Poradna
odemčené

Pauza ve vztahu

Může pauza odvrátit partnerskou krizi, nebo je to začátek konce?

Petr Jarolímek

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

21. 10. 2019

21. 10. 2019

Jsme ve vztahu 3,5 roku a prošli jsme si již jednou velkou krizí, kterou jsem způsobil já (odešel jsem za jinou a po týdnu jsem se vrátil, k ničemu mezi námi nedošlo, stalo se to před 2 lety). Teď jsem se vrátil z jednoročního programu – za rok jsme se viděli čtyřikrát a volali si téměř denně.

Já byl po návratu z různých důvodů psychicky na dně a myslel jsem, že mě přítelkyně podrží v těžkých chvilkách. Místo toho odešla a trávila čas s kamarádkami, prý aby se nemusela trápit. Byl jsem z jejího chování smutný, cítil jsem se zrazený a zklamaný.

Nakonec mi partnerka řekla, že jí chybí vášeň a zamilovanost, kterou cítila na začátku. Cítila se pod peer pressure, protože všichni okolo už začali kariéru. A tak navrhla, abychom si dali tři měsíce pauzu, aby se mohla soustředit na sebe a uvědomit si, co chce.

Byl to obrovský šok po návratu, neočekával jsem takové rozuzlení, protože jsme měli fungující vztah s normálními problémy, ale nic nepoukazovalo na takový vývoj. Pauzu jsem vždy považoval za nepřímý konec vztahu. Myslím, že buď jsme ve vztahu, nebo ne a nějaká pauza to nespraví.

Tomáš, 27 let

Názor odborníka

Zdravím, Tomáši,

velmi záleží na tom, o jaký druh pauzy se jedná. Někdy doporučují podobné opatření i manželští poradci a pároví terapeuti. Jde však o odluku se zcela jasnými pravidly, nikoli o laickou pauzu typu „pojďme se nějakou dobu nevídat“. Stanovuje se, k čemu má odluka být, jak dlouho má přesně trvat, za jakých podmínek a kvůli čemu se oba partneři smí kontaktovat.

Taková pauza může mít své benefity. Rozhádaným a naštvaným partnerům se po rozestěhování či přerušení kontaktu často uleví. Získají kýžený prostor pro přemýšlení, odpočinek, získání nadhledu. Obtíže samozřejmě nezmizí, pauzou se samy o sobě nevyřeší. Ale je možné, že na jejím základě si oba partneři lépe uvědomí své odhodlání vztah opustit, či v něm zůstat.

  • Jaká pravidla ohledně pauzy jste si stanovili vy?
  • Víte, co současný stav pro vás znamená?
  • Dohodli jste se o tom, jestli můžete vídat i jiné lidi a zkoušet s nimi navazovat partnerství, případně milenecké kontakty?
  • Nebo jste jeden pro druhého „rezervováni“ do uplynutí oněch tří měsíců?
  • Je v pořádku, když jeden druhému zavolá nebo napíše?

Laická verze pauzy má mnohem větší rizika – z mé zkušenosti to většinou bývá eufemismus pro odchod, který nikdo nechce přímo navrhnout. Je také velký rozdíl mezi pauzou, na které se oba domluví, a tou, kterou prostě jeden vyhlásí.

Kdybych si měl troufnout dát vám jednu malou radu, Tomáši, doporučil bych vám, abyste se neorientoval jen podle toho, že máte s přítelkyní pauzu. Bral bych vážně především její sdělení o tom, co cítí a necítí.

S pozdravem

Petr Jarolímek

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.