Foto: Thinkstock.com

Jak vyjádřit emoce

Projevovat emoce a mluvit o nich je důležité a hlavně zdravé. Není to znak slabosti, ale zralosti.

Kateřina Vrtělová

Kateřina Vrtělová
Psycholožka, psychoterapeutka, supervizorka

25. 7. 2013

V současné době je žádoucí schopností sebeovládání. Příliš emotivní lidé jsou označování pejorativní nálepkou jako labilní, choleričtí, přecitlivělí, neurotičtí... Ve snaze vyhnout se takové nálepce se ovládáme. To je ovšem vyčerpávající a stresující. V konečném důsledku nahromaděný stres vede stejně k projevení emocí v okamžiku, kdy se to nejméně hodí.

Znáte to: plíživý pocit vnitřního napětí, který kulminuje neschopností kontroly, velký tlak v hlavě, horkost, knedlík v krku, oči plné slz, chvějící se brada, jakýkoliv pokus o smysluplnou větu či alespoň krátký výrok končí zajíkavým skřekem, který je lépe polknout. Chce se vám brečet, ale máte pocit, že to není vhodné, dokonce vás přepadá pocit studu a naštvání, že se nedokážete ovládnout.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Sama se svým tajemstvím

Zážitek násilí se do psychiky zapíše hluboko. Jak s ním pracovat?

14 min

Pomoc pro sněhové vločky

Co děti a dospívající doopravdy potřebují?

11 min

Nezralé emoce

Jako malí jste neměli bezpečný prostor pro svoje potřeby. Dozrát lze v dospělosti.

15 min

Já nejsem jen já

Neseme v sobě otisky jiných lidí. Komu patří různé sklony uvnitř vás?

9 min

Setkání s tělem

Budeme spolu až do posledního dne. Chovejme se k němu přátelsky.

11 min

Kateřina Vrtělová

Psycholožka, psychoterapeutka, supervizorka

25. 7. 2013

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.