Foto: Thinkstock.com
odemčené

Psychosomatika naopak

Duševní stav ovlivňuje fyzické zdraví. Někdy je to ale naopak a příčina je neviditelná.

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

28. 11. 2013

Měla jsem tělo plné cozopasníků. Borelióza, škrkavka, toxoplazmóza. O těch jsem ale nevěděla. Zato jsem zatraceně dobře věděla o stavech úzkosti a pocitu vyhoření.

Deprese a úzkostné poruchy v dnešní době okupují přední žebříčky lidských psychických onemocnění. Málokdo však ví, že příčinou těchto nepříjemných stavů nemusí být jen vysoká hladina stresu a nervového vypětí, ale i přemnožení parazitů, kteří v našem organismu napadají nervový systém a vysávají z nás poslední zbytky energie.

Asi by mě to ani nenapadlo, kdybych si to nezažila sama. Vcelku dlouhou dobu pracuji s lidmi v rámci psychologie a koučování, práce mě vždy bavila a naplňovala, byla to vždy významná součást mého života, která mi přinášela především radost a uspokojení.

Začátkem tohoto roku se však začalo všechno měnit: přijela jsem z dovolené, kde jsem měla poměrně dlouhou dobu na to se zotavit a pořádně si odpočinout, avšak návrat do práce pro mě tentokrát neznamenal příval energie, jako tomu bývalo dřív. Naopak mě přepadl pocit demotivace, únavy a odporu cokoliv dělat.

První, co mě napadlo, byl syndrom vyhoření z dlouholetého působení mezi lidmi. To by to byla jedna z variant, která by mohla odpovídat skutečnosti.

Máte boreliózu… a nejen ji

Tento stav trval asi tři měsíce. Nepatřím zrovna mezi lidi, kteří by měli nějaký dlouhotrvající problém a vůbec ho neřešili. Naopak se snažím dělat vše pro to, abych se cítila zase dobře. Začala jsem tedy pátrat a zjišťovat, proč se mi děje, to co se mi děje.

Po několika týdnech mi přistál na stole kontakt na paní doktorku, která se zabývá detoxikací a celostní medicínou. Nevěděla jsem, co mohu očekávat, ale byla jsem ochotná vyzkoušet cokoli, co mě zbaví toho nepříjemného stavu. Do té doby jsem však ani netušila, co se v lidském organismu může skrývat. Speciální přístroj odhalil, že na mém těle cizopasí takzvané zoo‑nákazy. Nikdy jsem tento název neslyšela, ale paní doktorka mi objasnila, o co se jedná.

Máme plné psychiatrické kliniky lidí, kteří kvůli své lenosti nebo nepozornosti lékařů někdy také nezjistí, že příčina jejich depresí může být způsobena napadením organismu například plicními chlamydiemi nebo borélií.

Moji únavu, změny nálad a velkou demotivaci cokoli dělat způsobovala z velké části borelióza, která sice nebyla rozvinutá do nejhorší podoby, ale měla dost velkou sílu na to, aby ovládla můj centrální nervový systém. Cílem bakterií totiž není nás zabít, jsme pro ně úžasným hostitelem, který jim nabízí spousty jídla. Ale jsou nás schopny oslabit natolik, že nejsme schopni normálně fungovat.

Dalším neduhem byla škrkavka na plicích, kterou jsem nejspíše chytla od mého čtyřnohého přítele, a v neposlední řadě dnes tolik rozšířená toxoplazmóza (u některých žen zapříčiňuje neplodnost). Můj organismus měl tedy plné ruce práce, aby se se všemi těmito patogeny popral. Mým cílem bylo pochopitelně dostat tyto neduhy co nejdříve z těla a začít zase normálně žít.

Tikající zátěž organismu

Paraziti jsou v dopravních prostředcích, na klikách, domácích zvířatech, v ordinacích. Obvykle o nich nevíte, dokud jich nemáte tolik, že je těžké potlačit příznaky. Velmi často po dlouhou dobu nepociťujete žádné symptomy, ty se objevují i po několika letech. S cizopasníky souvisí většina zdravotních problémů. Kombinace sedavého životního stylu a špatné stravy způsobuje, že střeva nefungují tak, jak mají, a vzniká tedy prostředí ideální pro parazity.

Jak poznáte, že jsou ve vašem těle škodliví paraziti? Projevy mohou být různé:

 • Chronická únava, deprese, nemožnost soustředit se
 • Alergie bez zjevné příčiny
 • Zažívací problémy, nadýmání, zácpa nebo průjem
 • Nespavost, bolesti svalů a kloubů, rozostřené vidění
 • Problémy s hubnutím nebo neschopnost nabrat váhu
 • Problémy s pletí – lupénka, kopřivka, vředy, záněty a otoky
 • Bolesti hlavy – migrény, rychlý tep, nervozita, úzkost
 • Stálý kašel a nachlazení
 • Potravinové alergie
 • Sexuální dysfunkce
 • Poruchy imunitního systému

Detoxikace a léčba mi trvala přibližně tři měsíce, dostala jsem speciální bylinné preparáty, které umožnily tělu vypořádat se s nežádoucími bakteriemi a viry. Zbavila jsem se silných migrén a chronické únavy a konečně jsem mohla zase normálně fungovat. Hlavně moje psychika a životní energie se vrátila do původního stavu, což pro mě znamenalo opravdu hodně.

Pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy, nenechte se odbýt léky, ale pátrejte po příčině nemoci.

Tento článek nepíšu proto, abych tu dělala někomu reklamu, ale proto, že máme plné psychiatrické kliniky lidí, kteří kvůli své lenosti nebo nepozornosti lékařů a neprovedeným krevním testům někdy také nezjistí, že příčina jejich depresí může být způsobena napadením organismu například plicními chlamydiemi nebo borélií, které mají za následek i velké psychické změny vedoucí i k silnějším depresím. Antidepresiva v podobném případě nepomohou, protože potíže mají prostě jiný původ.

Proto je mé doporučení takové, že pokud máte dlouhodobé zdravotní problémy, nenechte se odbýt léky, ale pátrejte po příčině nemoci. Někdy je totiž skryta hluboko v nás. Testy na tyto bakterie a viry jsou vcelku nákladné, proto je doktoři moc často neprovádějí.

Jak nebýt dobrým hostitelem

Ideální je samozřejmě dbát na prevenci, tedy správně a zdravě se stravovat, mít dostatečný přísunu vitamínů, zdravě pít a vyhýbat se stresu. Dbejte na to, aby váš organismus nebyl zbytečně překyselený. To znamená: vyhněte se nadměrné konzumaci masa, mléčných výrobků, sladkostí, pečiva a nekvalitní – odpadní stravy (fastfoody a jiná „moderní“ jídla). Vše, co normálně nenajdete v přírodě, ve vašich střevech působí překyselení, a to je ideální prostředí pro rozšíření všech různých parazitů.

Jedinou možnou obranou je udržovat si zásadité vnitřní prostředí s čistým zažívacím ústrojím a silným imunitním systémem. Občasná detoxikace pod vedením zkušeného odborníka je dnes dle mého názoru velmi důležitá, s některými nechtěnými organismy v těle si zkrátka sami neporadíme.

Využívejte celý web.

Předplatné

Další důležitou informací je, že tato léčba nenahrazuje lékařskou pomoc, je to jen doporučení, které se osvědčilo nejen mně, ale i mnoha dalším lidem. Každý jsme za své zdraví sami zodpovědní a na každém z nás také závisí jeho kvalita, proto dejte na svoji intuici a rozhodněte se, co je pro vaše tělo to nejlepší řešení.

Je potřeba si uvědomit, že paraziti jsou na jednu stranu škodliví, na druhou stranu se naše tělo se spoustou z nich umí vypořádat samo. Není tedy potřeba se přehnaně bát, být chorobně čistotní a permanentně detoxikovat. Mohlo by to být naopak kontraproduktivní.

Udržet si zdravý rozum je v tomto ohledu určitě důležité a přehnaná péče o vaše zdraví opravdu není potřebná. Je důležité, abyste se ve svém těle cítili dobře – pokud se budete bát a budete ve stresu, že na vás kdekoli může cokoli skočit, jako byste měli na čele napsáno: „Všechny bakterie a jiné patogeny, vítejte, jsem tu pro vás!“

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

28. 11. 2013

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.