Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Buďte za blbce

Rádi vypadáme chytře a zkušeně. Takový přístup nás ale nikam neposune.

Je lákavé působit na své okolí jako člověk, který „se vyzná“ a nic ho nepřekvapí. Má to ale háček: zaběhaný řád a osvědčené postupy nesvědčí našemu mozku. Psychologie ví, že myšlení se rozvíjí jinak – neustálým rozrušováním stávající struktury novými podněty. Jak v sobě najít odvahu vystavit se neznámému a nečekanému?

Mám ráda emoce a emocemi ovlivněné chování sportovců. Při sportovním výkonu jich bývá hodně a jsou dobře čitelné. Chci dnes vyzdvihnout myšlenku, která se netýká jen sportu a může být dílčím uvědoměním, případně podpůrnou technikou při učení  jakékoli vaší činnosti.

Inspiroval mne Wayne Gretzky, který je – podobně jako u nás Jaromír Jágr – v Kanadě považován za poloboha. Zaujala mě informace, že při svých individuálních trénincích údajně často padal, ač byl vždy vynikající bruslař a hokejista. Není těžké si představit, jak tato situace mohla vypadat zvláštně. Co si asi přihlížející říkali? Pokud někdo sledoval jeho trénink, mohl mu Gretzky připadat tak trochu zvláštní.

Co vlastně znamená být za blbce? V hlavách lidí se taková situace často pojí s pocitem studu, tedy pocitem, který se objeví ve chvíli, kdy nás druhý vidí tak, jak nechceme.

Dokážete si představit, jak již zkušeného hráče, obklopeného ostatními predátory na ledě, může ovlivňovat jeho ego, snaha být viděn jako někdo, kdo „umí“. Připojme si k tomu pocit zodpovědnosti, strach z neúspěchu a následky s nimi spojené, které bývají častokrát hlavní příčinou ustrnutí a ztráty radosti v celé řadě činností lidí i mimo sportovního prostředí.

Gretzkyho pády samozřejmě nesouvisely s tím, že by neuměl bruslit. Spíš je to tak, že se dobrovolně neustále pohyboval na hraně svých momentálních schopností, čímž samozřejmě více kazil. Zkoušel věci, které ostatní nezkoušeli, a zároveň se přirozeně učil selhávat. Díky této strategii dokázal rozvinout své hokejové schopnosti do dokonalosti.

Chybovat v klidu

Z hlediska psychologie a neurologie se neustálým rozrušováním stávajícího řádu či struktury novou zkušeností rozvíjí myšlení. Vytvářením nových neuronálních spojení se mozek zdokonaluje. Zkoušet, chybovat a znovu chybovat je způsob, kterým jsme se naučili například mluvit a chodit. Obecně k naučení čehokoli nového je třeba chybami procházet. Nejsou absolutními, ale jen kontrolními body, které nám pomáhají se posouvat dál.

V dospělosti to chce navíc odvahu – jak sami před sebou, tak před druhými. Být za blbce je schopnost se na chvíli oddělit od okolí, vydržet samotu, být hraví, dětští a kreativní. Schopnost být kreativní a individuálně se rozhodovat je u každého z nás odlišná. V tom se liší i kvalita našich výkonů. Individuálně se rozhodovat nás nikdo nenaučí, ale jsme zde velmi svobodní.

Jak ale v běžném životě rozeznat, kdy jsme „v tréninku“ a kdy už jde o skutečný zápas? Emocemi jsme začali a také jimi skončíme. V extrémních polaritách impulzivity na jedné straně a na straně druhé tendence vše promýšlet, kontrolovat a impulz zadržovat v sobě se výše zmíněná technika kloní více k tomu prvnímu pólu – k uvolnění, pouštění.

Občasná kontrola tu neslouží k sledování reakcí okolí, ale jako možnost vlastní nápravy. Při učení a rozvoji platí, že míra překonávání strachu by měla být pro nás únosná, a možná dokonce i příjemná. Čím méně energie budeme spotřebovávat ke kontrole, tím více jsme připraveni jít s kůží na trh.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Já to vzdávám

Vytrvalost a odhodlání vedou k úspěchu – nebo do slepé uličky.

10 min

Autogenní trénink a uvolnění

Psycholog Dalibor Špok představuje svoji oblíbenou relaxační techniku.

32 min

Psychologie a politika

Většinou píšu tak, abych vás povzbudil, inspiroval. Dnes vás chci zneklidnit.

65 min

Mark Manson: Tři rady do života

Kdybych měl svým dětem předat jen tři životní zkušenosti, byly by to tyto.

12 min

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Otevřít audio sekci