Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Péče o rodinu mě začala vyčerpávat, jsem na pokraji sil.

Poslední měsíce mně hrozně vyčerpává běžná péče o rodinu a domácnost. Vše jsem doposud zvládal…

Martin Sládek, Psychiatr a psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

5. 8. 2010

5. 8. 2010

Poslední měsíce mně hrozně vyčerpává běžná péče o rodinu a domácnost. Vše jsem doposud zvládala, nejdnou jsem ze všeho hrozně unavená. Nemám čas na odpočinek, trpí tím i moje nálada. Připadám si smutná, jako by mně nic nebavilo. Manžel také hodně pracuje, pomáhá mi o víkendu, ale v týdnu to po něm nemůžu chtít. Mám obavy, že to vše přenáším na své děti, všechno hodně řeším sama se sebou před spaním, nemůžu usnout. Přemýšlela jsem, zda se vydat k psychologovi nebo psychiatrovi, nechce se mi ani k jednomu, ale mám dojem, že to již nezvládám. Prosím o radu, kudy z toho ven.

Kateřina

Názor odborníka

Popisujete pocity, které prožívá spousta žen v podobné situaci. I když nevím, o kolik dětí a v jakém věku se staráte, je třeba si uvědomit, že péče o rodinu a domácnost není jen „něco navíc“, „něco, co by se dalo zvládnout bokem“. Jde o ňáplň celého dne, dalo by se říci o práci na celý úvazek. A stejně tak jako muži při práci na plný úvazek vyžadují svou porci odpočinku, i vy byste na něj měla mít nárok. Obecně to ovšem zvykem není.

Promluvte s manželem

To je asi to první, o čem byste měla přemýšlet a promluvit s manželem. Najít si alespoň jendou týdně nějaký ten čas pro sebe, na relaxaci či aktivní formu odpočinku. Stereotyp je vážně ubíjející a vy budete potřebovat  nějakou změnu.

Zárověň  ovšem popisujete i celkem jednoznačné příznaky deprese, jako je nadměrná únava, smutek, úbytek zájmů, obtíže se spaním. Depresivní reakce organismu v rámci nadměrné a dlouhodobě zátěže jsou relativně časté.

Zajděte k psychiatrovi

Doporučuji návštěvu psychiatra, který posoudí, zda jde opravdu již o depresivní obtíže, nebo jen nadměrnou únavu. V případě depresivních obtíží by potom připadala v úvahu podpůrná a dočasná terapie antidepresivy, jež dokáží odstranit depresivní příznaky, většinou do čtyř týdnů. Následně se potom užívají  alespoň šest měsíců k dosažení dostatečné stabilizace.

Jen na léky nespoléhejte

Samotná antidepresiva ovšem nikdy nebudou řešením, pokud nedojde k nějaké změně vě vašem životě. Jinak lze jen čekat, kdy se podobné obtíže objeví znovu. Rozhodně však s návštěvou odborníka neotálejte, čím dříve se vaše problémy začnou řešit, tím dříve si zase dokážete života užívat.

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.