Zvýšená péče o vlastní zevnějšek, symetričtější prsa, větší chuť riskovat a touha po svalovcích. To jsou jen některé projevy, které podle vědců charakterizují ženu v nejplodnější fázi měsíčního cyklu, při ovulaci.
V posledních letech se poměrně často diskutovalo o tom, zda i u lidí – stejně jako u většiny savců – existují určité vnější znaky signalizující, že se žena právě nachází v plodné fázi svého cyklu.
Po realizaci mnoha různých výzkumů mají vědci konečně jasno. Menstruační cyklus způsobuje u žen prokazatelné změny jejich chování i vzhledu. Jednotlivé fáze cyklu odlišným způsobem ovlivňují nejen vnější rysy a osobnost ženy, ale i její preference při výběru partnera.
A přestože jsou změny v reprodukčním cyklu v podstatě nenápadné a neuvědomované, mají tu moc ovlivňovat každodenní chování nás všech. Nejen žen, ale i mužů.
Evoluce míní, lidé mění
U samic mnohých savců dochází v době říje (estru) k nápadným změnám primárních či sekundárních pohlavních znaků, jež mají demonstrovat jejich zvýšenou sexuální vnímavost. Například samicím šimpanze se v době říje zbarvují genitálie do sytě růžova.
U žen evoluce nic podobného nevymyslela. Dokonce i zkušené vědce tím příroda zmátla natolik, že až donedávna existovala všeobecně přijímaná představa, že ženský estrální cyklus zcela vymizel. Ženě tak byl chybně vytvořen status jediné samice savce na zemi, která nijak nedemonstruje své období nejvyšší plodnosti.
Člověk je ale tvor zvídavý a podvod, který na něj v tomto směru evoluce nachystala, přeci jen prokoukl. Během poslední dekády našli evoluční biologové a psychologové bohaté důkazy, které svědčí o tom, že i ženy poskytují určitá vodítka k odhalení jejich ovulační fáze.
Ženy se cítí atraktivnější a víc se parádí
Výzkumníci z vídeňské univerzity se například zaměřili na hudební kluby, kde fotili návštěvnice a následně analyzovali vzorky jejich slin. Zjistili, že ženy s vyššími hodnotami hormonu estradiol, který je intenzivněji vylučován v době ovulace, na sobě měly odhalenější a vyzývavější oblečení.
Darujte předplatné
KoupitVýzkum Američanky Martie Haseltonové zase poukázal na to, že se ženy v plodné fázi svého cyklu cítí lépe než po zbytek měsíce. Samy sebe hodnotí jako atraktivnější.
Ženy v době ovulace přitom mohou být skutečně atraktivnější. Během plodných dní je u nich totiž:
- akcentován poměr pas‑boky, tradiční ukazatel ženského zdraví a plodnosti
- prsa jsou symetričtější
- mění se tón jejich hlasu
- jiná je i jejich vůně.
Různé výzkumy prokázaly, že muži mezi fotkami neznámých žen jako atraktivnější nevědomky označují častěji právě ženy ovulující. Výzkumníci také dávali mužům přivonět k tričkům, která předtím nosily ženy v různých fázích svého cyklu – jako voňavější muži označovali opět ty, které nosily ženy v době svých plodných dní.
Možná jsou právě tyto opakující se změny důvodem, proč i muži nevědomky mění své chování v době ovulace svých partnerek. Studie amerických psychologů Thornhilla a Gangestada zjistila, že partner právě ovulující ženy má vyšší tendenci si ji hlídat, dává si větší pozor na potenciální mužské konkurenty a ženě nárazově i několikrát denně volá jen proto, aby zjistil, co zrovna dělá. Zároveň je v době partnerčiny ovulace smířlivější při společných diskuzích a častěji jí nosí dárky.
Jednou vedou drsní svalovci, jindy štědří opatrovníci
Muži nicméně mají k tomuto nadbíhání vlastním partnerkám ještě jeden pádný důvod. Vědci totiž prokázali, že žena v průběhu svého měsíčního cyklu mění i své preference vzhledu partnera. Právě v plodné fázi cyklu ji totiž příroda nevědomky přitahuje k nositelům vysoce kvalitních genů, které mají pomyslně zaručit zdraví jejích potenciálních potomků.
Takoví muži se podle vědců vyznačují vysokou hladinou testosteronu. Jde o svalovce s výraznými rysy v obličeji, hrubším hlubokým hlasem a agresivnějším chováním. Není tedy divu, že si muži své partnerky v rizikové fázi měsíce podvědomě hlídají.
Využívejte celý web.
PředplatnéPokud jde o změny v preferencích vzhledu partnera, hovoří evoluční biologové a psychologové o dvojí sexualitě ženy. V neplodné fázi svého cyklu, případně když je žena těhotná, totiž nevědomky zcela obrátí – začnou ji pro změnu přitahovat muži s jemnějšími rysy a vybranějším chováním.
Žena totiž podvědomě hledá štědrého jedince a stabilní zdroj zajištění pro sebe a své potomky. Proto ji to mimo její „plodnou špičku“ táhne k mužům, z nichž vyzařuje jejich ochota podělit se o potravu, poskytnout ochranné křídlo a podílet se na péči o potomka.
Zabijákem všech těchto projevů je nicméně hormonální antikoncepce, která ovulaci vajíčka zcela potlačuje a tělo programuje na jakýsi stav pseudo‑těhotenství. Různé výzkumy potvrdily, že se u žen, které pravidelně berou prášky proti početí, žádná ze zmiňovaných biologických či psychologických změn spojených s estrálním cyklem nevyskytuje.