Foto: Thinkstock.com
odemčené

Budoucnost se na mě směje

Tvůrci webových služeb a počítačových programů se naučili využívat poznatky psychologie. Hurá.

Michal Kašpárek

Michal Kašpárek
Novinář na volné noze

10. 2. 2011

Někdy v roce 1999 se ke mě na hodině informatiky naklonil kamarád a zaskuhral si: „Proč do těch programů ti lidi přidávají pořád nový a nový funkce? Kdyby se radši soustředili na to, aby to dělalo to, co má, ale pořádně!“

Trvalo ještě deset let, než na spolužákova slova došlo. On sám ironií osudu skončil jako ekonom v jedné fabrice a celý den kouká pořád do těch příšerných tabulek, kolem kterých se motala zmíněná školní hodina. Bůh ví, kolik nových funkcí do nich od té doby přibylo.

Na nás ostatní se ale budoucnost začíná usmívat: technika bude nejspíš umět v zásadě pořád to samé, ale používat ji bude příjemnější a příjemnější. Pojďme se podívat, co tvůrci dělají pro to, aby se vám s elektronikou pracovalo líp:

Dotykové ovládání

Dejte tříletému dítěti do ruky iPad nebo iPhone a sledujte, jak se s ním skamarádí:

Díky dotykovému ovládání už není nutné přemýšlet, co udělají tlačítka F9 či NUM LK, nebo se kamsi strefovat myší. Chcete zvětšit fotku? Roztáhněte ji dvěma prsty jako gumičku. Co takhle přesunout e‑mail do koše? Prostě ho tam ručně posuňte, jako když jste ve školní jídelně schovávali tuhý hovězí plátek pod brambory.

Dotykové ovládání je rozhodně největším počinem pro příjemný zážitek z práce s technikou za posledních dvacet let. Pevně doufám, že během několika příštích roků se s ním budeme stále víc potkávat i na běžných osobních počítačích, nejen na telefonech.

Vše lze najít

Pamatujete dobu před Googlem, kdy jste na webu hledali i banální informace dlouhé minuty, proklikávali jste se stránkami a zuřili? Pilulka jménem Google teď léčí i řadu jiných starostí. Samotný vyhledávač nabízí Gmail, poštovní schránku, ve které už nemusíte vše třídit do složek.

Jakoukoliv zprávu najdete během jedné sekundy – stejně jednoduchým vyhledáváním, jaké nabízí Google. A galerie Picasa umí automaticky najít fotky třeba podle toho, kdo na nich je.

Do dokonalosti to dotáhli autoři služby Evernote, která slouží ke spravování poznámek. Když procházíte kolem zajímavého plakátu, stačí si ho vyfotit mobilem a poslat do Evernote. Ten v něm rozezná text, takže když se o týden později snažíte zjistit, kdy že se ten koncert koná, stačí do vyhledávacího políčka vložit název kapely. Plakát na vás okamžitě vyskočí.

Aplikace, které dělají jednu jedinou věc

Proč by měly aplikace nabízet milion funkcí, když k práci potřebujete jen jednu jedinou? Samozřejmě, že někdy se vám ty tisíce funkcí v Excelu nebo Wordu hodí. Většinou ale opravdu potřebujete jen napsat kus textu nebo spočítat jednoduchý příklad.

Sám používám třeba Write Monkey – textový editor, v němž se dá jenom psát. Nenajdete tu žádná tlačítka pro změny fontů, velikosti písma nebo zarovnávání. Nevyskakuje na vás žádná sponka s hloupými tipy. Aby to bylo dokonalé, celá obrazovka při psaní zčerná a během práce na diplomce nebo zprávě pro šéfa vás tedy neotravuje blikající ikona e‑mailu, ICQ nebo záložka s Facebookem.

Na počítačích Apple můžete pro psaní bez vyrušování zkusit OmmWriter (ten vám dokonce ke psaní nabídne nerušivou ambientní hudbu) a na iPadu třeba Writer. Minimalistických nástrojů najdete víc, když budete hledat pomocí klíčového slova zenware.

Persony

Z jednoho oblíbeného pořadu o vaření už víte, že hospoda by měla mít ksicht. Tvář ale zároveň získává i řada programů a služeb. Když přestane fungovat sociální síť Twitter, nevyskočí na vás suchopárná chybová hláška. V prohlížeči místo toho uvidíte obrázek velryby nadnášené ptáčky. Hned tak pochopíte, že ne vždycky se podaří udržet kolosální síť v provozu.

