Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Prvním koučem byl Sokrates

Kouče nezajímá, co máte za problémy. Chce slyšet, jaké jsou vaše vysněné cíle.

Už jste se někdy zamysleli, kolik ze svého potenciálu skutečně využíváte?

Tuto prostou otázku klade sir John Whitmore, jeden z guru koučinku, na svých seminářích po celém světě. Zajímavé je, že bez ohledu na kontinent, národnost či náboženství lidé odpovídají v podstatě stejně. Většina z nás si myslí, že průměrně využívá ve svém životě pouze čtyřicet procent svého potenciálu a není zároveň s tímto stavem spokojena. Snad i proto je psychologický koučink, jehož cílem je pomoci koučovanému maximálně využít jeho možnosti, stále populárnější.

Kde se s koučováním setkáte

S  koučinkem se u nás setkáváme zatím především ve firemním prostředí. Zde se hojně využívá jako nástroj ke zlepšování výkonů a dosahování větší efektivity u manažerů i pracovních týmů.

Lidé se často mylně domnívají, že koučink je určen především těm méně výkonným. Opak bývá pravdou. Koučování dokáží maximálně využít především lidé, kteří již jsou na špici, ale chtějí se na ní udržet a případně jít až na hranici svého potenciálu.

Častými tématy životního koučinku jsou například zvládání pracovního stresu, nalezení rovnováhy mezi osobním životem a prací či plánování osobních projektů.

Stále více však stoupá poptávka také po životním koučinku, zaměřeném na osobní rozvoj a osobní cíle. Lidé si najímají kouče, aby si ujasnili své osobní vize, životní priority, podívali se na svůj život z odstupu a nalezli svou jedinečnou životní cestu ke spokojenosti. Častými tématy životního koučinku jsou například zvládání pracovního stresu, nalezení rovnováhy mezi osobním životem a prací či plánování osobních projektů.

Rolí kouče je tedy být průvodcem, jenž pomáhá firmám a lidem najít ty nejlepší odpovědi, pravdy a řešení, a někdy i sílu dotáhnout zcela a do konce vysněné vize a projekty, či uvědomit si nové možnosti rozvoje.

Trochu nadneseně bychom mohli říci, že kouč vede lidi a firmy k tomu, aby si splnili všechny své sny, využily maximálně svůj talent, uskutečnili své vize v celé jejich úplnosti, a nikoliv pouhý zlomek toho, co chtějí, o čem sní a co dovedou.

Jak koučink funguje?

Koučování se obvykle odehrává jako dialog dvou lidí.  Koučovaný přichází s přáním dosáhnout určitého cíle.Tento cíl  by měl být vždy pozitivně formulovaný. Kouče nezajímá, co máte za problémy, ale čeho chcete místo problému dosáhnout.  

Kouč pomáhá koučovanému vyjasnit si, co je skutečně jeho cílem, jaká je jeho současná situace a jaké jsou ty nejlepší cesty k přemostění propasti mezi vizí a realitou. Na konci každého sezení by měl být výsledkem akční plán a vysoká míra motivace plán uskutečnit.

Dobrý kouč pokládá správně zvolenou otázku v čase, kdy ji koučovaný potřebuje slyšet, aby se posunul.

Jak typická koučovací schůzka probíhá? Kouč se vás bude především ptát a bude vám pozorně naslouchat. S trochou fantazie můžeme říci, že jedním z prvních koučů byl filozof Sokrates. I on kladl svým studentům zvídavé otázky, které jim pomáhaly dobrat se pravdivého řešení nastíněných problémů.

Kdo je dobrý kouč?

Mít dobrý seznam otázek však pro koučování  nestačí. Každý člověk je jiný. Dobrý kouč pokládá správně zvolenou otázku v čase, kdy ji koučovaný potřebuje slyšet, aby se posunul. Podle potřeb klienta k nim harmonicky vybírá i další nástroje a metody rozvoje lidí tak, aby se klient posunoval co nejrychleji.

Nikdy nečekejte od kouče rady! Na rozdíl od trenéra nebo konzultanta, kteří říkají klientovi, jaké jsou ty nejlepší postupy a dávají konkrétní instrukce, kouč lidem nedává návody.

Často se při koučování setkávám s manažery, kteří prošli již mnoha manažerskými školeními. Získali na nich spoustu informací a návodů, ale prakticky je nevyužívají. Při koučování, kdy s nimi rozebírám jejich konkrétní potřeby a situace, si však dokáží sami poskládat pro ně ideální řešení, a protože řešení přišlo od nich, mají mnohem větší chuť ho opravdu uvést do praxe.

Proto je  nejdůležitější si při koučování uvědomit a respektovat, že pro každého existuje jeho správné jedinečné  řešení, které se může lišit od toho, které máme v hlavě právě my.

Klíčová slova u koučování jsou důvěra, uvědomění a odpovědnost. Aby koučování mohlo fungovat, je třeba odvážit se zaujmout určitý postoj. Postoj, že lidé si zaslouží důvěru, mají k dispozici všechny zdroje, které potřebují ke svému růstu, a dokáží převzít odpovědnost za sebe i svoji práci.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Otevřít audio sekci