Mají děti spát s rodiči?

Přinášíme důkladné podklady pro vaše vlastní rozhodnutí.

18:24
Pavla Koucká

Pavla Koucká
Psycholožka

18. 8. 2020

„Dítě má spát v dětském pokoji ve své postýlce. Čím dříve se to naučí, tím lépe pro všechny.“ „Jenom ho rozmazlujete, bude nesamostatnej a z ložnice ho nedostanete do puberty.“ „Máma a miminko mají být u sebe i v noci. Vůbec nechápu, jak někdo může nechat miminko v noci samotné.“ „Malých dětí, které spí samy, je mi hrozně líto. Myslím, že jejich rodiče jsou úplně bez citu.“ Proč jsou v oblasti spaní dětí jedni tak silně přesvědčeni o opaku toho, o čem nepochybují druzí? Proč druhé tolik irituje, co říkají první? A dá se vůbec objektivně říci, co je lepší?

Spaní dětí v rodičovské posteli řeší spousta rodičů. Třeba Mariana: její dcera má osm let a pořád chce spát u mámy. Kompromisy se neosvědčily, a tak nakonec manžel Mariany spí v jiném pokoji a dcera s mámou v ložnici. Dcera je komunikativní, spokojené, šťastné dítě, miluje mámu i tátu – ten jí večer obvykle přečte pohádku, než se všichni uloží. Přesto v Marianě vrtá červíček pochybností, jestli by přece jen neměla dceru donutit odejít do jejího pokoje i za cenu každovečerního stresu a nátlaku.

Odemknout celý web

od 104 Kč měsíčně

Články k poslechu

Pomoc pro sněhové vločky

Co děti a dospívající doopravdy potřebují?

11 min

Nezralé emoce

Jako malí jste neměli bezpečný prostor pro svoje potřeby. Dozrát lze v dospělosti.

15 min

Já nejsem jen já

Neseme v sobě otisky jiných lidí. Komu patří různé sklony uvnitř vás?

9 min

Setkání s tělem

Budeme spolu až do posledního dne. Chovejme se k němu přátelsky.

11 min

Introvert, extrovert. A co dál?

Pojmenování pomáhá, jen dokud nás nezačne omezovat.

14 min

18. 8. 2020

Načítá se...
Načítá se...
Načítá se...

Nejlépe hodnocené články Citáty z Psychologie.cz

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.