Videoseriál: Etudy Michala Mynáře
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Když nemůžete spát

Připravili jsme výběr z Psychologie.cz v podobě mluveného slova. Přečtěte si, jak hezky se nám to sešlo.

Lenka Thelma Pavlasová

Lenka Thelma Pavlasová
Psychoterapeutka

13. 12. 2016

Před pěti lety se mi „porouchalo“ spaní. Vypadalo to tak, že má rána začínala už ve tři hodiny. Někdy až ve čtyři. Hodinu pátou už jsem po čase považovala za „přispání si“. Tenkrát jsem si myslela, že to zase brzy přejde. Mozek si to srovná a vrátí se ke svým osmi. Tou mou hodinou, časem probuzení bez budíku bylo od dětství půl osmé.

Ležet v posteli mi připadalo zoufalé, a tak jsem vstala a šla něco dělat – cvičit jógu, číst si, vařit… A večer zalehla už s dětmi.

Po čase se k tomu přidal další problém, večerní usínání. Následovalo období hledání příčiny, které při zpětném ohlédnutí připomíná fáze truchlení. Dnes to tak opravdu cítím, o něco jsem přišla. Možná napořád. Ztratila jsem sladkost spánku.

Popis jednotlivých fází přeskočím, dodám jen, že dnes už jsem se ztrátou smířená. Navíc se to malinko zlepšilo. Někdy je problém usnout, jindy dospat. A párkrát do měsíce se to zkombinuje.

Zkoušela jsem různé věci, které by mi čekání na ráno alespoň pocitově zkrátily. Naposled jsem například poslouchala meditativní hudbu.

Jako všechno předtím, i tohle fungovalo jen pár nocí. A tak jsem se rozhodla, že se zaposlouchám do mluveného slova. Stejný efekt.

Věděla jsem už z předchozích pokusů o léčbu, že nestačí přes den nachodit dvacet kilometrů. Je potřeba dorazit mozek. Co však je tůrou pro můj mozek? Mluvení.

Jenomže čtěte pohádku dětem, které už pár hodin sladce spí. A když už mluvím, co kdyby z toho měl užitek i někdo další? Co takhle předčítat druhým? Ale komu a co?

A tak jsem napsala šéfredaktorovi Psychologie.cz Honzovi Majerovi a nabídla mu svůj nápad i hlas. A protože redakce měla stejný nápad (dokonce jsme už koupili mikrofon, jen ten hlas nám zatím chyběl – pozn. red.), trvalo nám jen dva týdny připravit první audio verzi toho nejzajímavějšího z Psychologie.cz: Mozoly na srdci

Poslechněte si ji na cestě z práce nebo do práce, při jízdě autem – anebo před spaním. Jsou zdravější než prášky na spaní (které jsem si nikdy nevzala).

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu. Předplatné vám otevře přístup k obrovské knihovně článků, videí a audiobooků. Nebo vám můžeme posílat nejzajímavější myšlenky e‑mailem zdarma. Tak se také dozvíte, když něco otevřeme pro všechny čtenáře.

Podpořit a připojit se:

Přístup ke všemu

Nejlepší myšlenky zdarma:

Novinky e-mailem

Články k poslechu

Do roztrhání duše

Práce, výkon, nároky na sebe i blízké. Kde se tento vzorec bere a jak jej …

12 min

Sám sobě terapeutem

Psychologie má pro člověka dvě zprávy: že sám sobě nerozumí – ale může se to …

11 min

Neodžité trauma

Šrámy na duši, neuzavřené vztahy, potlačené emoce. Co s nimi?

16 min

Spokojený mozek

Co dobrého jste pro sebe dnes udělali? Co hezkého jste si dopřáli? Jak jste se …

17 min

Rodinné rovnice

Ženy na mateřské o sobě mnohdy uvažují jako o nákladové položce rodinného rozpočtu.

24 min

13. 12. 2016