Foto: Thinkstock.com

Jak vyjádřit emoce

Projevovat emoce a mluvit o nich je důležité a hlavně zdravé. Není to znak slabosti, ale zralosti.

Kateřina Vrtělová

Kateřina Vrtělová
Psycholožka, psychoterapeutka, supervizorka

25. 7. 2013

V současné době je žádoucí schopností sebeovládání. Příliš emotivní lidé jsou označování pejorativní nálepkou jako labilní, choleričtí, přecitlivělí, neurotičtí... Ve snaze vyhnout se takové nálepce se ovládáme. To je ovšem vyčerpávající a stresující. V konečném důsledku nahromaděný stres vede stejně k projevení emocí v okamžiku, kdy se to nejméně hodí.

Znáte to: plíživý pocit vnitřního napětí, který kulminuje neschopností kontroly, velký tlak v hlavě, horkost, knedlík v krku, oči plné slz, chvějící se brada, jakýkoliv pokus o smysluplnou větu či alespoň krátký výrok končí zajíkavým skřekem, který je lépe polknout. Chce se vám brečet, ale máte pocit, že to není vhodné, dokonce vás přepadá pocit studu a naštvání, že se nedokážete ovládnout.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Rozštěpená duše

Stalo se, já o tom ale nesmím mluvit. Takové vědomí člověka hluboce promění.

17 min

Diagnóza mého dítěte

Odcházíte od odborníka s větším strachem, než s jakým jste přišli?

12 min

Stesk po tom, co nikdy nebude

Bolí mě vidět šťastné rodiny. Tátu, jakého jsem nikdy neměla.

12 min

Kruh v písku

Umělecký obraz v člověku s odstupem může otevřít další nečekané dveře.

9 min

Smích a nevědomí

Humor je nejzralejší psychickou obranou. Dokáže nás osvobodit od tíhy života.

13 min

Kateřina Vrtělová

Psycholožka, psychoterapeutka, supervizorka

25. 7. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.