Nový audiobook: Tohle je štěstí
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Dokonalý partner

Toužíme po blízkosti, ale zároveň se jí bojíme. Proto hledáme na druhých mouchy.

18:27
Aneta Langrová

Aneta Langrová
Psycholožka

13. 5. 2021

Moc malý. Plešatý. Divně se směje. Malé ruce. Ráčkuje. Svěšená ramena. Velké uši. Srká, mlaská, říká nemístné vtipy... Drobnosti. Detaily a maličkosti. Máme je všichni. Někdy roztomilé nedokonalosti. My sami je někdy snad ani nevnímáme. Patří k nám. Dotváří to, kým jsme. Nicméně může se stát, že nedokonalosti u druhých pro nás mohou být překážkou k vážnému vztahu. Snazší je zamilovat se do někoho, kdo je reálně nedostupný, a promítat si do něj všechna svá přání.

Martina se již několik let snaží najít stálého partnera. Mnohokrát už byla na schůzce: první, druhé, třetí… a mnohokrát to vypadalo nadějně. Ale vždycky se našlo „něco“. Něco, pro co nebyla schopna dál pokračovat.

Kolikrát si říkala, že jí je s tím druhým fajn. Dobře se s ním povídá. Hezky voní, hezky se k ní chová. Ale ty zuby, nos, oči, postava, způsob pití čaje… zkrátka něco, co jí nesedělo a nevyhovovalo jí, ji tak odradilo, že vztah ukončila.

Neuměla si představit, že by s někým takovým měla být celý život. Jak by se na ni koukalo okolí? Dokázala by ho přivést na kamarádčinu oslavu jako partnera? Asi ne… styděla by se za něj. A taky neumí jíst polívku bez srkání. To je k zbláznění!

Martina vztah opět ukončila. Ale šťastná z toho není. Proč jen nedokážu s někým být? Proč jsem tak malicherná? Proč mně vadí tyhle maličkosti? Já nechci žít sama. Já bych moc chtěla dlouhodobý vztah, ale asi pro mě nikdo není. Já nevím, proč jsem taková?!

Martina zažívá velký dušení rozpor. Na jednu stranu by chtěla závazek, na druhou z každého utíká, jakmile to začíná „být vážné“. Jakmile jí přijde na mysl otázka, jak by vypadalo dlouhodobé soužití. Myšlenka, že by s někým, kdo má byť jen nepatrný zlozvyk, měla strávit celý život, ji k smrti děsí.

Zvykla si, že jí nikdo nenarušuje její řád, pohodlí ani rituály. Že má v kuchyni vše tak, jak chce ona. Že se nemusí přizpůsobovat, ohlížet se na potřeby druhého, že nemusí po nikom uklízet nebo se dívat na filmy, které nemá ráda. Zvykla si, že život se děje tak, jak chce ona. Ale je sama. Tak moc jí někdy večer chybí objetí. Sdílení, bezpečí, důvěra, intimita. Ale jak to má udělat, když s nikým nevydrží?

Pokračování článku je pouze pro předplatitele s plným přístupem. Chcete-li pokračovat ve čtení, pořiďte si předplatné.

Máte koupené předplatné? Přihlašte se.

Půlroční předplatné

1200 Kč

Měsíčně to je 200 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na půl roku ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Roční předplatné

1600 Kč

Měsíčně to je 133 Kč

Koupit jako dárek
 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna

Přístup ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali.

Dvouleté předplatné

2500 Kč

Měsíčně to je 104 Kč

Koupit jako dárek

Přístup na dva roky ke všemu, co jsme kdy pro předplatitele udělali, výhodněji.

 • články pro předplatitele
 • audio verze článků
 • videa pro předplatitele
 • přístup do archivu
 • přístup do Učebny
 • online poradna
Zaplatit můžete platební kartou nebo bankovním převodem v korunách nebo v eurech.
Jan Majer
Jan Majer
vydavatel, šéfredaktor
Jan Smetánka
Jan Smetánka
vydavatel, manažer
„Staňte se součástí Psychologie.cz a využívejte celý web. Je v něm víc, než si myslíte. Stejně jako ve vás.“

Řekli o nás

Pavla Koucká

Pavla Koucká

Psycholožka

Psychologie.cz zpřístupňuje psychologii široké veřejnosti a zároveň pomáhá dialogu mezi odborníky. Je srozumitelná, sympaticky odvážná i docela obyčejně lidská.

Pavel Špatenka

Pavel Špatenka

Terapeut

Jak málo člověk ví o sobě samém. Jak málo se ve veřejném prostoru mluví o tom, co se v nás lidech odehrává. Čím více se doba vyhrocuje, tím spíše se snaží člověk porozumět tomu, co se to děje. Chce pochopit proč lidé jednají tak, jak jednají, chce vědět proč se věci dějí právě tak, jak se dějí. Chceme vědět, proč se tolik odcizujeme jeden druhému navzájem. Chceme být blíže jeden druhému a přitom nejsme blízko ani sami sobě. Proto vítám každý prostor, kde se o takových věcech může mluvit. O to více, pokud je otevřený, kultivovaný a nechává čtenářům prostor pro vlastní úsudek. Psychologie.cz taková je. Roste spolu s námi.

Aleš Borecký

Aleš Borecký

Psycholog

Péče o duši potřebuje komunikační prostor, přísun inspirace, různé pohledy, zajímavé myšlenky a silné příběhy. Smícháme-li tyto ingredience dohromady, můžeme ochutnat jedinečný koktejl plný chuti a výživy. Tomuto koktejlu se říká také Psychologie.cz.

Koupit předplatné

Pokud si nejste jisti, můžete se podívat na seznam videí a článků, které předplatné nabízí.