„Svět je někdy příliš temný na to, aby bylo možné plánovat, žít či snít. Budoucnost je zakryta nejtemnějšími odstíny a jediné, čeho je člověk schopen, je přežít. A dokonce i smysl samotného přežití se vytrácí. Krize je někdy provázena ustrnutím a apatií, jindy naopak zběsilou aktivitou. Tak či onak, společným jmenovatelem bývá bezmoc. Člověka, který krizí prochází, jeho blízkých i nás, terapeutů.“ Tomáš Rektor
Na poslední letošní večer Psychologie.cz v pražském divadle NoD jsme pozvali psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora. Tématem přednášky Jak projít peklem budou životní krize, které potkají každého – nás i naše blízké.
Setkání čtenářů Psychologie.cz s Tomášem Rektorem se uskuteční v pondělí 10. listopadu 2014, přijměte naše pozvání.
Pojďme si připomenout, co od našeho hosta můžeme čekat. Vybíráme zajímavé myšlenky z jeho článků a videoseminářů:
Práce jako opium
„Pokud někdo pije denně deset panáků, časem se mu dá nejspíš vysvětlit, že něco nedělá dobře. S prací je to jiné. On přeci nepracuje tak moc jen tak pro zábavu. Dělá to pro rodinu. Pro firmu. Pro vlast. Když se snažíme léčit workoholismus, dostáváme se do dob, kdy cigareta či doutník byly znamením společenského postavení, alkohol byl všelék a kokain se dával dětem na bolavé zoubky. Lidé už tuší, že je to problém. Ale velmi nezřetelně. Workoholismus se řadí mezi ctnostné závislosti. Ale nic ctnostného na něm není. Není příliš velký rozdíl v tom trávit v práci šestnáct hodin denně a nebo pít denně láhev vodky. Obojí je zničující. Pro jednotlivce, jeho duševní i tělesné zdraví. I pro jeho okolí. Pracovní kolektiv i rodinu.“
Celý článek Práce jako opium najdete ZDE. Videa s Tomášem Rektorem k tématu workoholismu:
Atentát na krále Narcise
„Narcis buduje svůj štít. Svůj povrch. To jediné, co bylo kdy milováno. Odborně se to jmenujefalešné self. Cítí hrůzu z prázdnoty pod ním. Snaží se ji nevidět, jenže ona tu je, jako temný stín. O to temnější a strašnější, že si nikdy netroufl podívat se dovnitř. Čím více buduje svůj povrch, tím více se vzdaluje svému já. O to bolestnější je rozpor a o to silnější je potřeba uniknout hrůze uvnitř. Freud tvrdil, že narcismus nelze léčit, protože narcis nevytváří vztah s terapeutem. Nepochybně to platí pro těžké poruchy, jenže úspěšný těžký narcis se u terapeuta stejně neobjeví a neúspěšný nejspíš skončí na psychiatrii s léky a do terapie taky nejspíš nepůjde. S lehčími narcistními poruchami rozhodně pracovat lze a cíl je velmi snadný: naučit klienta, aby se měl rád. Sebe, ne svou prázdnou slupku. A to je často pěkná dřina.“
Darujte předplatné
KoupitCelý článek Atentát na krále Narcise najdete ZDE.
Špatný vztah? Třeba na lepší nemáme…
„Už dávno víme, že protipřenosu se v terapii nelze plně vyhnout a ani by to nebylo žádoucí. Ale naší povinností je zanášet terapii vlastními problémy co nejméně. Uvědomuji si, že když se bavíme o klientových vztazích, jsem v pokušení zamořit vše vlastními tématy. Mám dělat svoji práci: to znamená zabývat se psychikou klienta, ne tím, jestli ho slečna má ráda nebo ne. O tom já nemůžu vědět zhola nic…“
Celý článek Špatný vztah? Třeba na lepší nemáme… najdete ZDE.
Živá vystoupení Tomáše Rektora na akcích Psychologie.cz:
- Přednáška Freud is not dead na jarním Festivalu Psychologie.cz
- Přednáška Psychoterapie vs. esoterika v divadle NoD
Příležitost k setkání a diskusi s autorem těchto myšlenek:
Tomáš Rektor: Jak projít peklem
Místo konání: Experimentální prostor NoD, Dlouhá 33, Praha 1
Kdy: pondělí 10. listopadu 2014 od 20.00 do 21.30
Kapacita: 100
Vstupné: 100,– (bez rezervací, přijďte prosím včas)