Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Tři nástroje pro kreslení myšlenkových map

Hoďte to na papír, říkáme často o nejasných myšlenkách. S tužkou v ruce se zkrátka dobře přemýšlí.

Zkroťte své nápady tím, že si je přehledně nakreslíte. Existuje spousta nástrojů, jak nápady zachytit do přehledné mapy. Představíme vám tři, jež jsou pravděpodobně nejlepší. Každý je úplně jiný, ale aspoň jeden z nich se vám jistě zalíbí.

Na Psychologii.cz jsme se již věnovali knize Nápady na ubrousku, která srozumitelně vysvětluje, k čemu všemu je dobré, když dáte svým plánům a představám vizuální podobu. Zkrátka a dobře, když si je načrtnete.

Papír a tužka

Hoďte to na papír, říkáme často o nejasných myšlenkách. Už z toho je poznat, jak dobře se s tužkou v ruce přemýšlí. Pokud si teprve začínáte hrát s myšlenkovými mapami, zkuste to nejdřív takhle postaru.

Výhody

 • Papír a tužku máte po ruce skoro vždycky.
 • Všimli jste si, jak je inspirativní ta souhra mozku, očí a ruky?
 • Papír si na rozdíl od počítačové obrazovky vždy můžete podle libosti vybarvovat nebo doplňovat kresbami.

Nevýhody

 • Papír má omezenou velikost a s mapou pak nemůžete nijak hýbat.
 • Mapu snadno založíte nebo úplně ztratíte.
 • Na rukou kreslené mapě nemůžete spolupracovat s kolegy.

Pro mě osobně je největší nevýhodou to, že mapu nakreslenou na papír nemůžu nijak přeskupovat. Najednou je půlka stránky hustě počmáraná a druhá naopak prázdná; čáry jdou přes sebe, související bubliny jsou vtěsnané do opačných rohů, a tak dál. Na začátku kreslení samozřejmě nikdy nevíte, co všechno vás napadne, a tak těmto problémům nejde předejít plánováním.

Proto jsem si zvykl kreslit myšlenkové mapy na počítači. Zkoušel jsem různé aplikace, a nakonec došel ke dvěma nejlepším. Jednu spustíte rovnou ve webovém prohlížeči, druhou si musíte nainstalovat. Obě dvě jsou zadarmo.

FreeMind

Název programu FreeMind si snadno přeložíte, znamená "volnou mysl". Stáhnout si ho můžete pro Windows i Mac OS. Pokud si nejste jistí svými počítačovými schopnostmi, poproste někoho z příbuzných, aby vám FreeMind nainstaloval. Dál to ale určitě zvládnete sami. I díky tomu, že je FreeMind dostupný i v češtině.

Výhody

 • Snadné ovládání klávesnicí. Po mapě se pohybujete klávesami enter, insert a šipkami - je to skoro stejně svižné, jako si přímo na obrazovku malovat. (Samozřejmě můžete používat i myš.)
 • Můžete si měnit zobrazení vytvořených map a třeba se tak inspirovat k novým nápadům a objevení nečekaných souvislostí.
 • Mapy si uložíte k sobě na disk, nevisí nikde na síti - to se hodí, pokud máte panickou hrůzu, že vaše plány může teoreticky vidět někdo další.

Nevýhody

 • Musí se instalovat do počítače.
 • Lidem, kteří si potrpí na styl, asi nebude vyhovovat spartánský vzhled programu - vypadá jako patnáct let stará aplikace pro projektanty.

Bubbl.us

Jestli nechcete nic instalovat do svého počítače, určitě vyzkoušejte Bubbl.us. Můžete začít „mindmapovat“ rovnou v internetovém prohlížeči, a uvidíte, že vás to s tímhle nástrojem bude bavit. Bubliny jsou hezky barevné, při smazání dělají legrační efekty. Navíc si pomocí tlačítka „unpin all“ můžete ve své mapě snadno udělat pořádek.

Výhody

 • Nemusíte si nic nahrávat do počítače, kreslit můžete sekundu po klepnutí na odkaz.
 • Bubliny jdou libovolně přetahovat a seskupovat po obrazovce.
 • Mapy můžete sdílet se svými příbuznými a kolegy. To oceníte při rodinných i pracovních poradách.
 • Pěkné grafické prostředí vás může hezky uvolnit.

Nevýhody

 • Pro intenzivní využívání potřebujete aspoň základy angličtiny.
 • Někoho (třeba autora článku) může roztomilá grafika spíš otravovat, než inspirovat.
 • Abyste mohli své mapy ukládat nebo sdílet, potřebujete se nejdříve zaregistrovat (je to ale zdarma a jednoduché).

Jaké nástroje používáte ke zpřehlednění myšlenek vy?


Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Otevřít audio sekci