Naše audiobooky
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné

Když nemůžete spát

Připravili jsme výběr z Psychologie.cz v podobě mluveného slova. Přečtěte si, jak hezky se nám to sešlo.

Lenka Thelma Pavlasová

Lenka Thelma Pavlasová
Psychoterapeutka

13. 12. 2016

Před pěti lety se mi „porouchalo“ spaní. Vypadalo to tak, že má rána začínala už ve tři hodiny. Někdy až ve čtyři. Hodinu pátou už jsem po čase považovala za „přispání si“. Tenkrát jsem si myslela, že to zase brzy přejde. Mozek si to srovná a vrátí se ke svým osmi. Tou mou hodinou, časem probuzení bez budíku bylo od dětství půl osmé.

Ležet v posteli mi připadalo zoufalé, a tak jsem vstala a šla něco dělat – cvičit jógu, číst si, vařit… A večer zalehla už s dětmi.

Po čase se k tomu přidal další problém, večerní usínání. Následovalo období hledání příčiny, které při zpětném ohlédnutí připomíná fáze truchlení. Dnes to tak opravdu cítím, o něco jsem přišla. Možná napořád. Ztratila jsem sladkost spánku.

Popis jednotlivých fází přeskočím, dodám jen, že dnes už jsem se ztrátou smířená. Navíc se to malinko zlepšilo. Někdy je problém usnout, jindy dospat. A párkrát do měsíce se to zkombinuje.

Zkoušela jsem různé věci, které by mi čekání na ráno alespoň pocitově zkrátily. Naposled jsem například poslouchala meditativní hudbu.

Jako všechno předtím, i tohle fungovalo jen pár nocí. A tak jsem se rozhodla, že se zaposlouchám do mluveného slova. Stejný efekt.

Věděla jsem už z předchozích pokusů o léčbu, že nestačí přes den nachodit dvacet kilometrů. Je potřeba dorazit mozek. Co však je tůrou pro můj mozek? Mluvení.

Jenomže čtěte pohádku dětem, které už pár hodin sladce spí. A když už mluvím, co kdyby z toho měl užitek i někdo další? Co takhle předčítat druhým? Ale komu a co?

A tak jsem napsala šéfredaktorovi Psychologie.cz Honzovi Majerovi a nabídla mu svůj nápad i hlas. A protože redakce měla stejný nápad (dokonce jsme už koupili mikrofon, jen ten hlas nám zatím chyběl – pozn. red.), trvalo nám jen dva týdny připravit první audio verzi toho nejzajímavějšího z Psychologie.cz: Mozoly na srdci

Poslechněte si ji na cestě z práce nebo do práce, při jízdě autem – anebo před spaním. Jsou zdravější než prášky na spaní (které jsem si nikdy nevzala).

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Články k poslechu

Co se nedá změnit

Některé věci můžeme jenom přijmout. A to vůbec není málo.

16 min

Vysoce myslící

Jsou chytří, schopní, úspěšní. Všechno se jim daří uhrát rozumem – všechno kromě vztahů.

24 min

Dobíjení baterií

Abychom mohli podávat výkony, potřebujeme odpočívat. Proč je to pro někoho tak těžké?

10 min

Prostor pro sebe

Nemusíme dělat všechno, co můžeme. Lenošení je prospěšné, když si ho nevyčítáme.

14 min

Růst na povel

Když seberozvoj ubíjí, místo aby rozvíjel, je na čase změnit přístup.

13 min

13. 12. 2016

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.