Foto: Thinkstock.com
odemčené

Zamilovaní kolegové?

Pomůžeme vám omezit dopad milostného vzplanutí v pracovní době na vaši kariéru i duševní zdraví.

Dominika Večerková

Dominika Večerková
Psycholožka

18. 10. 2012

V zaměstnání trávíme většinu našeho bdělého času. S kolegy se vídáme pravidelně a máme šanci je velice dobře poznat. Ke sbližování přispívají také zaměstnavateli podporované společné víkendy, večery na bowlingu nebo vzdělávací akce. To vše je živnou půdou pro milostná vzplanutí.

Vztah na pracovišti přiznává 33,5 % mužů a téměř 30 % žen. Nejčastěji jde o milostný poměr mezi kolegy, následuje románek s nadřízeným či podřízeným. K flirtování se přiznává 94 % zaměstnanců. Výzkum sexuálního chování na pracovišti před časem provedla společnost STEM/MARK ve spolupráci s uznávaným sexuologem Petrem Weissem.

Čísla hovoří za vše. Na pracovištích to často jiskří, a to i v případě, že nepracujeme zrovna se svářečkou.

Když se v práci zamilujeme

Podívejme se na milostná vzplanutí z pohledu produktivity práce. V počátku vztahu náš pracovní výkon roste. Můžeme sice dělat chyby z nepozornosti, ale v konečném důsledku budeme produktivnější. Problém nastává ve chvíli, kdy se ve vztahu začínají objevovat problémy nebo když se zcela rozpadne. V takových případech se na práci soustředíme těžko.

Počet vztahů mezi spolupracovníky bude patrně stoupat. Firmy totiž mají stále větší tendence zaměstnávat lidi s podobnými hodnotami a osobnostními charakteristikami, kteří přirozeně vytvoří fungující tým.

Když musíme náš bývalý protějšek potkávat den co den v kanceláři a strůjcem rozchodu jsme nebyli my, může jít pracovní výkon rapidně dolů, o negativních dopadech na psychiku ani nemluvě. Rozchod mezi kolegy má tedy nepříznivý dopad na náš pracovní výkon, na naše duševní zdraví a v neposlední řadě ovlivňuje celkovou atmosféru na pracovišti.

V této situaci to většinou dopadá tak, že jeden či oba z páru odchází dobrovolně, nebo zakročí zaměstnavatel. Vzhledem k tomu však, že jsou láska a práce jedny z nejdůležitějších věcí v našem životě, je nasnadě podotknout, že se do milostných románků s kolegy nemáme vrhat bezhlavě.

Do paměti se mi vryla slova HR specialistky Barbory Stejskalové, která tvrdí: „Než si s někým z práce začnete, přemýšlejte. Přemýšlejte dlouho a intenzivně.“

Přednáška
19. listopadu 2024

Aneta Langrová: Duše potřebuje péči

Aneta Langrová

Firmy by neměly lásku zametat pod koberec

Odborníci tvrdí, že počet vztahů mezi spolupracovníky bude i nadále stoupat. Firmy totiž mají stále větší tendence zaměstnávat lidi s podobnými hodnotami a osobnostními charakteristikami, kteří přirozeně vytvoří fungující tým. Pak je nasnadě, že v pracovním kolektivu vznikají také pevná přátelství a v mnoha případech i milenecké páry.

Některé firmy přímo ve smlouvě stanovují, že milenci nesmějí být členy stejného týmu či oddělení ani být ve vztahu nadřízený – podřízený. Jiné společnosti naopak před vrkajícími zaměstnanci zavírají oči. Personalisté a šéfové českých firem většinou uvádějí, že dokud jsou oba z páru schopni podávat maximální výkon, jejich intimní vztah je nutné tolerovat. Evropa (zejména severské země, ale také Holandsko či Německo) je v tomto ohledu vůbec benevolentnější než např. USA či Japonsko.

Doteky, polibky a dostaveníčka v kuchyňce by pro vás měla být tabu. Na filmový sex u kopírky raději zapomeňte, stejně tak na větu „Králíčku, podal bys mi tu sešívačku?“

Firma by tedy měla akceptovat, že milostné vztahy budou vznikat. A nejen tolerovat: měla by vytvořit v podniku psychologické podmínky, které budou zaměstnancům nápomocné, především po ukončení vztahu. Slyšela jsem příběh jednoho českého majitele firmy, který se potýkal s tím, že si spolu jeho dva zaměstnanci začali.

