Psycholog Dalibor Špok sdílí z vlastní zkušenosti deset jednoduchých způsobů, které lidské mysli ulevují od úzkosti a jejích různých forem. Vysvětluje také, jak fungují, a upozorňuje na řadu předsudků, které nám brání v účinném využití dostupných možností. Poslechněte si záznam dvouhodinové přednášky, která se uskutečnila na Facebooku na konci ledna 2021.
Čtenáře Psychologie.cz možná napadá: Máme se opravdu snažit úzkosti zbavit, nebo ji máme spíš přijmout jako přirozenou reakci na nepřirozenou situaci? Daliborův přístup je přímočarý a praktický, stejně jako jeho odpovědi.
Úzkost může být po covidu další pandemií
Mnohým z nás už docházejí síly. Jsme v izolaci, nemůžeme se věnovat oblíbeným aktivitám, nemůžeme cestovat, navíc máme mnozí ekonomické starosti. To vše může vést k hlubokému psychickému vyčerpání, které se projevuje depresí a především úzkostí.
Úzkost přitom není jen strach a deprese není jen smutek. Tyto stavy mohou mít různé podoby. Úzkost se může projevovat neklidem, nepříjemným psychickým vzrušením (roztěkaností, neustálou podrážděností) nebo stavy paniky a pocitů ohrožení, které nemají bezprostřední opodstatnění. Mohou se dostavit i fyzické projevy úzkosti – jemné třesy nebo pocit chvění (neklidu) končetin nebo jejich svalů, neklid v těle, bolesti zad, nevolnost, pocit nedostatku dechu, závratě, nespavost a mnohé další.
Musíme tedy rozlišovat hlubokou úzkost z vyčerpání (nebo nepřiměřenosti v životním stylu) a úzkost, která nás například upozorňuje na nějaký vnitřní konflikt nebo neřešenou situaci. To první není záležitost vnitřních konfliktů ani vytěsnění. Je to signál, že jsme hluboce přetažení, a pokud nechceme svůj stav ještě více prohlubovat, musíme nyní (přechodně) radikálně změnit svůj život, v něčem polevit, něco jiného nasadit.
Jak si poradit
Daliborovo desatero můžete okamžitě „nasadit“ a nastoupit tak na cestu k lepšímu psychickému stavu. Je dobré tak učinit co nejdříve, protože stejně jako naše vyčerpání nenastalo ze dne na den, ani regenerace sil neproběhne za pár dní. Musíme na ní pracovat, aktivně a důsledně. Pak můžeme očekávat postupné, ale velmi zjevné zlepšení stavu.