Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Pro přítelkyni jsem příliš hodný: Osahejte si roli rytíře.

Dobrý den. Jsem s přítelkyní půl roku, ale už to není jako dřív a je to tím, že jsem moc h…

Aleš Borecký 1. 2. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den.

Jsem s přítelkyní půl roku, ale už to není jako dřív a je to tím, že jsem moc hodnej a pořád se podřizuju. Ona mi také říkala, že je to tím a že je to špatný. Ale já se jí nedokážu nepodřizovat. Mám v hlavě jen ji a chtěl bych být pořád s ní, ale vím, že když to takhle půjde dál, tak bude brzo konec.

Můžete mi poradit jak nebýt tak moc hodný?

Děkuji.

Lukáš

Názor odborníka


Dobrý den Lukáši,

váš dotaz mě opravdu zaujal: řada lidí by se možná od vás v dnešním světě potřebovala učit, jak být hodný. V určitém kontextu a míře je to podle mě kvalita, které se nemusíte vzdávat a můžete být na ni i hrdý.

Slovo hodný je takové zvláštní, jakoby „krycí“ slovo. Každý si pod ním představí něco trochu jiného. Vy jste ho dal do souvislosti s podřizováním. Přemýšlím, co by byl tedy opak – jít si za svým cílem? Prosazovat se? Být více autentický? Dávat najevo, co cítíte, dávat najevo nespokojenost, naštvání a podobně? Pro většinu žen je asi přitažlivé, když mají vedle sebe muže, který má svůj směr, svou cestu, mohou se o něj opřít, vnímají jeho sílu.

Vaše podřizování možná nějak souvisí se strachem, s touhou být přijatý, s tím, že vnímáte silně hodnotu vaší přítelkyně a vztahu s ní a možná zapomínáte na svou hodnotu? Asi bych potřeboval více znát váš příběh, aby má odpověď mohla být přesnější.

Zkuste si uvědomovat, jaký opravdu jste, jaké máte kvality, nebojte se je dávat najevo, zkusit převzít v některých věcech iniciativu, risknout (třeba i v malých věcech) nesouhlasit, navrhovat jiné varianty, zkrátka si nějak „osahat“ roli autentického lehce nezávislého rytíře. Drobná odmítnutí přežijete a myslím si, že spíš můžete očekávat pozitivní reakci přítelkyně.

Pokud byste v tom potřeboval více podpory, můžete využít pomoci psychologa.

Držím palce. A. Borecký
 

                                                                                                         

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.