Foto: Thinkstock.com
odemčené

Alex: Zpověď pro Jirku

Byla jsem mladá, naivní a zamilovaná do staršího chlapa a spoléhala na to, že ví, co dělá.

Viliam Buchert

Viliam Buchert
Publicista

13. 1. 2012

Jiří X. Doležal vysvětlil v dopise své ženě Alex, proč se podle něj rozcházejí. Ona má ale svoji verzi.

Rozhodnutí, že váš vztah už přerostl v něco, co ani jeden nechcete, bylo náhlé, nebo to nějakou dobu zrálo?
S Jirkou jsme se delší dobu hádali, opakovaně jsem mu v těch hádkách říkala, že se s ním rozvedu. Když jsme měli ostřejší hádku před Vánocemi, což bývá kritické období pro mnoho lidí, tak jsem to zopakovala a on se odstěhoval.

Odstěhoval se pouze proto, že jste to opakovaně říkala, nebo to byla jen takzvaná poslední kapka? Co vám nejvíce vadilo?
V posledním období byl náš vztah už hodně konfliktní.

Ale kvůli čemu ty hádky vznikaly? Dlouho vypadalo vaše manželství poměrně harmonicky, i když jste oba podle všeho hodně vyhraněné a výbušné osobnosti.
Pořád se snažím rozlousknout tu poslední kapku. Vybavují se mi ale pořád ty hádky. Zejména kvůli jeho kouření, které mi velmi vadí, nebo kvůli tomu, jak on prezentoval focení pro časopis Kraus. Také mi neustále připomínal, že mám nějaké vztahy se svým vedoucím disertační práce (jedná se o doktora Petra Weisse – pozn. autora), což samozřejmě není pravda. Pořád se to opakovalo, a tím kumulovalo.

Váš manželský vztah je tedy už definitivně mrtvý?
Jirka si to asi myslí, když se odstěhoval.

To znamená, že byste se ještě k sobě mohli vrátit?
Už to zašlo moc daleko, abychom mohli být spolu.

Vypadá to, že všechno přičítáte jemu, že je to jeho chyba. Vy si nepřipouštíte žádné chyby?
Moje chyba byla, že jsem vyhrožovala rozvodem. To každého chlapa přestane bavit a po čase odejde.

Proč jste to tedy dělala, nedalo se to řešit tím, že byste si některé sporné věci vysvětlili?
Jirka většinou nekřičel, něco řekl a pak zmlkl. Já jsem neměla sílu to vyřešit a nechtěla jsem v těch hádkách pokračovat, tak jsem řekla, že se rozvedeme. On to vzal vážně, dohodli jsme se, co to bude provázet a jak se vyrovnáme. Čekáme, až nám uplyne určitá lhůta, a rozvedeme se dohodou.

Jsme oba exhibicionisté. A která mladá holka by nechtěla mít mediální svatbu? Dělalo mi to radost, násobilo se tím moje štěstí.

Když Reflex v roce 2009 zveřejnil, že se budete brát, a ukázal to i na fotografiích, tak někteří lidé říkali, že to byl jen marketingový tah, jenž vám měl oběma posloužit v kariéře. Byl to jen marketingový tah?
Nebyl. Byla jsem do Jirky strašně zamilovaná, jinak bych si ho nebrala po sedmiměsíční známosti. Jako studentka jsem se zamilovala do známého novináře, do zajímavého chlapa, který mě oslovil. Vdala jsem se a doufala, že to bude mít budoucnost.

Vaše svatba a počátek manželství vypadaly jako jedna velká exhibice, nemyslíte?
Ano. Byla. Ale to není totéž jako marketingový tah. Jsme oba exhibicionisté. A která mladá holka by nechtěla mít mediální svatbu? Dělalo mi to radost, násobilo se tím moje štěstí. Jirka tím chtěl dát světu vědět, že mě má rád.

