Foto: Thinkstock.com
odemčené

Když nesnášíte jeho matku

Svou tchýni nemusíte milovat. Když se s ní ale naučíte vycházet, prospěje to i vašemu vztahu.

Markéta Antošová

Markéta Antošová
Psychoterapeutka, lektorka

3. 12. 2014

Nesnažte se porazit nemilovanou tchýni jejími zbraněmi. Nemá smysl snažit se jí vyrovnat a poskytnout manželovi stejné zázemí, jako mu poskytovala jeho matka. Pokud muž vstupuje do vztahu s vámi jako dospělý chlap, a ne malý kluk, nebude od vás očekávat mateřskou péči s bonusem sexu, ale bude chtít mít vedle sebe ženu, která mu nabídne partnerství.

Našla si báječného chlapa, je s ním šťastná, neumí si život bez něj představit. Bez koho si ale svůj život představit dokáže, je jeho matka. Neuvědomovala si, že si zároveň s ním bere tak trochu i jeho rodinu. Jen s tím rozdílem, že její partner ji nejspíš miluje a je schopný tolerovat i drobné neduhy. Ona a jeho rodina už k sobě tak blízké pouto nemají.

Eva si stěžuje, že jim tchýně do všeho neustále mluví, svému synovi volá dennodenně, potřebuje pomoc zrovna ve chvíli, kdy mají domluvený rodinný výlet. Také mu neustále připomíná, co pro něj jako matka udělala, kritizuje Evin přístup k domácnosti, a tak dále.

Jsou šťastné ženy, které bezvadně vycházejí se svými tchýněmi a nedají na ně dopustit. Někdy jsou z nich dokonce báječné kamarádky. Ale jsou i takové, které z nich příliš nadšené nejsou. Pokud spadáte do té druhé kategorie, čím vás vaše tchýně vytáčí nejvíc? Jak to tchýně dělají, že nás naštvou tak, že je nechceme ani vidět?

Můžete tchýni připomínat její vlastní stárnutí, nahánět strach z toho, že ztrácí místo v životě svého syna a už pro něj není tak potřebná.

Nemám za cíl vám dát přesný návod, jak ke tchýni přistupovat, abyste měly skvělý vztah. Mám pár tipů, které se dají uplatnit ne jako poučky, ale jako nahlédnutí na váš vztah s ní v jiném světle.

Zkuste empatii

Ano, můžete namítnout: Proč bych měla soucítit se ženou, která mi dělá ze života peklo? Nebo když už ne peklo, tak mi ho aspoň občas otravuje. Nechci tu hodnotit, zda to, co vám provádí, je pěkné, nebo ne. Zkusím jen nabídnout druhý úhel pohledu.

Ve chvíli, kdy pro vás začíná nové období s jejím synem, pro ni jiné (velmi dlouhé) období končí. Vás si muž vybral, rozhodl se, že s vámi bude žít. Pro jeho matku to může znamenat, že se cítí odstavená na druhou kolej, je nahrazená jinou, mladší. Partner začíná tvořit společně s vámi novou rodinu, která – pokud je vše tak, jak má být – má přednost před tou původní.

Rodiče vychovávají své děti a připravují je pro život. Podle mě není přirozené držet si děti u sebe a znemožnit jim to, kvůli čemu je vychovali, tedy samostatný životu v jejich vlastní rodině. Samozřejmě to neznamená, že bychom se s původní rodinou, ze které pocházíme, měli přestat vídat úplně nebo jim nenabídnout pomoc, když je potřeba. To bychom zase zapřeli své kořeny, a to taky není řešením.

Je jasné, že tchýně mohou umět ve svých snachách vyvolat bojovnost. Co si ale s takovými soudy má počít muž?

Ačkoli je tedy tchýnina zášť vůči vám možná iracionální, vy jí můžete připomínat její vlastní stárnutí, nahánět strach z toho, že ztrácí místo v životě svého syna a už pro něj není tak potřebná. Dokonce to může do jejího života přinést téma smrti. Takže vždy, když budete mít pocit, že se tchýně snaží prosazovat své způsoby, si zkuste uvědomit, že odchod jejího syna je dost možná více osobní pro ni než pro vás.

Nenadávejte na tchýni před manželem

Samozřejmě se může přihodit v souvislosti s vaší tchýní něco, co je nutné partnerovi sdělit. Když se stane, že vám ublíží či naruší vaše plány, není nutné sedět se založenýma rukama, kypět zlostí a nechat si vše líbit. Ale spustit nadávky před vaším mužem na adresu jeho matky také není zrovna ideální. Když tedy hovoříte o tchýni se svým partnerem, snažte se držet toho, co se přihodilo, než dělat zbytečné obecné vyhrocené závěry.

Je bezpočet žen, které o svých tchýních partnerům říkají:

  • „Ona je tak manipulativní!“
  • „Chce nás ovládat!“
  • „Ona nás chce rozeštvat!“

Je jasné, že tchýně mohou umět ve svých snachách vyvolat bojovnost. Co si ale s takovými soudy má počít muž? Pokud má svou matku rád, nebude pro něj příliš příjemné poslouchat vaše nadávky vůči ní. Nehledě na to, i kdyby si myslel, že máte pravdu, pokud má rád i matku, nebude chtít slyšet, co říkáte na její účet.

