"Když se někdo dotkne našeho slabého místa, začneme cítit negativní emoce. Dejme tomu, že už víme, proč jsme naštvaní, uražení nebo dotčení. Víme, že se tak cítíme na základě zkušeností z nejrůznějších vztahů v minulosti, např. s rodiči. Ale co dál? Jak se pro příště vyhnout negativním emocím, když se situace zopakuje?" zeptala se psycholožky Kamily Thiele čtenářka Eva.
"Dejme tomu, že si z dětství neseme určitá zranění, která pak ovlivňují způsob našeho současného života a jednání – v partnerství, v práci, ve vztazích s dětmi či jinými blízkými lidmi," píše dále Eva. "Třeba já. Urazím se, když mi někdo ze srandy řekne, že neumím být vtipná, neumím tančit apod.
Často jsem v dětství slýchala kritiku, jak jsem v některých věcech nemožná, jak se zase tvářím, a pravděpodobně utrpělo moje sebevědomí. Vím, že je fajn odpovědět: každý nemůže být tak vtipný jako ty, ještě štěstí, že nejsme všichni stejní. Toto mě ale napadne až později, prvotní pocit je uraženost a obrovský pocit méněcennosti, že nejsem dokonalá.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné