Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Zesnulý se vrací ve snech

Před deseti měsíci mi zemřel blízký člověk. Od té doby se mi o něm zdá.

Marta Helingerová, Psycholožka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

15. 7. 2011

15. 7. 2011

Dobrý den,

před deseti měsíci mi zemřel blízký člověk. Od té doby se mi zhruba jednou týdně o něm zdá. Sny mě nijak neděsí, ale když se mi zdají, začnu věřit, že můj blízký je naživu. Po probuzení jsem pak zklamaný a smutný. Většinou je scénář takový, že jsem v bytě, kde jsme společně žili. On přijde z nemocnice a vše je jako bylo dřív. Ani nevím, jestli chci nebo nechci, aby se mi zdály takové sny.

Lukáš

Názor odborníka


Dobrý den, Lukáši,

píšete o opakujících se snech, kdy se vám zdá o člověku, který vám byl blízký. Máte pak pocit, že váš blízký je naživu, že je vše jako dřív. Když se probudíte, cítíte smutek a zklamání.

Vyrovnat se se ztrátou blízkého bývá těžké a bolestné. Se ztrátou lidí, ke kterým jsme měli silný citový vztah, se vyrovnáváme dlouho. K úplnému vyrovnání nemusí dojít nikdy. Po člověku, který nám navždy odešel, zbyde v našem srdci prázdné místo, které nemůže nikdo a nic nahradit.

Sen vám toto setkání přináší pravidelně. Jaký je jeho smysl? Nemohu vám podat jednoznačný výklad, pouze nabídnout možnosti či návrhy, co váš sen naznačuje, případně k jakému konání inspiruje.

Sen plní vaše skryté, avšak nesplnitelné přání. Člověk, kterého jste měl rád a který již není mezi námi, se vám objevuje ve snu. Uzdravil se a vrátil se z nemocnice domů. Zkuste brát setkání v vašim blízkým ve snu jako dar a věnujte takovému snu trochu svého času. Pobuďte s vašim blízkým ve vašich představách. Nalaďte se na to, co vám sen přinesl; prchavé setkání, situaci, která se nestala.. To skutečné byl váš citový vztah, který jste ve snu znovu prožil. Vaše vzpomínky na společně prožité chvíle toto citové pouto v sobě nesou také. Sen si můžete také zapsat. Psaní vám dodá odstup a okamžitou možnost ventilování pocitů a myšlenek, které se mohou objevit.

Když vám vaše duše pravidelně posílá takový sen, může to být i volání po vědomém zpracování ztráty vašeho blízkého. Něco mohlo zůstat otevřené, nevyřčené, nepojmenované. Netroufám si hodnotit či jakkoliv kategorizovat vaše rozpoložení, ale vaše poslední věta naznačuje váš nevyhraněný postoj k vašim snům. Zkuste se zaměřit na to, co by se ve vašem vztahu dalo popsat podobně. Mohlo to být i něco ve vašem individuálním životě ale časově umístěno právě do doby společného bydlení s vašim blízkým.

Zkuste vědomě popsat váš vzájemný vztah, co pro vás onen člověk znamenal. V čem vám pomohl, čím vám imponoval, co se vám na něm líbilo. A na druhé straně, co se vám nelíbilo, čím vás někdy naštval. Je důležité tuto rekapitulaci zakončit poděkováním a vyjádřením lítosti nad odchodem.

Můžete provést rituál rozloučení. Napište vašemu příteli dopis. Co s takovým dopisem uděláte, je na vás. Nechte pracovat vaše já, co by bylo nejvhodnější s dopisem udělat. Můžete si ho schovat, zničit nebo uložit na místo, které si zvolíte.

Možná vám připadá těžké a bolestné zabývat se vědomě ztrátou vašeho blízkého. Představa, že byste si měl vzpomínky a společné prožitky připomenout, vám může nahánět strach. Abyste nezůstal se zraněnými city, otevřenou ránou, zkuste se svěřit někomu, kdo vás vyslechne. Někomu, před kým můžete i plakat. Může to být někdo z vašich přátel nebo odborník, psycholog či psychoterapeut, který vám pomůže se vyrovnat se ztrátou blízkého člověka.

Využívejte celý web.

Předplatné

Držím vám palce,

Marta Helingerová

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.