Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Za hranicí zdravého rozumu: Intenzivní vášeň klade rušivé otázky.

Dobrý den, s přítelkyní jsme spolu deset let – od mých dvaceti. Prvních pět let bylo skvěl…

Ester Danelová

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

11. 3. 2011

11. 3. 2011

Dobrý den,

s přítelkyní jsme spolu deset let – od mých dvaceti. Prvních pět let bylo skvělých. Poté přišlo krátké období útlumu, nebylo to ale nic závažného. V té době se mi do života připletla Lucie (25).

Jezdil jsem domů na víkendy a přes týden jsem byl pracovně mimo. Tam jsme se poznali. Lucie byla velmi atraktivní. Zpočátku jsem si jí nějak zvlášť nevšímal. Bláznivě se do mě zamilovala a já do ní po několika schůzkách taky. Byla tolik odlišná od mé stávající přítelkyně! Velmi mě přitahovala.

Po zvažování, jak se se situací vypořádat, jsem se rozhodl to doma oznámit. S přítelkyní jsme se rozešli. Následovalo asi půlroční bouřlivé období, kdy jsem s Lucií chodil, nechodil, spal, nespal. Neustále jsem se vnitřně rozhodoval, zda to s ní má cenu, nebo ne. Přitahovala mě, ale ať jsem se snažil sebevíc, nedokázal jsem si představit s ní žít.

Vyřešil jsem to návratem k bývalé přítelkyni, se kterou jsme si vše vyříkali a na Lucii jsem úplně zapomněl. Uběhly čtyři roky a ona se ozvala. Sama má dvouapůlletý vztah, mají společné bydlení. Zašli jsme na skleničku a já jsem cítil, že to mezi námi stále (nebo snad opět) vře…

Následně jsme si já i ona potvrdili, že se i po té dlouhé době přitahujeme. Je to proti vší logice – já i ona máme vztah, který funguje. Svou přítelkyni mám rád. I přesto však k Lucii cítím náklonnost a touhu, která jde za hranice zdravého rozumu. Stejně to cítí i ona.

Vím, že žít s Lucií jako partneři nedává žádný smysl a i přes toto vše jsem ochotný s ní být a užívat si. Nerozumím tomu…

Tomáš

Názor odborníka


Milý Tomáši,

první věc, která mě při čtení vašeho dotazu napadla, byla, že může být vztah s Lucií pro vás dvojsečný: na jedné straně je velký dar moci prožívat takto intenzivní pocity, na druhé straně je to velká zátěž, která leccos komplikuje.

Sternbergova jednoduchá a názorná teorie lásky praví, že existují tři složky „úplné“ lásky ve vztahu dvou lidí: jsou jimi intimita, vášeň a oddanost.

Ideální poměry


Intimita je spojená s přátelstvím a mírou důvěry ve vztahu. Vyjadřuje, jak moc jsme si s druhými lidmi blízcí v našich cílech, přáních, vidění světa – a jak moc si můžeme navzájem věřit. Oddanost je pak projevem závazku. Je to dobrovolná závislost jednoho člověka na druhém a je spojena s výlučností. Šťávu vztahům dodává nakonec vášeň. Umí je nastartovat a je důležitá také pro jejich udržení.

Různé vztahy, které k lidem chováme, mohou mít odlišný poměr těchto složek. A každý z nás má o dlouhodobém partnerském vztahu jinou představu: někdo by chtěl prožívat spalující vášeň až do smrti, jiný si spíše cení závazku a věrnosti. Váš vztah s Lucií a vztah s přítelkyní se zřejmě mimo jiné významně liší také v popsaných dimenzích – ale liší se možná i váš ideál vášnivého a dlouhodobého vztahu.

Píšete, že vás Lucie velmi přitahuje, ale nedovedl a nedovedete si představit s ní žít. Nabídnu vám proto jeden způsob, jak se na svou situaci podívat a půjdu na to od lesa.

Kým s ní jste?


Ve vašem příběhu mě velmi zaujalo, jak popisujete své vlastní chování. Představila jsem si vás jako aktivního a rozhodného muže, kterému se jeho okolí přizpůsobuje. Píšete totiž o tom, jak jste zvažoval, co uděláte a rozhodl se to doma oznámit. Následoval rozchod. A pak jste se opět vnitřně rozhodoval – a když jste se rozhodl vrátit, přítelkyně vás přijala.

Pak jsem však četla váš dotaz znova a znova a všimla jsem si, že s Lucií tomu bylo jinak. Píšete, že to byla ona, kdo se do vás zamiloval a vám to trvalo několik schůzek. Po čtyřech letech to byla opět Lucie, kdo byl aktivní a ozval se vám, abyste následně zjistili, že touha mezi vámi přetrvává.

V poslední větě píšete, že nedává smysl žít s Lucií a nechápete, proč jste ochoten si s ní užívat. Je několik otázek, které vám mohou pomoci zorientovat se v tom. V čem se Lucie tolik liší od vaší přítelkyně? Jak moc jsou pro vás tyto vlastnosti podstatné? Co ve vás Lucie probouzí? Kým v její přítomnosti jste?

Bezpečná cesta k sobě


Různí lidé a životní okolnosti v nás vyvolávají rozdílné reakce a dávají vyniknout vlastnostem, které by se třeba jindy ani neprojevily. Ačkoli nemáte zájem o závazný partnerský vztah s Lucií, její přítomnost a pocity, které ve vás otevírá, zřejmě zpochybňují vaše rozhodnutí s kým, kde a jak chcete žít a kladou vám rušivé otázky. Ty rušivé otázky však mohou být pro váš život důležité.

Z mého pohledu máte proto tři možnosti: ukončit vztah s Lucií, o kterém si racionálně uvědomujete, že nedává smysl, pokračovat v něm s plným vědomím své zmatenosti a všeho, co můžete ztratit – anebo si sám stanovit hranice vašeho vztahu, které jsou pro vás bezpečné a snažit se hledat v sobě odpovědi na otázky, jaké intenzivní vášeň do života člověka přináší.

Sama se přimlouvám za tu třetí možnost: za zkoumání, kým vším dovedete být, zároveň však s ohledem na city lidí, které máte rá

d

.  Ester

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.