20. 2. 2020
Stůjte rovně s rameny dozadu a nehřešte slovem. Dělejte vše, jak nejlépe dovedete, a přátelte se jen s lidmi, kteří pro vás chtějí to nejlepší. Ukliďte si pořádně doma, než začnete kritizovat svět, a nevytvářejte si žádné domněnky. Neberte si nic osobně a předpokládejte, že osoba, se kterou mluvíte, ví něco, co vy ne. A hlavně pohlaďte každou kočku, kterou potkáte na ulici.
Pokud nechápete, o co jde, výše zmíněné je kompilací dvou v současné době asi nejrozšířenějších a nejpopulárnějších psychologicko-seberozvojových příruček: Čtyř dohod od Dona Miguela Ruize a 12 pravidel pro život od Jordana Petersona. Čtyři dohody v našich končinách poměrně široce zpropagovalo divadelní představení Jaroslava Duška a v některých sociálních bublinách je kniha prakticky kultem. Čerpá z „moudrosti starých Toltéků“ a lze ji označit do jisté míry za ezoterickou.
Na druhé straně Jordan Peterson je kanadský klinický psycholog a profesor psychologie, který vychází z velké části z Jungovy hlubinné psychologie. Má za sebou slušnou akademickou dráhu, ale až minulý rok zazářil skutečně jako internetová kometa a málokoho některé z jeho videí minulo. V současné době jde o takovou „superstar“ mezi psychology. Dokument o jeho životě a myšlenkách The Rise of Jordan Peterson měl premiéru minulý rok a bylo možné ho vidět i v Praze. Přestože to vypadá, že indiánský ezoterik a konzervativní profesor nebudou mít mnoho společného, jejich nejpopulárnější knihy jsou si naopak překvapivě podobné.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné