Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Péče o rodinu mě začala vyčerpávat, jsem na pokraji sil.

Poslední měsíce mně hrozně vyčerpává běžná péče o rodinu a domácnost. Vše jsem doposud zvládal…

Martin Sládek 5. 8. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Poslední měsíce mně hrozně vyčerpává běžná péče o rodinu a domácnost. Vše jsem doposud zvládala, nejdnou jsem ze všeho hrozně unavená. Nemám čas na odpočinek, trpí tím i moje nálada. Připadám si smutná, jako by mně nic nebavilo. Manžel také hodně pracuje, pomáhá mi o víkendu, ale v týdnu to po něm nemůžu chtít. Mám obavy, že to vše přenáším na své děti, všechno hodně řeším sama se sebou před spaním, nemůžu usnout. Přemýšlela jsem, zda se vydat k psychologovi nebo psychiatrovi, nechce se mi ani k jednomu, ale mám dojem, že to již nezvládám. Prosím o radu, kudy z toho ven.

Kateřina

Názor odborníka

Popisujete pocity, které prožívá spousta žen v podobné situaci. I když nevím, o kolik dětí a v jakém věku se staráte, je třeba si uvědomit, že péče o rodinu a domácnost není jen „něco navíc“, „něco, co by se dalo zvládnout bokem“. Jde o ňáplň celého dne, dalo by se říci o práci na celý úvazek. A stejně tak jako muži při práci na plný úvazek vyžadují svou porci odpočinku, i vy byste na něj měla mít nárok. Obecně to ovšem zvykem není.

Promluvte s manželem

To je asi to první, o čem byste měla přemýšlet a promluvit s manželem. Najít si alespoň jendou týdně nějaký ten čas pro sebe, na relaxaci či aktivní formu odpočinku. Stereotyp je vážně ubíjející a vy budete potřebovat  nějakou změnu.

Zárověň  ovšem popisujete i celkem jednoznačné příznaky deprese, jako je nadměrná únava, smutek, úbytek zájmů, obtíže se spaním. Depresivní reakce organismu v rámci nadměrné a dlouhodobě zátěže jsou relativně časté.

Zajděte k psychiatrovi

Doporučuji návštěvu psychiatra, který posoudí, zda jde opravdu již o depresivní obtíže, nebo jen nadměrnou únavu. V případě depresivních obtíží by potom připadala v úvahu podpůrná a dočasná terapie antidepresivy, jež dokáží odstranit depresivní příznaky, většinou do čtyř týdnů. Následně se potom užívají  alespoň šest měsíců k dosažení dostatečné stabilizace.

Jen na léky nespoléhejte

Samotná antidepresiva ovšem nikdy nebudou řešením, pokud nedojde k nějaké změně vě vašem životě. Jinak lze jen čekat, kdy se podobné obtíže objeví znovu. Rozhodně však s návštěvou odborníka neotálejte, čím dříve se vaše problémy začnou řešit, tím dříve si zase dokážete života užívat.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.