Jejich vztah byl navíc velice bouřlivý a rozchody střídaly návraty asi se stejnou frekvencí, s jakou se střídá dubnové počasí. Ti dva spolu nebyli schopni místy ani hovořit, natož spolupracovat. Napětí mezi nimi se vznášelo nad celou firmou jako černý mrak a tvořilo nepříjemnou atmosféru. Co si myslíte, že tento mladý zaměstnavatel udělal? V největší vztahové krizi nabídl ženě home office, s oběma se snažil situaci osobně řešit a vymýšlel různé varianty, jak by mohli oba i nadále ve firmě fungovat.

Za mě osobně velký palec nahoru a pro ostatní zaměstnavatele třeba důvod k zamyšlení.

Využívejte celý web.

Předplatné

Jak jste na tom vy?

Cítíte oboustranné rostoucí sympatie k někomu na pracovišti? Zažíváte právě teď vztah s kolegou či kolegyní? Dá se do budoucna očekávat, že by se vám to stát mohlo? Nehodláte celý život pracovat z domu a nemít spolupracovníky? Pokud jste si na některou z otázek odpověděli ano, následující tipy by vám mohly pomoci minimalizovat případné negativní důsledky na vaši kariéru i duševní zdraví:

  • Zjistěte stanovisko firmy aneb Agenti v utajení. Předem vypátrejte, jaký postoj má k milostným poměrům na pracovišti vaše vedení. Dokud to nezjistíte, váš vztah držte v tajnosti. Nesmí to však trvat příliš dlouho. Tajemství je romantické, spiklenectví zábavné, ale dlouho nevydrží. Na rovinu, taky víte, že Míra z účtárny chodí v pauze za Evičkou, Helena se podruhé rozvádí a že se šéfovi narodilo už třetí dítě? A teď ruku na srdce. Myslíte si, že by vaše tajemství zůstalo neodhaleno?
  • Žádné intimnosti. Doteky, polibky a dostaveníčka v kuchyňce by pro vás měla být tabu. Na filmový sex u kopírky raději zapomeňte, stejně tak na větu „Králíčku, podal bys mi tu sešívačku?“ a vůbec familiérní oslovování v přítomnosti kolegů. Jen byste si je proti sobě poštvali.
  • Buďte diskrétní. Neprobírejte váš soukromý, nedejbože sexuální život s kolegyněmi a kolegy. Myslete na to, že s vaší partnerkou nebo partnerem denně spolupracují. Zkuste si představit, že kolegyni povyprávíte o tom, jak je váš partner skvěle „vybaven“, a on pak předstoupí před tým s prezentací. Na co bude asi tak myslet vaše kolegyně? Projekt to dle mého názoru nebude.
  • Zvažte rizika a diskutujte o nich s partnerem. Zkuste si vyjasnit, jaké případné kroky byste mohli podniknout, kdyby to mezi vámi začalo skřípat.
  • Uvažujte o změně pracovního místa. Zjistíte‑li, že vaše firma milostný poměr mezi zaměstnanci netoleruje, a vy jste přesvědčeni, že chcete s partnerem opravdu zůstat, zvažte, zda by nebylo lepší, aby si jeden z vás našel novou práci.
  • Oddělujte práci od soukromého života. Pracovní problémy byste si neměli tahat domů. Samozřejmě se hovorům týkajícím se práce nevyhnete, přece jen je to velké společné téma, ale zkuste občas vypnout a hovořit o jiných věcech.
  • Hlavně se nezamilovat do šéfa! Zlaté pravidlo na závěr. Můžeme si je nechat vyrýt zlatým písmem na ruku nebo si to každý večer odříkávat před spaním jako mantru, ale láska se neptá chceš milovat svého nadřízeného, nebo ne? Zkušenosti mnoha lidí však hovoří jasně. Nejvíce se můžeme spálit právě ve vztahu podřízený – nadřízený. Milujete‑li přesto šéfa či šéfovou, vyvarujte se nátlaku a prospěchářství. V opačném případě, pokud milujete podřízenou či podřízeného, vyvarujte se nadržování, které by vedlo v rámci firmy ke zbytečným konfliktům.

A nezapomeňte. Než si s někým z práce začnete, přemýšlejte. Přemýšlejte dlouho a intenzivně.

Články k poslechu

Opravdové setkání

Když odložíme masky a krunýře, můžeme s druhým skutečně být. I se sebou.

13 min

Imperativ odvahy

Život po nás chce, abychom šli stále dál a nepřestávali být otevření změně.

19 min

Péče o zlomené srdce

Klíčem je ochota být se svými emocemi. Ukázat si, že já se neopustím.

11 min

Reklamace dětství

Jak mají rodiče reagovat, když jim dospělé děti vyčítají, co udělali špatně?

10 min

Když dospělé dítě řekne dost

Někdy je nutné projít obdobím odcizení, abychom si k sobě opět našli cestu.

15 min

18. 10. 2012

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.