Foto: Thinkstock.com
odemčené

Já a moje stroje prožíváme partnerskou krizi

Náš mozek funguje jako první generace iPhone a iPad. Neumí multitasking.

Jan Majer

Jan Majer
Šéfredaktor Psychologie.cz

18. 12. 2012

Něco se v mi před časem hnulo v hlavě. Množství podnětů překročilo hranici, o které jsem do té doby neměl tušení.

Při čtení esemesek a mailových zpráv na displeji mobilu se mi začalo dělat nevolno. Při delších telefonátech jsem podvědomě začal mobil oddalovat od ucha, jako by mi jeho provoz opravdu mohl ublížit, jak mi občas někdo tvrdí, ale já tomu nevěřím.

Přestalo mě bavit kvalitní zahraniční zpravodajství na iPadu, které jsem donedávna sledoval místo té domácí mizérie. Uvědomil jsem si, že iPad s sebou všude tahám jako tichého společníka, a místo abych u kafe nebo u piva na pár desítek minut vypnul a odpočinul si, jen na něm chaoticky přeskakuju mezi užitečnými a zábavnými činnostmi. Přitom se naplno nedokážu věnovat ani jedné.

Nebylo by od věci všechno vypnout, alespoň na nějaký čas. Ale nemůžu. Je to součást mé práce.

Připomnělo mi to Nohavicův alkoholický kopec: aha, bod zvratu, break point, řekl jsem si. A taky slovo burnout mě napadlo. Stojím na kopci informací a podnětů a ta černá sjezdovka, co vede dolů, se jmenuje vyhoření.

Vyčistit displej, pak hlavu

Nebylo by od věci všechno vypnout, alespoň na nějaký čas. Ale nemůžu. Je to součást mé práce. Na příjmu musím být i kvůli dětem. Rozhodl jsem se tedy pro začátek popřemýšlet, jak přístroje, jimiž jsem se obklopil a mám je upřímně rád (retina displej nového iPhonu je prostě lahůdka), využívat lépe. Tak, aby mi život a komunikaci opravdu zjednodušovaly.

Pro začátek jsem vyházel hromadu nepoužívaných aplikací a připomněl si, k čemu vlastně mobil a tablet nejčastěji a nejraději používám:

  • iPhone k telefonování, k rychlému schvalování příspěvků do diskusí pod články na Psychologie.cz, k zaznamenávání schůzek a úkolů do kalendáře, který mám propojený přes iCloud se všemi počítači, stejně jako přehledné třídění priorit v aplikaci Clear. Dobře, to stačí, řekl jsem si, zůstanu u toho, všechno ostatní mažu. A nebudu mobil kontrolovat každých pár minut.
  • iPad ke čtení knižních novinek z Amazon.com. Miluju možnost procházet si virtuální knihkupectví, číst si recenze čtenářů, stáhnout si zadarmo první kapitoly, podívat se přímo v aplikaci Kindle na výpis popular highlights, jaké myšlenky si v knížce „podtrhli“ ostatní čtenáři po celém světě. A ponechávám tam pár povedených her, které občas hrajeme se synem.

Jen jedna věc

Definování, k čemu a jak mobilní zařízení používat, a „vyčištění“ displejů a pamětí jsou jednoduché první kroky. To hlavní se ale musí změnit v hlavě. I tam se nám totiž den za dnem hromadí „aplikace“ a zautomatizované činnosti, které používáme a vykonáváme ze zvyku nebo z povinnosti, a tříštíme tak náš potenciál.

Lidský mozek totiž funguje jako první generace iPhone. Neumí multitasking. Pít kafe, psát článek nebo seminárku a poslouchat při tom hudbu, se dá zapsat jako jednoduchá rovnice: naše pozornost děleno třemi. Kafe je najednou dopité, aniž bych si doopravdy vychutnal jeho chuť. Muzika dohrála, čehož jsem si všiml až po několika minutách ticha.

A článek je napsaný. Dostal největší díl mé pozornosti. Škoda, že jsem si to kafe neudělal až teď a nevěnoval jeho chuti soustředěných deset minut. Škoda, že ani poslechu hudby už dávno neumím dát samostatný čas a pozornost. Můj plán pro příští rok proto zní: nastavit harmonický vztah s mými pracovními nástroji a naučit se od nich pracovat v režimu monotasking: věnovat svoji plnou kapacitu vždy jednomu úkolu.

Anketa

Co nám čas šetří a co ho žere? Zeptali jsme se několika odborníků a kolegů, které jsme v poslední době přistihli, jak něco ťukají na displeje různých velikostí, co jim pomáhá ke klidu a co jim ho bere.

Mám rád programy, kde programátoři myslí za vás a skutečně přemýšlejí – nad designem, nad funkčností, nad jednoduchostí.

