odemčené

Hyperaktivita v dospělosti

S hyperaktivním partnerem máte jistotu, že se nebudete nudit. Co dalšího vás čeká?

Andrea Hlubučková

Andrea Hlubučková
Psycholožka, psychoterapeutka

1. 7. 2015

Hyperaktivní děti jsou námětem mnoha současných studií a článků. Jenže děti časem vyrostou, studují, pracují, žení se a vdávají, mají své děti. Jací jsou jako partneři? Na co se máte připravit, když jdete do dlouhodobého vztahu s člověkem s ADHD?

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) je dědičný neurovývojový syndrom daný narušeným fungováním těch oblastí mozku, které souvisejí s plánováním, předvídáním, zaměřením a udržením pozornosti a sebeovládáním.

Postupným vývojem dochází časem ke zmírnění viditelných příznaků hyperaktivity (neposednost, neustálý pohyb jako komíhání nohama atd.), ale jiné znaky přetrvávají do dospělosti: potíže plynoucí z nepozornosti, impulzivní chování, vnitřní neklid, emoční labilita, malá frustrační tolerance (rychlé střídání nálad, výbuchy vzteku apod.) a také impulzní a zkratkovité jednání.

Lidé s ADHD se nedokážou soustředit na nudná témata, snadno se nechají vyrušit, mají potíže s dotahováním úkolů, často zapomínají, šíří kolem sebe chaos. Naopak do některých činností se ponoří natolik, že je nelze odtrhnout.

Zaměřme se na lidi se znaky ADHD, tedy nemusí nutně mít tento syndrom diagnostikovaný odborníkem. Stačí, že se velmi často potýká s podobnými problémy. A to se týká mnoha z nás. Dejme tomu, že si máte vzít Marka, který trpí ADHD. (Stejně tak by to mohla být třeba Maruška, ale v populaci je častější výskyt této poruchy u mužů.)

Bouřlivá zamilovanost

Marek je velký kluk. Má po kapsách obaly od bonbonů, vizitky čtyř obchodních partnerů, upomínku do knihovny, telefon na kohosi, kdo mu nabídl skvělou příležitost, poznámky k novému revolučnímu projektu, účtenku od batohu syna, který měl vyměnit před půl rokem, a lístky do divadla, které vám koupil, ale ztratil.

Darujte předplatné

Koupit

Když jste se seznámili, jeho pozornost a láska neznala mezí. Hyperfokus na vás způsobil, že vás paralyzovala smršť jeho impulzivních akcí od toho, že vám v noci uloupil růži z klášterní zahrady, až po to, že zmeškal důležitou pracovní schůzku, protože vám trhal jablka na štrúdl. Zahrnuta projevy lásky, nikdy jste se s ním nenudila, nikdy jste nepochybovala, že jste pro něj ta jediná.

Jenže adrenalin a endorfiny způsobné láskou k vám v Markově mozku přestaly po čase účinkovat a další potřebnou stimulaci začal hledat jinde. Zkrátka přišly všední dny a Marek potřebuje nové silné impulzy.

Můžete cítit frustraci z odmítnutí a nepochopení, propadat beznaději. Marek nevydrží poslouchat vaše opakující se stesky kolem nepořádku v kuchyni. Dokonce můžete mít pocit, že vás ignoruje, jeho myšlenky lítají jinde, i když je s vámi v místnosti. Bude vás často štvát. Tichou domácnost neznáte, spíš itálii – vztek a křik. Marek nic z toho nevidí a nechápe. Jeho hlava letí dál a do různých stran.

Jedete v tom spolu

Co vy i Marek můžete udělat pro to, aby vám ADHD neničila vztah a rodinu? Klíčem je pracovat se symptomy ADHD, nikoliv proti nim. Posilujte jeho silné stránky, mezi které patří především odvaha ke změnám, kreativita, inovativnost atd.