Místo abyste začaly ventilovat svůj hněv větou typu Ta tvoje manipulativní matka nás chce zase naštvat. Představ si, že nám dnes vybrala dovolenou za našimi zády. Samozřejmě Egypt, kterej nesnášim! zkuste prostě popsat, co se stalo: Řekli jsme tvojí matce, že si dovolenou zařídíme sami. Ona dnes objednala pro nás zájezd, aniž by to s námi konzultovala. Dozvěděla jsem se to ve chvíli, kdy mi volali z cestovní kanceláře. Byla jsem hodně překvapená a naštvaná.

Nejlepší žena jeho života

Dělá tchýně všechno „lépe“ a radí vám? Má tendenci předat své dlouholeté zkušenosti, které teď mohou nabýt nových rozměrů. Také chce zajistit svému synovi, aby se mu s vámi dobře dařilo nebo aby bylo dobře postaráno o její vnoučata. Pokud vám tchýně často předhazuje, že byste měla dělat něco jinak nebo lépe, nedávejte se hned do boje, ale postavte se za sebe.

Je logické, že vaše tchýně dělá věci jinak než vy. Od maličkostí jako je žehlení až po větší události typu jak se slaví Vánoce. Pokud jste jako manželé zajedno, není nutné podléhat jakémukoli výslechu, proč děláte cokoli jinak než ona. Přijměte její postoj a prostě jen stůjte za tím svým názorem. Není potřeba nic vysvětlovat.

Se svým manželem získáváte úplně jiné pouto, než s ním má ona. Nedá se nikdy říct, kterou z vás má radši.

Každá jste originál. Něco děláte lépe vy, v něčem jiném zase vyniká vaše tchýně. Můžete zkusit projevit úctu tím, že pochválíte, co sama třeba nezvládnete, a vyjádřit tím úctu. Nehledě na to, že jí tak poskytnete i pocit důležitosti a hodnotnosti.

Ač je pravděpodobné, že toho máte společného víc, minimálně jedna věc je jistá. Společná je vaše láska k muži, kterého jste si vzala. Takže když už nebudete vzteky vědět, kudy kam, zkuste se uchýlit k jakési vděčnosti k tomu, že tchýně porodila člověka, kterého jste si zvolila za manžela. A nejen že ho porodila, ale i vychovala.

Z určitého úhlu pohledu ho bude znát vždy lépe než vy. Stejně tak jako vy jste ho poznala nebo poznáte více zase v jiných situacích. To, co vy máte a tchýně ne, je jeho sexualita s vámi. Tou s ním získáváte úplně jiné pouto, než s ním má ona. Tím pádem se potom podle mě nedá nikdy říct, kterou z vás má radši.

Buďte k sobě upřímná

Zkuste zavzpomínat a upřímně si odpovědět, zda jste nikdy nepřispěla do šarvátky i vy. Je běžné, že ženy, které si stěžují na své tchýně, bývají už často „přednaštvané“. Tím pádem mohou samy něco říct nebo se chovat tak, že nepříjemnou reakci tchýně vyvolají. V určitých případech je to pochopitelné – vytvořily si už s tchýní svou určitou zkušenost. Ale nese to s sebou i to riziko, že ve zdánlivě neškodných chvílích budou opět vidět tchýni jen v tom horším světle. A kdyby se tchýně naopak snažila být milá, možná si toho ani nevšimnou.

Využívejte celý web.

Předplatné

Rodinu svého manžela si asi vybrat nemůžete. Ale tím, že řeknete ANO jemu, říkáte tím tak trochu ANO i jeho rodině. Neznamená to, že tchýni musíte mít ráda, ale je potřeba přijmout fakt, že k vašemu muži patří, nelze ji vymazat z jeho života. I kdyby se s matkou přestal vídat, vždy k ní bude mít určité pouto.

Je naprosto v pořádku, když si budete chtít od tchýně držet odstup. Nikdo po vás nemůže chtít, abyste byly nejlepší kamarádky. Když se budete potřebovat vůči ní vymezit, udělejte to. Jen nebývá dobré oplácet stejné stejným. Buďte v tomto vztahu upřímná k ní i sama k sobě. Např. nepředstírejte, že je mezi vámi blízký vztah, když takový není. Nemusíte si hrát na milující snachu. Ani na takovou, která si nechá všechno líbit. Zdravá asertivita je namístě. Pomáhá si třeba uvědomit, že jste dospělá žena a není oprávněný důvod, aby váš vztah byl asymetrický.

Články k poslechu

Od všeho utéct

Péče o děti vytahuje na povrch stíny z naší minulosti. Jak se s nimi vypořádat?

13 min

Jak opouštět své sny

Všechno už v životě nestihnete. Nemá smysl rvát to silou. Učme se pouštět.

12 min

Čtení pocitů

Přestaňte své prožitky rozebírat. Naslouchání signálům z nitra vypadá jinak.

7 min

Panovačné dítě

Děti si potřebují osahat svou sílu. A poznat, kde jsou její hranice.

13 min

Jsem nejhorší

Srovnávat se neustále s okolím našemu sebevědomí nepomáhá. Co tedy?

12 min

3. 12. 2014

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.