Darujte předplatné

Koupit

Dalibor Špok, psycholog

Zajímavá otázka. Mám iPhone a k duševnímu klidu mi nejvíce pomohla aplikace Alarmed, která mi připomíná, co mám v daný čas udělat. Oceňuji jednoduchost ovládání a spolehlivost. Rovněž radost mi přináší stálice mezi time management programy, program Things, který po uvedení synchronizace přes cloud nemá chybu (plusy: opět jednoduchost ovládání, intuitivnost, rychlost synchronizace). Mám čím dál více rád programy, kde programátoři myslí za vás a skutečně přemýšlejí – nad designem, nad funkčností, nad jednoduchostí. Nezahrnou vás tisíci zbytečných funkcí, ale deseti nejpotřebnějšími, o to promyšlenějšími. Proto jsem se rozhodl před dvěma lety přejít vůbec na platformu mac a dodnes rozhodně nelituji.

K duševnímu klidu mi rozhodně nepřispívá defaultní aplikace kalendář, která na každý úkon vyžaduje padesát různých zmáčknutí tlačítek, přepnutí obrazovek a voleb. V měsíčním pohledu je na zobrazení událostí minimum prostoru, pohled „agenda“ je nevzhledný, nelze jednoduše přetahovat nebo editovat události… Řeším to alternativou – kalendářem Calvetica. Od té doby mám zase duševní klid. Calvetica je vlastně další program, který hodnotím velmi plusově – právě proto, že přidání události je otázkou dvou kliků.

Nejvíc času mi žerou kalendář, plánovač a e‑mail. Není to však chyba softwaru, ale „humanwaru“.

Michal Mynář, psychoterapeut

Číslem jedna je pro mě v letošním roce relaxační hra Osmos HD. Je to spolehlivý způsob, jak se dostat z hektického poklusu do klidné pomalé soustředěnosti.

No a nejvíc času mi žerou tři systémové aplikace: kalendář, plánovač a e‑mail. Není to však chyba softwaru, ale „humanwaru“.

Nepohodu mi do života vnáší Facebook a Twitter, které ke mě cedí zprávy. Nebudu je ale kvůli tomu odinstalovávat, taková nepohoda je důležitá a v zásadě zdravá.

Michal Kašpárek, novinář

Letos, stejně jako loni, mi nejvíc nervů ušetřila aplikace Evernote. Ukládám sem všechno, co by se „mohlo někdy hodit“: odkazy, inzeráty, tipy na knihy, citáty, recepty, návody… Výhoda je, že to pak nemusím nosit v hlavě a vždy vše snadno najdu.

Nepohodu mi do života pravidelně vnáší sociální sítě, Facebook a Twitter, které ke mě cedí zprávy. Nebudu je ale kvůli tomu odinstalovávat, taková nepohoda je důležitá a v zásadě zdravá.

Je fajn odpočívat a hrát si, ale existují i smysluplnější druhy zábavy.

Vít Šrámek, kouč a lektor

Aplikace, která mi pomáhá uchovat si pro mne důležité články, texty, webovky, je Evernote. Informace jsou k dispozici offline a zároveň se synchronizují ve všech přístrojích.

Nejvíce neproduktivního času mi sežraly dobré hry. Je fajn odpočívat a hrát si, ale existují i smysluplnější druhy zábavy. I tak jsem si párkrát na nějaký čas ulítl.

Nejdůležitější aplikace ze všech, které mám na svém telefonu nainstalované, je pořádný hlasitý budík.

Martin Vlnas, sociolog a novinář

V poslední době často nakupuji na eBayi a jejich mobilní aplikace je uživatelsky bez chyby. Pracuje se s ní dokonce lépe než s webem samotným. S tím souvisí i další tip. Aplikace Kurzy měn s online aktualizacemi, historickými grafy, ale hlavně funkčním převodníkem měn s kalkulačkou je pro české uživatele eBaye tím nejlepším spojencem. A v poslední době zkouším používat aplikaci dTest – seznam všech potravinových éček, ale hlavně testy, testy a testy jsou super.

No a díky aplikaci How Tie a Tie jsem se po dlouhém zápolení naučil na kravatě vázat windsorský uzel, patří je proto čestné uznání. Ale nejdůležitější aplikace ze všech, které mám na svém telefonu nainstalované, je pořádný hlasitý budík. Bez něj by byl můj time management zcela v koncích…

Bez čeho byste se ve svém telefonu nebo tabletu neobešli vy, a s čím naopak bojujete jako s návykem, kterého byste se chtěli zbavit?

Články k poslechu

Bývalé lásky

Nejste první, s kým se milovali. Jak se vyrovnat s partnerovou minulostí?

11 min

IQ není všechno

Máte pocit, že nejste dost chytří, a proto nezapadáte? Místo v životě si budujeme jinak.

14 min

Náprava vztahových vzorců

Jak se vymanit z vývojového uvíznutí a odložit zátěž minulosti?

14 min

Naostro

První práce, zodpovědnost, závazky. Jak si zvyknout na novou životní fázi?

12 min

Útěcha ve střídmosti

Můžeme si život udělat bohatší tím, že ho o něco ochudíme.

12 min

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

18. 12. 2012

Jan Majer

Šéfredaktor Psychologie.cz

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.