Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Partnerovi vadí mé děti: Zeptejte se ho na důvod.

Dobrý den, mohu vás požádat o názor? Dnes po dvouletém soužití mne partner opustil s tím, …

Lukáš Dastlík 12. 11. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

mohu vás požádat o názor? Dnes po dvouletém soužití mne partner opustil s tím, že si musí ujasnit, co vlastně chce. Řekl mi, že mě miluje a nepokládá náš vztah za nefunkční, ale že mu vadí mé děti. Nedovedu si prý představit, jak je těžké žít s dětmi, které nejsou jeho. Nevěděl prý, než se k nám nastěhoval, co to obnáší.

Milujeme se celým srdcem, já myslela, že vztah je naprosto báječný (společné vize, zájmy) a zčistajasna tenhle šok. Ráda bych jen věděla, co je tak těžké v našem soužití s dětmi. Podotýkám, že dětmi ho nijak nezatěžuji, nechci po něm žádnou s dětmi související aktivitu.

Je možné, že na děti žárlí? Nebo to souvisí s jeho dětstvím (maminka jemu žádnou lásku nedávala a zázemí už vůbec ne)? Nechci o tenhle vztah přijít, ale na škemrání jsem hrdá. Já totiž nepotřebuji partnera pro finance, ale pro pevná záda. Děkuji.

Petra

Názor odborníka


Dobrý den,

předně si sedněte s ním a vámi pokládané otázky či domněnky položte jemu. Pokud není schopen nebo ochoten vám na ně odpovědět, buď je v této oblasti „nezralý“, nebo se bojí vám říci plnou pravdu do očí.

Ano, na děti může žárlit, stejně tak to může souviset s jeho dětstvím, ale také s něčím jiným (např. s tím, že jeho ideálem může být vztah pouze s jeho dětmi a dříve si to plně nepřiznal či neuvědomoval, nebo může být nespokojen s vámi a toto je jen jednoduchá zástěrka). Vymyslet by se dalo více dalších důvodů. Důležité ale není, co my vymyslíme za teoretické možnosti, ale co jemu přijde tak těžké na společném soužití s vámi a dětmi.

Dětmi ho sice přímo zatěžovat nemusíte, může ho ale zatěžovat i to, že se jim věnujete vy a on je v tu chvíli „na druhé koleji“. Je třeba si uvědomit, že způsob trávení dne je vždy odlišný bez dětí a s nimi, ať se o ně stará kdokoli.

Výrok, že se milujete celým srdcem, je také trochu zavádějící. Každý to samozřejmě můžeme chápat jinak, ale pro mě by to znamenalo, že je partner schopen a ochoten přijmout vztah i s dětmi. 

Plně podporuji to, že nechcete škemrat, nemělo by to cenu a největší šanci ho získat (zpět) máte, když on zjistí, o co přijde bez vás (i s dětmi).

Moc vám fandím, hezké dny.

Lukáš Dastlík

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Lukáš Dastlík

Psycholog, terapeut, pedagog, kouč, supervizor

www.elio.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.