Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Šikana v práci: Může se jednat i o osobnostní problém.

Dobrý den, mám dotaz týkající se šikany na pracovišti. Přítel se prakticky v každém zaměst…

Petr Pražák

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

29. 7. 2011

29. 7. 2011

Dobrý den,

mám dotaz týkající se šikany na pracovišti. Přítel se prakticky v každém zaměstnání potýká s opakujícím se mobbingem.

Ač je to s podivem, všechny tři kolegyně na třech různých pracovištích by se daly zařadit do stejné kategorie: věk nad dvacet sedm, věčně nezadaná, žije v mamahotelu, jediné sociální vyžití má v zaměstnání. Všechny moberky byly na úrovni kolegyně, žádná nadřízená.

Přítel nyní pracuje na lehce vyšší pracovní příčce, ale nemá podřízené. Mobbing spadal do kategorie sledování a kritiky jeho chyb, ticha v kanceláři (nebo naopak vyrušování například pískáním si), formování ženské opozice, či neposkytování důležitých pracovních informací.

Přítel je výbušné povahy, ale v zaměstnání se vždy snaží ovládat. Nejde do konfliktu – a jako by právě toto byla jeho slabost. Jelikož se popisovaná situace neustále opakuje a bývá příčinou jeho odchodů ze zaměstnání, zajímalo by mě, jak by se s tím měl vypořádat.

Děkuji

Anethka

Názor odborníka


Dobrý den

To, co popisujete jako mobbing, by mnozí z nás definovali jako běžné pracovní vztahy. Zda toto chování vnímáme jako mobbing záleží samozřejmě na intenzitě takového chování a také na senzitivitě a reakci toho, koho se to týká. Co mne zarazilo a co může být možným klíčem k pochopení problému vašeho přítele, může být už fakt, že se pokoušíte řešit jeho problém za něj.

Problém vašeho přítele může mít řešení v rovině dovedností a v rovině osobnostní.

Efektivní komunikace, sebeprosazení a řešení konfliktů jsou důležité dovednosti pro úspěch v pracovním životě a dají se do jisté míry naučit. Na toto téma existuje mnoho knih a kurzů. Jednou z metod, která může napomoci, je například asertivní komunikace. Zvýšení úrovně znalostí a dovedností v těchto oblastech by mohlo pomoci vašemu příteli pomoci řešit podobné situace.

Jako kouče by mne zajímalo, ve kterých situacích a s kým váš přítel dokáže navázat efektivní pracovní vztahy, prozkoumávali bychom společně, jakým způsobem to dělá a zda je možné tyto strategie aplikovat i na zmíněné krizové situace. Je docela možné, že všechny potřebné znalosti a dovednosti již má váš přítel k dispozici a stačí si je pouze uvědomit a vhodně aplikovat.

Pokud však skutečně platí vaše hypotéza, že se konflikty objevují pouze s určitým typem žen, může jít o osobnostní problém. Často se nám stává, že vzhledem k naší osobní a zejména rodinné historii s určitými typy lidí nevědomě opakovaně najíždíme do neefektivních modelů chování. Můžeme hovořit o tzv. přenosu, kdy své zkušenosti, city a vztahy z minulosti přenášíme nevědomky na další osoby. Například kdy do vztahů s jakoukoliv autoritou přenáším konfliktní vztah s otcem. Řešením je uvědomění si těchto psychologických mechanismů. Někdy na to stačíme sami, někdy potřebujeme dlouhodobou podporu psychoterapeuta.

Petr Pražák

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.