25. 6. 2026
Čím dál častěji se setkávám s mladými dospělými, kteří se identifikují se svou diagnózou. Jako by sami sebe přestali vnímat jako člověka. Jsou někdo, kdo je stižen onemocněním. A jejich starostliví rodiče jsou plni obav. Mnohdy neznají kontext a nechápou, co se to s jejich dítětem děje. A že jsou to věci! Sebepoškozování, užívání alkoholu, drog, halucinogenů. Deprese, úzkosti, šikana. Oddělenost od spolužáků. Život bez duševní blízkosti. Děti, které „ztrácejí rozum“ a nechají se vyhecovat k šíleným experimentům. Rodiče trnou. Nechtějí plašit, dávají prostor, a přesto mnohdy zažívají bolestný pocit, že jejich dítě, které milují, se jim ztrácí před očima.
Mladí lidé jsou často osamělí, křehcí a zároveň silní v pocitu, že je nečekají lehké věci. Netěší se na to, co mají před sebou. Ve vývojovém období, kdy řeší svoji identitu, navazují vztahy a hledají svůj směr, na ně často doléhají existenciální dilemata. Kdo ví, co je pro ně správně? Jaké těžkosti je čekají? Kdo ví, jak strádají a co je vlastně trápí?