomoci se z toho „vypsat“ nebo zkusit najít někoho s podobnou zkušeností  (svépomocné skupiny, diskusní fóra), vyhledat pomoc psychoterapeuta. Zjistit si co nejvíce informací o zařízení, ve kterém je partner umístěn. Pokud se rozhodnou partnera neopustit, je důležité, aby s ním udržovali kontakt.

Soňo, prohlížela jsem vaše webové stránky, kde jste shromáždila velké množství kontaktů, informací, zkušeností. Vidím za tím spoustu hodin vašeho času a energie. Napadá mě, že se asi někdy musíte cítit zahlcena těmito tématy. Přála bych vám, abyste si dokázala udržet i určitý odstup a byla si vědoma toho, že nemůžete pomoci všem, kdo o to požádají. Nezapomínejte na sebe. Vyhledávejte činnosti, které vás baví, těší, podporují, u kterých si odpočinete, „vyčistíte hlavu“.  Pokud něco děláte s velkým zapálením a nepečujete o svoje vnitřní zdroje, můžete rychle vyhořet, ztratit svoji energii.

Soňo, přeji vám, aby se podařilo zvládnout i období po návratu vašeho přítele z výkonu trestu. Tahle fáze „za branou“ je těžká pro oba – začít znovu a jinak, najít si práci, navázat přerušené vztahy. Ve své praxi se setkávám s lidmi po návratu z výkonu trestu, znám tuhle problematiku spíše z této strany. Ale jedno je jisté – pokud se mají kam vrátit, je to pro ně pro začátek obrovská výhoda. 

Držím palce!

S přáním všeho dobrého,

Hana Formánková

Svůj životní příběh popsala tazatelka také ve článku Ne, neopustím ho na našich stránkách (pozn. red.).

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Načítá se...
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.