Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

„Zlobivá“ matka potřebuje pomoc: Pokuste se sama postarat o změnu.

Dobrý den, dovoluji si vás touto cestou poprosit o radu. Máme problémy s maminkou, která s…

Jana Brzkovská, Psycholožka, psychoterapeutka

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

30. 7. 2012

30. 7. 2012

Dobrý den,

dovoluji si vás touto cestou poprosit o radu. Máme problémy s maminkou, která se velmi nevybíravě a neurvale chová ke svým rodičům a k mé mladší sestře. Toto chování se vyostřilo po připsání části domu, kde bydlí všichni společně. Sestra dostavuje, bude se stěhovat. Její chování bych nazvala až psychickou šikanou – naschvály, hádky, zlostné slovní výpady a urážky s použitím vulgarismů atd.

Babička s dědou už nejsou nejmladší a zdraví jim také zrovna neslouží, tudíž toto velmi těžce snáší. Mamka si však nic nepřipouští, ona prý nic nedělá. Když jí chceme domluvit, tak vše obrací proti nám, absolutně s ní není řeč. Bohužel některé své výstupy předvádí i před vnoučaty, což je obzvlášť nehezké. Je na ni nějaký „metr“, jak ji dostat k odbornému lékaři? Dle našeho laického úsudku odbornou péči potřebuje.

Moc děkuji za jakékoliv info a radu.

Léňa

Názor odborníka


Dobrý den, Lenko,

vaše otázka patří k těm, které hrozně nerada, ale často, dostávám. Totiž „jak dostat někoho k odborníkovi“. Často je to tak, že se ptá někdo, kdo si myslí, že dotyčný má problém. A ten, kdo by se měl k odborníkovi dostavit, buď vůbec žádný problém nevidí nebo s ním nechce za nikým chodit. Hned v úvodu vás tedy asi zklamu, protože nevím, a myslím, že to neví nikdo, jak někoho proti jeho vůli dostat k psychologovi či psychoterapeutovi.

Darujte předplatné

Koupit

Možná ten první krok možný je – pod nějakou záminkou, slibem, ultimátem. Ale pokud má psychologické poradenství či dokonce psychoterapie fungovat, je nutné, aby mezi odborníkem a klientem došlo k dohodě na základě vzájemné důvěry. A tedy nemůže začít žádným úskokem a nemůže fungovat bez toho, aby si klient sám něco přál.

Co tedy v takovýchto situacích doporučuji? Zaprvé zamyslet se nad tím, kdo vlastně má problém a případně s kým. Co komu vadí. Možná to zní příliš jednoduše a necitlivě, ale myslím, že docela dobře funguje, když ten, komu něco vadí, se sám stará o to, aby se to změnilo. Někdy je těžké si přiznat, že se snažím řešit někde něco jiného, než bych měla.
 
Jak rozumím vaší situaci z toho, co píšete. Zdá se, že se snažíte pomoci svým prarodičům, kteří mají problém se svojí dcerou. A také sestře, která má problém s matkou. Píšete „my“ a já si říkám, jak se to stalo, že se ptáte z celé rodiny zrovna vy? Píšete, že se snažíte matce domluvit – to vy všichni jí domlouváte?

Zdá se, že vy jste v rodině ten člověk, který nejvíc aktivně hledá možnost změny. Z toho usuzuji, že to můžete být vy, kdo začne v rodině komunikovat nějak jinak. Často se  tím pozmění něco, co je v rodině nějak zaseknuté či nefungující. Možná byste k pro odbornou radu či doporučení mohla přijít vy sama, s terapeutem byste se mohla dostat k možnostem komunikace, které vás samotnou třeba ani nenapadají – když jsme pohlceni trápením, často nevidíme věci s odstupem.

Touto cestou bych vám alespoň doporučila, abyste vy sama jednala s matkou o tom, co konkrétně vadí vám – dovedu si představit třeba to, že byste jí řekla, že nechcete, aby vulgárně mluvila před vašimi dětmi. Ale to, jak komunikuje se svými rodiči a se svojí druhou dcerou, bych nechala na nich. Chápu, že prarodiče jsou starší a třeba i fyzicky slabší, ale přesto věřím, že když oni sami budou v komunikaci s dcerou pevnější, že to bude mít větší efekt než vaše snaha dostat mámu k lékaři.

Přeju vám všem hodně síly a spokojenosti!

Jana Brzkovská

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Načítá se...
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.