Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Ilustrace: Bo Bartlett

Závislost jako vztahový fenomén

Kde je závislost, tam existuje něco zatuhlého. V těle, v duši i v rodině.

Pavel Nepustil

Pavel Nepustil
Psycholog

Petra Detersová

Petra Detersová
Psycholožka

10. 11. 2021

Závislost je vztah. Co by to také bylo jiného? Typicky se také jedná o vztah silný, vášnivý a složitý. Není lehké z něj odejít. Proto (ale nejen proto) v něm často trpí všichni jeho aktéři a měl by být součástí terapie, tak jako je součástí jejich života. Tato slova patří Pavlu Nepustilovi, se kterým si povídáme o závislostech, vztazích a jejich neoddělitelnosti, o různých možnostech, jak na ně v terapii nahlížet, o propojování a (ne)proudění a o tom, kdo má vlastně během terapie dostávat podporu. A dojde i na kybernetiku a Pulp Fiction.

Petra Detersová: Nadepisuji stránku slovy Závislost jako vztahový fenomén a říkám si, Pavle, jestli bys mi takový titulek schválil. Jsem také zvědavá, co se dozvím o tématu závislosti při párové terapii: Někteří odborníci říkají, že je potřeba terapii ukončit a nejdřív „vyřešit“ závislost, jiní zase, že závislost je další legitimní vazbou patřící do vztahového systému jako všechny ostatní vztahy. Ty se kloníš k druhému názoru. Chápu to správně?

Pavel Nepustil: Díky za přizvání k této korespondenci. Věřím, že mi pomůže uspořádat moje neustále rozvířené myšlenky kolem tématu závislosti. Titulek Závislost jako vztahový fenomén naprosto schvaluji, protože z mého hlediska vystihuje podstatu závislosti. Závislost je vztah. Chtělo by se mi říct: Co by to bylo jiného? Ve všech významech slova závislost je vztah, ať už mluvíme o závislosti savčích mláďat na mateřském mléce, anebo závislosti naší ekonomiky na těžkém průmyslu.

Zajímavější je podle mě otázka Co za vztah to je? A při hledání odpovědi možná pojďme rovnou k těm závislostem, o kterých se asi chceme bavit, to znamená k těm destruktivním – na nejrůznějších psychoaktivních látkách anebo na činnostech, které nás mohou ničit nebo ruinovat, jako je třeba gambling, přejídání, nakupování nebo vydělávání peněz.

Je to rozhodně silný vztah. Je to patrně také vášnivý vztah. Je to vztah, ze kterého není snadné odejít. Nepodobá se tedy v něčem lásce? Podle mě v některých aspektech ano, a proto pro mě bylo lákavé polemizovat o práci se závislostí v kontextu párové terapie. Když do intimního vztahu vstoupí závislost, je možné to podle mě brát zkrátka tak, že se tam objevil další vztah. A partner či partnerka mohou mít právem pocit, že jim někdo krade milovaného člověka, strhává jeho pozornost, mění jeho zájmy a někdy i osobnost.

Z mé pozice vztahového terapeuta je to velice zajímavý a důležitý proces a my bychom měli hledat možnosti, jak tento nový vztah učinit součástí terapie, nikoliv směřovat k jejímu přerušení. V komunitě párových a rodinných terapeutů se na tom ale úplně neshodneme.

Jsem ráda, že mluvíš o rozvířených myšlenkách, protože kdyby ses tvářil, že máš ve všem jasno, to bych ti asi tak úplně nevěřila. Co by byla závislost jiného než vztah? Také si to říkám. Vztah náročný, zavazující, vášnivý. Vášnivý, to se mi moc líbí. Takové vztahy mi připadají trochu až zákeřně vyrovnané v tom, jak máme dojem, že z nich něco získáváme, přitom ale hodně ztrácíme. Ta „rovnováha“ se stále podivně obnovuje, takže je těžké je ukončit.

Důležité mi připadá, že vstoupí-li do vztahu závislost, něco se změní a my předem nikdy nevíme, co všechno: pozornost, zájmy, osobnost, možná i dělba práce a času, způsob promlouvání jednoho k druhému. Zajímalo by mě, jak s tím konkrétně nakládáš ve své terapii s páry ty. Vím, že pracuješ i s rodinami a máš základy v systemických směrech, takže je pro tebe asi víc automatické přijmout fakt, že je tam „někdo třetí“, přestože to není milenec v lidské podobě. Zřejmě je pro tebe také snazší otevřít se tomu, že nevíš, co jeho přítomnost v daném soužití způsobí.

Píšeš, že ve vášnivých vztazích stejnou mírou trpíme i něco získáváme. Souhlasím. Ale v případě destruktivních závislostí toho člověk už moc nezískává. Rovnováha se překlopí, a nejen u toho daného člověka. Hodně ztrácí i jeho okolí, rodina a blízcí. Ti zpravidla začnou ztrácet ještě dřív.

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Leona Rajdlová Dyrehauge

Leona Rajdlová Dyrehauge

Psycholožka

Pamatuju si, jak jsme se před mnoha lety potkali se zakladateli Psychologie.cz v kavárně a vymýšleli koncepci webu, o čem by se mělo psát a co by tak čtenáři ocenili. Ve vzduchu bylo cítit vzrušení a zápal pro věc. Říkala jsem si, že tohle půjde, že tihle chlapíci jsou moc milí a tvořiví. A taky že jo. Psychologie.cz funguje, jak pro nás psychology, tak pro čtenáře. A já to oběma stranám ze srdce přeju.

Kamila Thiele

Kamila Thiele

Psycholožka

Myslím si, že na Psychologii.cz dostane čtenář daleko víc, než pro co si tam původně šel. Jedinečná je i v kultivovanosti diskuzí.

Albert Kšiňan

Albert Kšiňan

Psycholog

Na českém internetu je Psychologie.cz unikátem. Neexistuje žádný další web, který nabízí denně aktualizované původní autorské příspěvky, původní videa či odbornou radu. Psychologie.cz je tím pravým prostorem pro čtenáře, které neuspokojí plytké poučky z lifestylových časopisů či facebooková moudra, pro čtenáře, kteří se nebojí jít do hloubky a ptát se proč, pro čtenáře, kteří nezapomněli, co to znamená číst.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.