Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Přítel nahradil alkohol marihuanou: Chtějte po něm hlubší změnu.

Dobrý den, mám obrosvký problém s přítelem. Dlouhých patnáct let byl alkoholikem, předtím…

Pavel Nepustil, Psycholog

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

12. 8. 2011

12. 8. 2011

Dobrý den,

mám obrosvký problém s přítelem. Dlouhých patnáct let byl alkoholikem, předtím se i potýkal s tvrdými drogami. Nyní se rozvádí a před deseti měsíci jsme se dali dohromady. Pomohla jsem mu od alkoholu, abstinuje už čtyři měsíce. Od té doby ale začal pro změnu opět s marihuanou. Prý se chce vrátit do mladých dob. Jeho nálady jsou strašné. Raději jsem od něj odešla, dala mu na výběr – buď marihuana, nebo já. Chtěla jsem mu sama pomoci, byl ale agresivnější. Raději jsem to vzdala. Myslíte si, že má nějakou šanci se s tím poprat a přestat? Mám ho ráda, ale nejde to již vydržet. Nevím jak se k němu chovat. Nemám zkušenost s marihuanou, nevím jaké jsou reakce atd.

Děkuji, Lenka

L.Z.

Názor odborníka

Dobrý den,

děkuji vám za dotaz. Kdybychom se potkali, asi bych se potřeboval ještě na spoustu věcí doptat: není mi totiž jasné, jestli jste se s přítelem úplně rozešli nebo jestli ještě jste spolu, resp. jestli byste se k němu vrátila, kdyby změnil svoje chování. Možná bych se doptal na věk přítele a na to, co na něm máte ráda. Nejsou mi jasné souvislosti jeho pití a kouření marihuany a mnoho dalších věcí, ale na tato omezení si musíme v internetovém prostoru zvyknout.

Nicméně, internetový prostor je dobrý k jiným věcem: například ke zjištění podrobnějších informací o marihuaně (http://www.drogy.net/portal/ilegalni‑drogy/ucinky‑drog/cannabinoidy/). Může se to hodit, i když bych si troufnul tvrdit, že samotná marihuana nebude hlavní kámen úrazu.

Píšete, že přítel byl v minulosti zvyklý pít alkohol, předtím brát jiné drogy, nyní marihuanu – což jsou všechno látky, které v nejobecnějším slova smyslu způsobují změněné stavy vědomí. Jejich dlouhodobé a pravidelné užívání se určitě projeví na biologické úrovni, ale dají se samozřejmě očekávat také změny v interakcích s druhými lidmi. Uvedu jenom malý příklad. Každý člověk se v životě učí, jak co nejlépe zvládat frustraci, stres, napětí, atd. Většinou se naučíme víc způsobů, jak je zvládat, někdo si ale zvykne vypořádávat se s nimi pouze pomocí změněného stavu vědomí. V intimním vztahu to potom může být pro druhého velká obtíž – neumožňuje mu s partnerem smysluplně komunikovat. Málokdy jsou takové vztahy harmonické.

S tím souvisí i podmínka, kterou jste příteli dala. Vypadá to, že vám nejde jenom o to, aby přestal kouřit marihuanu. Jde nejspíš i o to přestat se uvádět do změněných stavů vědomí a tím pádem i naučit se jiné způsoby komunikace – jiné způsoby reagování na lidi, jiné způsoby zvládání sama sebe – svých prožitků, svých myšlenek a podobně.

Nejsem schopen vám s informacemi, které mám, poradit, co dělat, ale pokud budete chtít s přítelem zůstat, doporučoval bych, abyste věnovala velkou pozornost tomu, jak se k vám chová a chtěla po něm dlouhodobé změny na této úrovni – přičemž bude třeba, abyste mu je velice detailně popsala. Myslím si, že je to lepší způsob než chtít, aby přestal s kouřením marihuany, protože za svých osm let praxe s uživateli drog jsem nabyl dojmu, že snad každý člověk, který miluje nějakou látku (drogu), si ji dokáže vychutnat, aniž by to okolí, i to nejbližší, poznalo. Ale abychom skončili optimisticky: šanci přestat s nadměrným užíváním drog má každý. Víc než polovina lidí, kteří tento problém mají, to dokáže.

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.