Česká služba Fakturoid pro vystavování faktur zase chytře pracuje se svým maskotem, robotem Fakturoidem. O kolika účetních programech můžete říci, že se snaží být vašimi kamarády? Ten můj mi spíš usiluje o zdraví.

Hezčí design a promyšlené detaily

Určitě znáte ten zvláštní druh radosti, když listujete krásnou knihou nebo vás mine sportovní auto. Trávit čas s krásnými věcmi je příjemné – a taky proto už jsou peníze na dobrého grafika nedílnou součástí rozpočtu skoro všech služeb, se kterými pracujeme.

Hrajete hru Foursquare? Za návštěvy (skutečných!) kaváren, restaurací a posiloven v ní získáváte (virtuální) odznáčky. Ty odznáčky jsou ale tak pěkné, až zapomenete, že nejsou reálné.

Design nespočívá jen v tom, jak věci vypadají. Dobrý design znamená, že i dobře fungují. Všimněte si, kolik služeb dělá všelijakou drobnou práci za vás.

Začalo to asi „našeptávačem“ – schválně, zkuste najít něco na Seznamu. Vyťukáte prvních pár znaků… a pak už jen potvrdíte slovo, které vyhledávač navrhl. Pokračuje to automatickým ukládáním práce, které teď umí stále víc aplikací. Nemusíte se tedy bát, že výpadek proudu zhatí vaši celodenní lopotu jen proto, že jste nemačkali CTRL+S jak opice. A končí to úžasnými detaily, u nichž se plácáte do čela: jak to, že na to doteď nikdo nepřišel?

Na počítačích Apple lze listovat dokumenty rovnou v ikoně, aniž byste je otevřeli. Prohlížeč Chrome zase při zavírání záložek ponechává křížek na stejném místě – tyhle detaily jsou tak drobné, že jsem si jich všiml až díky blogu littlebigdetails.com.

Cloud computing: peníze v bance, soubory v obláčku

Víc a víc lidí střídá soukromý a pracovní počítač a v kapse nosí chytrý telefon. Jak si pamatovat, kde je uložený jaký soubor? A navíc, která verze je aktuální?

Co takhle přestat schraňovat soubory přímo v discích jednotlivých strojů? Ze všech se přece dá přistupovat na internet, kde můžeme v „mračnu“ (cloud computing) vždy snadno najít poslední verze dokumentu, tabulky nebo rozepsaného e‑mailu.

Je to jako s penězi. Ty většina z nás ukládá do banky. I když to není stoprocentně bezpečné místo, aspoň se nemusíte bát, že o vše přijdete, kdybyste vyhořeli nebo vás vykradli.

Krásně to ukazuje reklama na Chrome OS, nový operační systém od Googlu. Chlapíka pracujícího s notebookem v ní nevyvede z míry ani to, že mu škodolibí vědci shodí na počítač hrnek s kafem, toustovač, sádrového trpaslíka a nakonec umyvadlo. Prostě si otevře nový stroj, přihlásí se svým heslem – a hele, rozepsaný dokument je tam! Nikdy totiž nebyl uložen v žádném notebooku, ale na serverech Googlu:

I když je cloud computing docela složitá věda, pro běžného uživatele je to celé jednodušší než pochopit složitý systém složek a souborů na počítači.

Chcete někomu poslat dokument? Nemusíte ho nikam ukládat, spouštět e‑mailový program, vybírat přílohu… Stačí klepnout na Poslat e‑mailem přímo v texťáku, napsat adresu, a bum, kolega má text ve schránce. Navíc je řada těchto služeb automaticky zálohovaná.

UX: Zážitek

Využívejte celý web.

Předplatné

Tahle starost o uživatelovo pohodlí má svou zkratku: UX, tedy „user experience“, čili uživatelský zážitek. O UX se konají konference a získalo dokonce svoji ISO normu – jako kdyby snad šel exaktně popsat správný mix pěkného vzhledu, jednoduchého ovládání a stopy toho, že na aplikaci, se kterou trávíte svůj čas, pracoval člověk.

Tu zkratku si zapamatujte pro případ, že byste někdy vybírali firmu, která vám udělá nový web. Jinak ji klidně vypusťe z hlavy a užívejte si všechny ty webové služby a počítačovými programy, jejichž autoři konečně začali využívat psychologické poznatky k tomu, aby vás z docela obyčejných úkonů nebolela hlava.

Jaké jsou vaše intenzivní uživatelské zážitky z poslední doby?

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

10. 2. 2011

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.