Pavel Rataj: Jak zachránit vztah
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu

Když nemůžete spát

Připravili jsme výběr z Psychologie.cz v podobě mluveného slova. Přečtěte si, jak hezky se nám to sešlo.

Před pěti lety se mi „porouchalo“ spaní. Vypadalo to tak, že má rána začínala už ve tři hodiny. Někdy až ve čtyři. Hodinu pátou už jsem po čase považovala za „přispání si“. Tenkrát jsem si myslela, že to zase brzy přejde. Mozek si to srovná a vrátí se ke svým osmi. Tou mou hodinou, časem probuzení bez budíku bylo od dětství půl osmé.

Ležet v posteli mi připadalo zoufalé, a tak jsem vstala a šla něco dělat - cvičit jógu, číst si, vařit... A večer zalehla už s dětmi.

Po čase se k tomu přidal další problém, večerní usínání. Následovalo období hledání příčiny, které při zpětném ohlédnutí připomíná fáze truchlení. Dnes to tak opravdu cítím, o něco jsem přišla. Možná napořád. Ztratila jsem sladkost spánku.

Popis jednotlivých fází přeskočím, dodám jen, že dnes už jsem se ztrátou smířená. Navíc se to malinko zlepšilo. Někdy je problém usnout, jindy dospat. A párkrát do měsíce se to zkombinuje.

Zkoušela jsem různé věci, které by mi čekání na ráno alespoň pocitově zkrátily. Naposled jsem například poslouchala meditativní hudbu.

Jako všechno předtím, i tohle fungovalo jen pár nocí. A tak jsem se rozhodla, že se zaposlouchám do mluveného slova. Stejný efekt.

Věděla jsem už z předchozích pokusů o léčbu, že nestačí přes den nachodit dvacet kilometrů. Je potřeba dorazit mozek. Co však je tůrou pro můj mozek? Mluvení.

Jenomže čtěte pohádku dětem, které už pár hodin sladce spí. A když už mluvím, co kdyby z toho měl užitek i někdo další? Co takhle předčítat druhým? Ale komu a co?

A tak jsem napsala šéfredaktorovi Psychologie.cz Honzovi Majerovi a nabídla mu svůj nápad i hlas. A protože redakce měla stejný nápad (dokonce jsme už koupili mikrofon, jen ten hlas nám zatím chyběl – pozn. red.), trvalo nám jen dva týdny připravit první audio verzi toho nejzajímavějšího z Psychologie.cz: Mozoly na srdci

Poslechněte si ji na cestě z práce nebo do práce, při jízdě autem – anebo před spaním. Jsou zdravější než prášky na spaní (které jsem si nikdy nevzala).

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Duševní úrazy

Pokud porozumíme způsobům, jak náš organismus reaguje na trauma, můžeme se postupně zotavit.

12 min

Už nechci být single

Toužím po vztahu a rodině, ale nedaří se. Co je se mnou špatně?

12 min

Osobnost pohlcená disciplínou

Život podle pravítka je předvídatelný a přehledný, chybí mu ale důležitý rozměr.

11 min

Odpusťte svému já

Když něčeho i po letech litujeme, hluboce tím odmítáme část sebe sama. Jak to změnit?

14 min

Rozpomenout se na život v sobě

Jak vyléčit trauma? Neřešte traumatickou událost, ale to, co jí stále slouží.

12 min

Otevřít audio sekci