Foto: Thinkstock.com
odemčené

Co v nás oslovují prezidentští kandidáti

Zatímco Karel Schwarzenberg oslovuje naši nezralost, Miloš Zeman oslovuje náš stín.

Tomáš Rektor

Tomáš Rektor
Psychiatr a psychoterapeut

23. 1. 2013

Bylo by naivní se domnívat, že se nás Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg snaží přesvědčit rozumem. Na to měli dost času před prvním kolem. Teď už není ve hře rozum, teď jsou ve hře vášně.

Těžko rozlišit v době plné emocí, co se vlastně snaží oslovit kandidát, co jeho blízcí a co je prostě produktem davové psychózy.

Karel Schwarzenberg se stal modlou. Jednorozměrnou, kýčovitou ikonou, do níž dav promítá své naděje. Stal se reprezentací Boha otce, avšak Boha pro ateistické Čechy upraveného. Bez svatozáře, bez hromového hlasu, milého, trochu zmateného staříka, kterého známe třeba z filmu Stvoření světa.

Je to dobře? Není. Je to regrese, návrat do dětství, čekání na otce, který nás vyvede z temna, z chaosu. Dospělé voliče to začíná štvát.

Nutno uznat, že on sám se snaží vystupovat z pozice nikoli boha, nikoli šlechtice, ale běžného smrtelníka. Značná část jeho kampaně je založena na sdělení, že je prostě jedním z nás. Zda to zbožštění vzniklo spontánně či bylo součástí strategie, netuším. Ale vypadá to, že se na ně trochu spoléhá. Každopádně mnoho lidí oslovuje. A mnohé oslovuje Schwarzenbergovo vymezování se vůči němu.

Zatímco Karel Schwarzenberg oslovuje naši nezralost, Miloš Zeman oslovuje náš stín. Závist, xenofobie, lži, pomluvy. To vše nám je vlastní, to vše se snažíme potlačit. Ve stínu dříme mnoho myšlenek, které se touží projevit.

Jak úlevné je slyšet od muže inteligentního a vzdělaného, že je to tak, jak jsme si celou dobu mysleli. Že za náš neúspěch nemůžeme my. Že za něj mohou ti druzí. Němci. Rakušáci. Židi. Ti bohatí. Ti, kteří ze země odešli. Emigranti.

Rozhodně nechci tvrdit, že cokoli z toho Miloš Zeman kdy řekl. Mluvím jen o tom, co v nás probouzí, co oslovuje. A nevěřím, že nevědomě.

Naše kultura je o zkrocení stínu. A psychoterapie o smíření s ním. Na glorifikaci stínu byly založeny nejzrůdnější ideologie dvacátého století, nacismus i komunismus. Proto je pro mě představa někoho, kdo stín záměrně probouzí, kdo jej využívá v předvolebním boji, děsivá.

Zajímavé je i srovnání přístupu k Evropě. Jsme jako chudí příbuzní, které kdysi vyhnali z města a my se tam snažíme vracet. Už nás do města vzali zpět, ale ne úplně. O tom, zda tam chceme, řeč není –  proevropští jsou oba kandidáti. Spor je o formu.

  • Jeden říká: Já ve městě žil. Vím, jak to tam chodí. Pomůžu vám s cestou, ukážu vám, jak to ve městě chodí.
  • A druhý: Pokud nás město chce, ať přijde za námi. Správné jsou naše způsoby. Tak ať se město snaží.

Druhá strategie je nepochybně lichotivá pro naše sebevědomí. Ale domnívám se, že pokud do města skutečně chceme, ta první je lepší.

Články k poslechu

Živoucí tělo

Je naší spojkou se světem, přesto ho málokdy doopravdy vnímáme. Jak to napravit?

10 min

Citově mimo

Druhý vás poslouchá, ale jako by neslyšel. Proč se někdy nedokážeme na blízké naladit?

8 min

Ve špatném vztahu

Co nás tam drží? Nevědomky si přehráváme staré vzorce a zranění. Kudy ven?

12 min

Hranice v rodině

Babičky chtějí vídat vnučku častěji, mně jejich přítomnost nedělá dobře.

11 min

Lidoop v zrcadle

Martin Burget přináší zajímavosti z oboru psychologie.

11 min

Tomáš Rektor

Psychiatr a psychoterapeut

23. 1. 2013

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.