Duševní utrpení jsme rozsekali na symptomy a seřadili je do skupin.
Přidělená diagnóza lidi nějak značkuje, rozřazuje do škatulek všeobecně přijímaného systému. Psychiatři dělí pacienty ze stejně pragmatických důvodů jako potravináři zboží na mléčné výrobky a zeleninu: aby mohli snadno zjistit, kdo patří do jakého oddělení, a snadno si o nich povídat – mluvit o „zdražení másla“ nebo „prevalenci úzkostné poruchy“, aniž by bylo nutné si pokaždé znovu definovat, co tím máslem a poruchou myslíme. Důležité přitom je vědět, že stejně jako máslo definuje vyhláška, z nebe nespadly ani definice psychiatrických onemocnění. Vznikly na schůzích odborníků a hodnostářů – takže jsou výplodem naší kultury, historie a společnosti.
Na příkladu výskytu stejných nemocí napříč různými kulturami vidíme, že se v diagnostických manuálech podařilo zachytit něco objektivního, co skutečně platí. Zároveň ale neurologický, genetický a farmakologický výzkum ukazuje, že hranice různých diagnóz nejsou úplně v souladu s etiologií různých onemocnění. ADHD se podobá hraniční poruše osobnosti, zdraví lidé trpí podobnými příznaky jako schizofrenici, nespavost, deprese a obsese léčíme stejnými léky – byť se podle diagnostických kritérií jedná o daleko vzdálené obtíže. Co je na diagnózách špatně, že neumí zařadit k sobě, co se podobá?
Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.
Měsíčně to je 200 Kč
Koupit jako dárekPřístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.
Měsíčně to je 133 Kč
Koupit jako dárekPřístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.
Měsíčně to je 104 Kč
Koupit jako dárekPřístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.
Klinická psycholožka a psychoterapeutka
Pamatuju si, jak jsme se před mnoha lety potkali se zakladateli Psychologie.cz v kavárně a vymýšleli koncepci webu, o čem by se mělo psát a co by tak čtenáři ocenili. Ve vzduchu bylo cítit vzrušení a zápal pro věc. Říkala jsem si, že tohle půjde, že tihle chlapíci jsou moc milí a tvořiví. A taky že jo. Psychologie.cz funguje, jak pro nás psychology, tak pro čtenáře. A já to oběma stranám ze srdce přeju.
Studentka psychologie a filozofie, publicistka, soukromá lektorka psychologie a angličtiny
Psychologie.cz je jednoznačně nejkvalitnější a nejzajímavější internetový portál o psychologii v českém prostředí. Sdružuje velké množství kvalitních autorů, kteří dokáží zasvěceně a zároveň svěže psát o mnoha oblastech psychologického výzkumu i o osobních zkušenostech. Každý tu najde to své: poslední psychologické výzkumy i praktickou pomoc, jak lépe porozumět sobě a druhým.
Psycholog a psychoterapeut
Psychologie.cz otevírá prostor pro lepší pochopení vnitřního světa i našich vztahů. Podobá se švédskému stolu: i zde si každý vybere, na co má právě chuť. Nabízí pestrost, šíři možností i hloubku. Cesta je pak už vaše.
Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.