Foto: Thinkstock.com
odemčené

Bezdotykový svět

Ke spokojenému životu potřebujeme doteky. Kde je ale máme v naší společnosti brát?

Nikola Šraibová

Nikola Šraibová
Kouč a mentor

15. 8. 2013

Objímáte se s přáteli a známými, nebo máte podobné projevy vyhrazeny pouze pro partnera či nejbližší rodinu? Jak se cítíte, když se někdo v hovoru dotkne vaší ruky? Každý z nás má potřebu blízkosti nastavenou trochu jinak, úplně bez doteků ale žít nedokážeme.

Někteří potřebují doteky více, jiní méně, faktem je, že je potřebujeme všichni. Dotek je důležitější, než si myslíte. Tento přenos energie má zásadní dopady na náš organismus. Rozsáhlý výzkum na univerzitě v Miami ukázal několik významných poznatků. Není pochopitelně řeč o strkanici v autobusu, ale dotek v pozitivním slova smyslu (pohlazení, objetí)

  • snižuje intenzitu bolesti
  • zlepšuje plicní funkci
  • snižuje stresové hormony a krevní tlak
  • podporuje růst dětí
  • zpomaluje srdeční frekvenci – uklidňuje
  • snižuje hladinu glukózy v krvi a zlepšuje celkovou funkci imunitního systému.

Druhů doteku je celá řada a vyjadřujeme jimi náš emocionální postoj vůči druhým. Naše kůže je velmi citlivá i na sebemenší impuls, který mozek okamžitě registruje a posílá nám výsledek v podobě určitého pocitu. Díky dotekům zjišťujeme, jaký postoj zaujímají druzí k nám a my k ostatním, a právě tyto nonverbální signály fungují často daleko spolehlivěji než samotná slova.

Jemný dotek, pohlazení a mazlení způsobuje vylučování hormonu štěstí – oxytocinu.

Lidský dotek má tedy dalekosáhlý fyzický a emocionální přínos, je důležitý pro všechny věkové kategorie od dětí až po staré lidi. Pokud je dítě od malička častováno doteky a mazlením, je jeho mentální a motorický vývoj podle průzkumů nesrovnatelně rychlejší než u dětí, kterým se doteku tolik nedostává. Naopak absence doteku může vést k různým emočním a kognitivním poruchám, někdy až k autismu.

Bohužel je realita taková, že jak dospíváme a stárneme, dotýkáme se čím dál méně.

Vymazlené štěstí

Dospělí si totiž dotek spojují se sexualitou, a tak se mu raději vyhýbají. Sami se můžete občas přistihnout, že váháte, zdali dotyčného obejmete, políbíte nebo mu jen podáte ruku. Lidem však přiměřený dotyk dělá většinou dobře, ale bojí se ho dávat a někdy i dostávat.

Někdy se dotekům vyhýbáme cíleně – dává nám to pocit individualismu a nezávislosti na druhých lidech. Nedostatek doteků má ale za následek často i značnou psychickou nepohodu a pocit osamění, který si daný člověk ani nedokáže vysvětlit.

Jemný dotek, pohlazení a mazlení totiž způsobuje vylučování hormonu štěstí – oxytocinu. Pokud tedy i jako dospělí cítíme starostlivý a pevný dotek, cítíme se uvolněně, bezpečně a dostáváme tak signál, že jsme jako bytosti oceňované a přijímané.

Stojí za to být k sobě milejší a dotýkat se jemně i sami sebe. Vyjadřujete tím vztah sám k sobě, který je pro vaši psychickou pohodu neméně důležitý jako vztahy s druhými lidmi.

Podíváme‑li se na kulturní vývoj a rozdíly různých zemí, můžeme si všimnout, že obyvatelé jižních států obvykle používají nejen hodně gestikulace, ale také doteků. Jedná se o neustálé upevňování pout mezi lidmi, pro tyto národy je důležitá pospolitost a soudržnost jednotlivých členů rodiny.

Průzkumy také ukazují, že děti vyrůstající například ve Francii mají všeobecně více doteků, než děti vyrůstající v Americe, a mají menší tendence k agresivitě vůči ostatním jedincům. Ukazuje se, že míra doteku, především v dětství, je extrémně důležitá.

Máte se rádi?

Sledujte někdy sami sebe, jak se natíráte opalovacím krémem, jakým způsobem si češete vlasy, čistíte zuby, jak se oblékáte. Jste k sobě jemní, nebo spíše odměření? Je pro vás sebe‑dotýkání spíše nepříjemné, nebo dokonce tabu?

Ať se vám to zdá jakkoli zvláštní nebo trapné, stojí za to být k sobě milejší a dotýkat se jemně i sami sebe. Vyjadřujete tím vztah sám k sobě, který je pro vaši psychickou pohodu neméně důležitý jako vztahy s druhými lidmi. Návrat k vašemu tělu a jeho vnímání vám přinese více štěstí a spokojenosti.

Máte‑li s doteky všeobecně problém, jsou nejlepšími učiteli malé děti a domácí mazlíčci, kteří pohlazení a mazlení často vyžadují a umí pozornost také vracet.

Osobně vnímám dotek jako velmi významnou součást vztahu jak k sobě, tak k ostatním. Naučíte‑li se ho postupně a přirozeně dávat i přijímat, budete se sami cítit šťastnější. O něco lépe jsou na tom ženy, které se všeobecně rády dotýkají a je jim to řekněme bližší. U mužů to funguje samozřejmě trochu jinak, spíš než objetím poctí kamaráda herdou do zad nebo poplácáním po rameni, ale i pro ně je tento nonverbální způsob komunikace velmi důležitý.

Máte‑li s doteky všeobecně problém, jsou nejlepšími učiteli malé děti a domácí mazlíčci, kteří pohlazení a mazlení často vyžadují a umí pozornost také vracet. Chcete‑li se cítit o něco lépe a nemáte domácího mazlíčka, pomohou vám například různé typy masáží.

Pevné, upřímné objetí je zaručený způsob, který vám i vašim blízkým udělá nejen dobře, ale také to velmi posílí váš vztah jako takový.

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

15. 8. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.