Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Zesnulý se vrací ve snech

Před deseti měsíci mi zemřel blízký člověk. Od té doby se mi o něm zdá.

Marta Helingerová 15. 7. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

před deseti měsíci mi zemřel blízký člověk. Od té doby se mi zhruba jednou týdně o něm zdá. Sny mě nijak neděsí, ale když se mi zdají, začnu věřit, že můj blízký je naživu. Po probuzení jsem pak zklamaný a smutný. Většinou je scénář takový, že jsem v bytě, kde jsme společně žili. On přijde z nemocnice a vše je jako bylo dřív. Ani nevím, jestli chci nebo nechci, aby se mi zdály takové sny.

Lukáš

Názor odborníka


Dobrý den, Lukáši,

píšete o opakujících se snech, kdy se vám zdá o člověku, který vám byl blízký. Máte pak pocit, že váš blízký je naživu, že je vše jako dřív. Když se probudíte, cítíte smutek a zklamání.

Vyrovnat se se ztrátou blízkého bývá těžké a bolestné. Se ztrátou lidí, ke kterým jsme měli silný citový vztah, se vyrovnáváme dlouho. K úplnému vyrovnání nemusí dojít nikdy. Po člověku, který nám navždy odešel, zbyde v našem srdci prázdné místo, které nemůže nikdo a nic nahradit.

Sen vám toto setkání přináší pravidelně. Jaký je jeho smysl? Nemohu vám podat jednoznačný výklad, pouze nabídnout možnosti či návrhy, co váš sen naznačuje, případně k jakému konání inspiruje.

Sen plní vaše skryté, avšak nesplnitelné přání. Člověk, kterého jste měl rád a který již není mezi námi, se vám objevuje ve snu. Uzdravil se a vrátil se z nemocnice domů. Zkuste brát setkání v vašim blízkým ve snu jako dar a věnujte takovému snu trochu svého času. Pobuďte s vašim blízkým ve vašich představách. Nalaďte se na to, co vám sen přinesl; prchavé setkání, situaci, která se nestala.. To skutečné byl váš citový vztah, který jste ve snu znovu prožil. Vaše vzpomínky na společně prožité chvíle toto citové pouto v sobě nesou také. Sen si můžete také zapsat. Psaní vám dodá odstup a okamžitou možnost ventilování pocitů a myšlenek, které se mohou objevit.

Když vám vaše duše pravidelně posílá takový sen, může to být i volání po vědomém zpracování ztráty vašeho blízkého. Něco mohlo zůstat otevřené, nevyřčené, nepojmenované. Netroufám si hodnotit či jakkoliv kategorizovat vaše rozpoložení, ale vaše poslední věta naznačuje váš nevyhraněný postoj k vašim snům. Zkuste se zaměřit na to, co by se ve vašem vztahu dalo popsat podobně. Mohlo to být i něco ve vašem individuálním životě ale časově umístěno právě do doby společného bydlení s vašim blízkým.

Zkuste vědomě popsat váš vzájemný vztah, co pro vás onen člověk znamenal. V čem vám pomohl, čím vám imponoval, co se vám na něm líbilo. A na druhé straně, co se vám nelíbilo, čím vás někdy naštval. Je důležité tuto rekapitulaci zakončit poděkováním a vyjádřením lítosti nad odchodem.

Můžete provést rituál rozloučení. Napište vašemu příteli dopis. Co s takovým dopisem uděláte, je na vás. Nechte pracovat vaše já, co by bylo nejvhodnější s dopisem udělat. Můžete si ho schovat, zničit nebo uložit na místo, které si zvolíte.

Možná vám připadá těžké a bolestné zabývat se vědomě ztrátou vašeho blízkého. Představa, že byste si měl vzpomínky a společné prožitky připomenout, vám může nahánět strach. Abyste nezůstal se zraněnými city, otevřenou ránou, zkuste se svěřit někomu, kdo vás vyslechne. Někomu, před kým můžete i plakat. Může to být někdo z vašich přátel nebo odborník, psycholog či psychoterapeut, který vám pomůže se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka.

Využívejte celý web.

Předplatné

Držím vám palce,

Marta Helingerová

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.