7. 10. 2015
Pohádka vypráví o nemocném králi, kterého může uzdravit jen košile šťastného člověka. Když po dlouhém hledání (to bylo zřejmě v ukňouraných a skuhrajících Čechách, jak uvidíme dál, kdyby hledali ve Švýcarsku, v Dánsku nebo ve Finsku, byli by ztratili mnohem méně času) konečně pátrající tým jednoho takového objeví, zjistí, že je tak chudý, že nemá ani vlastní košili.
Pojem štěstí má dvojí slovníkový význam: stav osobního naladění, což je předmětem této úvahy, nebo takzvanou "kliku" – souběh událostí, který způsobí, že i ztracené věci se vyvinou příznivě, což je oblíbená rekvizita autorů milujících šťastné konce příběhů: vzali se. (Podle nevraživých kritiků špatné romány svatbou končí, kdežto ty dobré jí začínají. Terapeuti pak žádají vyprávění příběhu po kýžené svatbě: například jak si na zámku vedla a jak dopadla Popelka.)
Profesorka psychologie Sonja Lyubomirsky, která má na University of California v Riverside tak nabito, že další studenty přijímá až na podzim 2017, prohlašuje, že štěstí lze dosáhnout vlastním úsilím a že šťastní lidé jsou nejen úspěšnější v životě, ale také zdravější a žijí déle.
Tento článek si mohou přečíst jen naši předplatitelé.
Chcete-li pokračovat ve čtení a otevřít si přístup k veškerému obsahu Psychologie.cz, pořiďte si předplatné.
Chci předplatné