  • Mluvte o tom. Dělejte si legraci. Humor je všelék. Jindy se bavte konstruktivně: tak, aby vaše diskuse vedly k praktickým výstupům.
  • Získejte náhled. Vy sami i partner získejte maximum odborných informací (např. knihu Poruchy pozornosti v dětství i dospělosti od E. M. Hallowella a J. J. Rateye, film Nepozorní atd.).
  • Nikoho neobviňujte, ani Marka, ani jeho rodinu. Za většinu projevů nemůže, nenese vinu, nemůže se více obětovat, více snažit. Na druhou stranu není na Markovi, aby na vše odpovídat, že za to nemůže, protože má ADHD.
  • Vybudujte si řád. Je to nuda, ale je to tak.  Marek musí převzít díl odpovědnosti za domácnost a praktické činnosti. Zaveďte si společně s Markem systém: kam se co dává, kdy se co dělá. Například Marek večer po večeři uklidí špinavé nádobí do myčky, hrnky přesně sem, příbory do košíčku ostřím nahoru… a velmi podrobně si připravte postupy u každé činnosti, která je předmětem sporů.
  • Uspořádejte si domácí agendu přehledně jako v té nejpuntičkářštější kanceláři. Pište si poznámky, sestavujte seznamy, pracujte se šanony a databázemi. Přesto se připravte na neustálé změny termínů a plánů.
  • Plánujte důsledně jako za pětiletky. Vše včetně data narozenin Markovy babičky a povinné sklizně jahod u Markovy sestřenice. Pracujte s prioritami. Zachytávejte informace a plány. K posteli si dejte blok s tužkou. Do kuchyně rodinný plánovací kalendář. Pokud to nefunguje, domluvte se s Markem na založení google kalendáře a posílejte mu upomínky přímo do mobilu.
  • Nedopusťte, aby se z partnerů stal rodič a dítě či učitel a žáček. Nejste se svým partnerem proto, abyste ho kontrolovala, hledala mu věci, všechno mu připomínala. To je cesta ke ztrátě vzájemné přitažlivosti a vyhasnutí erotické roviny vztahu.
  • Pozorujte sebe i Marka. Nejlepší výkony podávají tito lidé ve velice různých podmínkách, jen si je někdy neuvědomují. Zkuste je najít a využívat je na maximum. Zařiďte si prostředí, kde se nejvíc pohybujete, aby vám vyhovovalo a inspirovalo vás. Možná Markovi vyhovuje pracovat v noci, za zvuků hlasité hudby, v absolutním tichu, na balkoně, ve vaně, v autě atd. Prostě se snažte dělat to, co je nejefektivnější.
  • Pořádejte rodinné porady. Čas rozdělte na logisticky organizační (musíte vymyslet, kdo vyzvedne děti na táboře, přiveze babičce sekačku, otevře opraváři ledniček atd.) a na porady vztahové – na co se těšíte, co byste rádi dělali o víkendu či dovolené, co vás delší dobu štve.
  • Sledujte proměny svých nálad a učte se je zvládat. Učte se pojmenovávat své pocity. Domluvte se spolu, že když se dostanete do stavu, kdy vzteky vidíte rudě, dáte si přestávku a z dané situace na chvíli odejdete.
  • Jeďte v tom spolu. Dopřejte si silné impulzy oba. Dělejte tak trochu šílené věci, které adrenalin přinášejí, a nemusí to být nutně skok s padákem. Sportujte.
  • Pozor na dluhy, půjčky, alkoholové a drogové excesy. Chraňte si majetek pečlivě připravenými smlouvami, které zabrání impulzivním nápadům Marka připravit vás během hraní na burze o dům.
  • Věnujte se relaxaci, naučte se oba pracovat s napětím a uvolněním. Relaxovat, ne tupě zírat na televizi nebo hrát počítačovou hru.

Pokud jsou Markovy potíže opravdu silné a zasahují nejen jádro rodiny, ale i jeho pracovní uplatnění, řešte je. Farmakoterapie je už u nás dostupná, také psychoterapie, trénink kognitivních funkcí, terapeutické skupiny, to vše vám může pomoci potíže zkrotit na únosnou mez.

Tak co, zvolíte si život na horské dráze, v neutuchajícím chaosu a změnách, nebo si vezmete Pištu Hufnágla?

Články k poslechu

Vyrůst z rodiny

Nezáleží na tom, kolik vám je, s rodiči se cítíte zase malí. Jak se vymezit?

15 min

Naděje v praxi

S nadějí se žije lépe. Jak si ji osvojit a s čím ji neplést?

13 min

Vánoce vnitřního dítěte

Nikdy není pozdě zažít svátky šťastné a veselé.

8 min

Zaražené emoce

Musí staré bolesti opravdu ven? Co když se nedaří dát jim průchod?

8 min

Zatmění mozku

Hovory s blízkými mohou být třaskavé. Jak předejít vztahovému úrazu?

12 min

Andrea Hlubučková

Psycholožka, psychoterapeutka

1. 7. 2015

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.