Online přednáška: Pavel Rataj
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Sezóna hádek

Na dovolenou si vedle zavazadel vezeme i balíček neřešených problémů. Pomůže, když o nich víme.

Téma mediálně oblíbené, mnohokrát komentované a zároveň aktuální. Je dovolená skutečně tak rizikový podnik, který může vést ke konfliktům a případně ohrozit vztah?

Zaujalo mně množství článků a rad v médiích na téma, jak se vyhnout hádkám na dovolené. Co psychologové doporučují, co ukazují výzkumy a podobně. Je tomu skutečně tak? Je dovolená rizikový podnik, nebo je to pouze líbivé téma nabízející se médiím v době letních prázdnin?

Faktem zůstává, že dovolená je skutečně specifický čas, který vybočuje z řady běžných pracovních dní. Faktory, které jistě hrají roli, jsou

  • mnohonásobně větší objem času strávený společně
  • zvýšená míra nejistoty a stresu z nového, neznámého prostředí.

Tyto faktory pak mohou sehrát roli při narůstání napětí a případných konfliktů. Svou roli jistě hraje i to, zda spolu tráví partneři a rodiny volný čas i jindy během roku a mají tak "natrénováno" na hlavní sezónu.

Závaží v batohu

Z různých výzkumů a anket vyplývá, že nejčastějšími příčinami hádek jsou

  • žárlivost
  • peníze
  • neshody ohledně trávení volného času
  • neshody ohledně výchovy dětí.

To jsou však problémy, které jistě nevzniknou z ničeho nic, uprostřed dovolené. Mají svoji historii. To znamená, že partneři na dané téma jistě zažili menší či větší neshody v průběhu celého roku.

Partneři, kteří spolu žijí už nějakou dobu, jistě znají svá slabá místa. A také vědí, které téma dokáže vyvolat napětí a konflikt. Ti ostatní, kteří neřeší hlubší neshody, se pak mohou střetnout na nějaké nedůležité drobnosti a odreagovat tak nahromaděné napětí.

Každopádně platí, že na dovolenou vezeme naše neřešené problémy s sebou. Představa, že odjedeme na dovolenou a všechny starosti a neshody necháme za sebou, je spíše romantického ladění, ale reálná příliš není. Rady typu komunikujte, plánujte, rozdělte si kompetence můžeme přeskočit.

Bystrému čtenáři jistě dojde, že pokud chce zažít klidnou dovolenou, musí nejenom plánovat, komunikovat a dělit kompetence, ale především se celý rok starat o svůj partnerský vztah. Pak nějaká drobná dovolenková hádka neohrozí jeho duševní pohodu. Natož vztah.

Děti na obtíž?

Jako psycholožku pracující s rodinami mě zaujala informace z jistého výzkumu, že každý třetí rodič se nechce na dovolené věnovat dětem. Zájmem dospělých je si odpočinout a starat se víc o sebe a svého partnera.

To odráží trend dnešní doby, kdy se rodiče snaží rozdělit svůj čas mezi práci a rodinu a na vlastní volný čas mnoho prostoru nezbývá. Rodinnou dovolenou pak vnímají jako jedinou možnost za celý rok, kdy by mohli mít šanci si odpočinout. O to víc jsou frustrovaní, pokud se jim to nepodaří.

Bohužel ani v tomto případě nejde oddělit dovolenou od zbytku celého roku a čekat, že to, co se nám nedařilo po celý rok, se zázračně podaří právě o dovolené. Je až překvapující, pro kolik rodičů je možnost pravidelného volného času, který by byl jen jejich, něčím nepředstavitelným. Pokud by se jim však podařilo, že by si mohli do svého nabitého rozvrhu udělat každý týden dvouhodinové okénko jen po sebe, nemuseli by pak všechny naděje upínat právě k dovolené.

Chcete si užít dovolenou? Jeďte bez partnera! To není moje doporučení, ale titulek článku jednoho webu pro ženy. Přemýšlím o tom. Myšlenka oddělené dovolené není jistě nijak převratná a bude mít řadu svých zastánců. V zásadě nelze proti tomuto modelu nic namítat a pokud vyhovuje oběma, pak je vše v pořádku. Pokud by však partneři nebyli vůbec schopni strávit spolu jakýkoliv čas dovolené, bylo by to téma minimálně k zamyšlení...

Dovolená jako vysvědčení našeho vztahu

Tak to byla taková drobná ochutnávka toho, co se lze v médiích dočíst o dovolené a z jakého úhlu ji můžeme nahlížet. Je na tomto tématu něco, co jde přeci jenom víc do hloubky? Co má takříkajíc větší přesah? Jedna věc mě napadá.

Dovolená není něco izolovaného, odtrženého od dalších všedních dnů. Naopak: je zrcadlem toho, jak se o sebe, o své vztahy a svůj volný čas staráme během celého roku. Zrcadlem toho, co jsou nášlapné miny v našem vztahu, kterým se úspěšně vyhýbáme po celý rok a na dovolené vybuchnou.

Využívejte celý web.

Předplatné

S nadsázkou bychom mohli přirovnat dovolenou k takovému vysvědčení za celý rok. A co když propadneme? Znáte to ze školy. Je třeba přidat, aby to příští rok bylo lepší.

Nenechme se ovlivnit mediální vlnou soustředící se hlavně na negativní aspekty společné dovolené. Nechme se raději inspirovat k tomu, že o svůj odpočinek a svůj volný čas budeme více pečovat během celého roku.

Doufám, že toto zamyšlení, běžící stylově spíše po povrchu, zapadne do odlehčené atmosféry letních dní. Zrelaxováni po svých dovolených se brzy budeme moci znovu ponořit do hlubin našich duší.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Jak přežít lockdown

Rychlá a jednoduchá úleva se brzy obrátí proti vám. Jděte na to jinak, radí psychiatr …

7 min

Těhotná a nešťastná

Psychika může zareagovat nečekaně i na plánované a chtěné těhotenství.

8 min

Čas pustit se

Věkem jsou dospělí, nikdy ale nedostali šanci jednat samostatně. A tak tápou.

14 min

Konflikty v práci

Jak vycházet s kolegy, kteří mají odlišnou představu o dodržování psaných i nepsaných pravidel?

12 min

Opakováním proti depresi

Pravidelnost pomáhá předejít výkyvům nálady a snižuje stres z rozhodování.

12 min

Otevřít audio sekci