Vánoční audiobook: volně k poslechu 
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Čmáráním do pohody

Bezmyšlenkovité „zenové“ kresbičky jsou nenáročnou formou každodenní relaxace.

Děláme to všichni. Na pracovní poradě jsme probírali připomínky k novému metodickému materiálu, který musí odpovídat platným legislativním normám. Jde o teoretickou práci s náročným textem, ale většina vysokoškolsky vzdělaných kolegů si nezúčastněně čmárá prasátka, domečky, kytičky či nejrůznější čárky.

Když si nyní zpětně prohlédnu své zápisy z přednášek, zaujme mě jejich výtvarná stránka. Kresbičky v rozích papírů, vyšperkovaná písmenka, ozdobné krajky na okrajích, ozdobné, nebojím se napsat až secesní rohy sešitu… Jde o doodling.

Doodle je skicování, bezcílné kreslení, kdy se naše mysl zaobírá něčím jiným a ruka čmárá. Slovo doodle bylo poprvé použito na počátku 17. století a znamenalo bláznovství a pošetilost; dnes znáte např. google doodle. Jsou to jednoduché kresby, které mohou mít smysl, jejich tvar a styl je však většinou nepravidelný.

Doodle dělají lidé po celém světě: při telefonování, při nudných poradách, nejčastěji však studenti na nudných přednáškách, kdy začínají podřimovat a ztrácet zájem o výklad. Doodluje se nejčastěji na okraje poznámek, popřípadě na zadní strany sešitů, neurčité tvary postupně získávají smysl. Tvoří se ozdobná písma, karikatury osob, technické či organické motivy, různé textury, někdy i sofistikovanější obrázky či mandaly.

Nicméně v této činnosti může jít o mnohem víc než jen o nezúčastněné čmárání. Nejde jen umělecký dojem, i když denní setkání s uměním je bezesporu povznášející. Napadlo mě se na tento fenomén podívat z psychologické stránky.

Kreativní nicnedělání

Mnozí doodleři se za svou činnost stydí, kresbičky schovávají, vyhazují. Cítí se jako primitivové. Jenže je to naopak: doodling má velký relaxační potenciál. Tato činnost by se měla rozvíjet jako cílená relaxace.

Při doodlingu platí jen málo pravidel, ale ta hlavní zní:

  • můžete dělat cokoliv, když to opakujete
  • nic není špatně, vše se počítá.

Pravidelné opakování jednoduchých kroků a zaměření na detail vede k rozvoji meditativního, uvolněného soustředění.

Doodling vede také k posílení kreativity a sebedůvěry. Věřme si, že dokážeme zaplnit prázdnou stránku, ovládnout celý prostor bílého papíru, že zkrotíme černý fix či propisku natolik, že vytvoří originální a jedinečný tvar. (Pokud si zpočátku nevěříme, můžeme použít některý z doporučených vzorů a upravit si jej podle sebe.)

Zenové kresbičky také pomáhají trénovat koncentraci, což ocení všichni, kteří mají problémy se soustředěním – od hyperaktivních dětí po unavené dospělé. V kreslení přinášíme pravohemisférovou protiváhu slovům, která potřebují vizuální doprovod, podporujeme denní snění a poskytujeme prostor pro kreativní řešení problémů out of the box. Patří mezi důležitá cvičení pro rozvoj tvořivého myšlení.

Každá čárka se počítá

Jak začít? Dobrá zpráva je, že jste jistě už začali. Vybarvili jste si písmeno v diáři, přikreslili pár čárek k číslům, ozdobili poznámky k poradě… jen tuhle činnost kultivujte.

Vyhledejte si zentangle, což je kultivovaná, "zenová" varianta doodlingu. Je možné se vyškolit v kreslení vzorů zentangle: každý den si nacvičíte nový vzor, ze kterých pak vytváříte sofistikované kresby. K dostání jsou návodné knihy či omalovánky pro dospělé – Daily Zen Doodles atd...

Využívejte celý web.

Předplatné

Mně se osvědčilo kreslit s klienty mandaly, tzv. "zendaly". Tvar je daný a jen se dotváří zdobením. Klienti se učí zpracovat velký tvar rozdělením na menší. A postupně zjišťují, že to, co vypadalo jako velmi složité umění, je sled jednoduchých kroků. Některé se naučili, jiné se zrodily v jejich vlastních hlavách.

Často sedí nad kreslením soustředěně třeba hodinu, zajímá je výsledek, mají pocit uspokojení, vytržení z každodennosti… a to už je něco víc než čmárání. Je to poznání, které se dá přenést dál než jen do kreslení.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Musíš se posunout

Po letech soužití začnete nesnášet partnerovy nedostatky. Co jde změnit?

10 min

Coming out očima rodiče

Jste otevření a tolerantní. Ale ve chvíli, kdy jde o vaše dítě, je najednou těžké …

7 min

Vyhoření

Co když se syndrom vyhoření týká vašeho blízkého, který si to zatím moc nepřipouští?

8 min

Být vědomě v těle

O vědomém přístupu k tělu s psychologem Michalem Petrem: Nasměrujte pozornost a dívejte se.

22 min

Na vlnách života

Život není hra, ve které postupujeme na vyšší a vyšší level.

10 min

Otevřít audio sekci