Když si ale někdo bere člověka, o němž je dávno veřejně známo, že hodně kouří nejenom normální cigarety, ale i marihuanu, tak proč mu pak vyčítá, že to dělá? Přijde mi to naivní.
Neuměla jsem se na to připravit, protože jsem nikdy nežila v domácnosti s kuřákem. Nedomyslela jsem, jak to bude vypadat v našem malém bytě, kde jsme spolu žili. Jirka nekouřil pouze v mém pokoji. Jinak pořád, a hlavně všude. On má cigaretu v puse nonstop. Vadilo mi to a říkala jsem mu to od začátku našeho vztahu, ale on mi řekl, že nikdy nepřestane. Já jsem na začátku řekla a také jsem si to myslela, že to zvládnu. Byla jsem zamilovaná.

Nezdá se mi, že kouření by mělo být důvodem k rozvodu. Napadl vás Jirka někdy fyzicky?
Ne, nikdy, nic takového se nestalo. Nemůžu na něj říci v tomto směru křivé slovo, ale ty nekončící hádky jsme neuměli vůbec vyřešit.

Radili jste se o tom s někým?
Už asi po půl roce manželství jsme z mé iniciativy navštívili manželskou poradnu, aby nám poradili, chvilku to fungovalo, ale nevydrželo to moc dlouho.

Teď vím, že každý vztah by se měl pořádně ozkoušet, než se lidé vezmou. I když se lidé zamilují, měli by spolu tak rok žít a vyzkoušet si jeden druhého

Nebylo nezodpovědné vstupovat do podobného vztahu? Vždyť každý ví, že zamilovanost po pár měsících pomine a vztah bývá založený na jiných věcech.
Nezodpovědné? V dobách, kdy jsme spolu byli šťastní, jsem si to nepřipouštěla, říkala jsem si, že to zvládneme. Dnes vím, že bych se měla chovat jinak. Jsem tím vztahem ale poučenější a zkušenější.

Studujete a věnujete se psychologii, takže tak nezkušená nejste.
Teď vím, že každý vztah by se měl pořádně ozkoušet, než se lidé vezmou. I když se lidé zamilují, měli by spolu tak rok žít a vyzkoušet si jeden druhého, jak se chová při různých příležitostech. Například při Vánocích, oslavách, výročích, ale i v konfliktních situacích, kdy je člověk ve stresu či pod nějakou zátěží. Poznat, zda si skutečně rozumějí.

Já jsem si vzal svou manželku po krátké známosti, která trvala jen pět měsíců, a jsme spolu mnoho, mnoho let. U každého to může fungovat jinak.
Možné to je, ale to vám může většina lidí jen závidět. Třeba jste si tak sedli.

Hrál nakonec při rozpadu vašeho vztahu nějaký význam poměrně velký věkový rozdíl? Bylo to téměř dvacet let.
V mnoha věcech jsme se shodovali, bez ohledu na věk. Každý jsme si ale samozřejmě na některé věci ponechávali svůj názor. Pokud jde o generační rozdíl, tak já jsem mladá a chtěla jsem se občas bavit, zašla jsem s kamarádkou někdy na diskotéky, jenže Jirka to považoval za toulání po nocích.

Manžel by měl ale vědět, kde je v noci jeho žena, ne? A opačně.
Říkala jsem mu to a říkala jsem mu pravdu. Velmi mu vadilo, že jsem byla jednou pozdě do noci s vedoucím své disertační práce, kde jsme připravovali jeden projekt. To jsem pak měla na talíři pořád. Hodně se mu to nelíbilo.

Proč je někdo se šéfem své práce ještě dlouho po půlnoci? To je podle vás obvyklé a normální?
Stalo se to jednou. Přišla jsem domů v půl třetí v noci. Podávali jsme si grant a museli jsme to hodně rychle vyřešit a udělat. Ano, dali jsme si s mým vedoucím pak víno a zdržela jsem se. To jsem Jirkovi ale řekla a přiznala to. Navíc se to stalo jen jednou.

Jirka některé věci opakoval, například že jsem trávila noci s muži. Vadilo mu, že jsem fotila erotické fotky, což také není pravda.

Asi by to vadilo každému, ale Jirka tvrdí, že jste mu byla nevěrná. I když důkaz zřejmě také nemá.
Nebyla jsem mu nevěrná a manželovi jsem tu situaci popsala, jenže on mi to pak neustále vyčítal, zejména při těch hádkách.

Co byste říkala Jirkovi vy, kdyby vám řekl, že do půl třetí v noci se svou vedoucí pracoval na článku a pil s ní pak víno? Podle všeho byste mu také nevěřila.
Nevím. Já jsem nezjišťovala, kde on byl, když někdy přišel později v noci.

Vypadá to, že ani jeden jste se nedokázali nad některé věci povznést. Proč?
Jirka některé věci pak opakoval, například že jsem trávila noci s muži. Vadilo mu, že jsem fotila nahá erotické fotky, což také není pravda.

Jak to bylo s tím focením? Jirka říká, že to byly erotické fotky a že on si nepřál, aby se to fotilo.
Vyšla jediná fotka v časopise Kraus. Mám na ní košili a kalhotky a je velmi decentní. Odehrálo se to navíc u nás doma. Přišel štáb, tři lidé. Fotila to paní fotografka, nebyl to ani muž. Povídali jsme si, pak se fotografka se mnou samotná zavřela v obýváku a fotily jsme. Jirka tam vešel a začal dělat bordel. Přesněji řečeno, projevil nad tím ohromnou nevoli.

Pořád nerozumím tomu, že se kvůli podobným věcem jde člověk hned rozvádět.
Ale já jsem se neodstěhovala, to udělal Jirka. Na druhou stranu neříkám, že za rozpad vztahu může jen on.

Z rozhovoru to ale vyplývá. Co jste měla udělat jinak, aby se ten vztah udržel?
Měla jsem asi vydělávat víc peněz, abychom si mohli pořídit větší byt, aby Jirka mohl někde v klidu kouřit a mně to nevadilo. Před svatbou jsme měli velké plány, že se postupně přestěhujeme a že bychom mohli mít dítě.

Nakonec jste se ani nepřestěhovali a ani nemáte dítě…
Jirka se nakonec vyjevil, že nechce nikdy dítě. Dokonce jsme se bavili i o tom, jaký bychom pořídili kočárek a podobně. Ale ty myšlenky brzy opustil.

Musím se z toho všeho posbírat a začít fungovat jako psycholožka, ne jako celebrita.

Jak se po tom všem na Jirku dnes díváte?
Je to zvláštní muž, svým způsobem jedinečný, zajímavý. Je to osobnost. Bude těžké, aby mě někdo tak okouzlil jako on. Ale teď nevím, zda bych vůbec chtěla, aby mě někdo okouzloval. Je to všechno strašně čerstvé. Teď nepřemýšlím o tom, že bych někoho jiného měla hledat. Za rok to možná bude jiné.

A zopakovala byste si podobnou exhibici, jak jsme o tom hovořili, i v budoucnosti?
Musím se z toho všeho posbírat a začít fungovat jako psycholožka, ne jako celebrita. Chci dokončit studium a ráda bych se věnovala začínající kariéře psycholožky.

Takže budete paradoxně po tom všem radit lidem, jak se dobře vdát či jak vydržet v manželství?
Neradíme lidem co dělat, ale nacházíme s nimi cestu, co mají dělat oni. Psycholog říká lidem, že na odpovědi mají přijít sami.

Využívejte celý web.

Předplatné

Ovšem vy dva s Jirkou jste odpovědi nenašli…
Byla jsem mladá, naivní a zamilovaná do staršího chlapa, spolehla jsem se na to, že on ví, co dělá.

Rozhovor vyšel v týdeníku Reflex.

Články k poslechu

Manipulační imunita

Jak nenaletět manipulaci? Učme se vyznat ve svých emocích a nebojme se jít do konfliktu.

12 min

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

13. 1. 2012

Mediálně sledované manželství novináře Jiřího X. Doležala a jeho ženy Alex se rozpadlo. Jaké byly hlavní příčiny?

Viliam Buchert

  • Vztahy
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.