Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Na antidepresivech, bez smyslu života: Léčba je dlouhodobý proces.

Dobrý den, je mi dvacet let. Před necelým rokem se u mě začaly nenápadně projevovat změny …

Ondřej Novák, Klinický psycholog a psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

8. 8. 2011

8. 8. 2011

Dobrý den,

je mi dvacet let. Před necelým rokem se u mě začaly nenápadně projevovat změny v chování. Bylo to zrovna po maturitě. Celý život jsem měl problém se strachem z budoucnosti, ale po maturitě se mé chování diametrálně změnilo. Během prázdnin jsem zažil bolestivý rozchod, ale celkem rychle jsem se vzchopil a snažil jít dál. Jenže postupem času jsem zaregistroval, že nedokáži rozeznat dobré od špatného. Všechny hodnoty, které jsem měl, zmizely.

Příjde mi, že jsem ztratil sám sebe a veškerý smysl života. Zmizely i všechny emoce, zájem o ženy a schopnost vcítit se. Objevily se problémy s komunikací, resp. neschopnost vytvořit delší souvětí, které by dávalo smysl. Rapidně se snížila vnímavost a paměť. Přál bych si vnímat své pocity. Nedávno zemřel člen rodiny a já nehnul ani vrbou. Nic než prázdnota.

Nad vším uvažuji pouze rozumem, ale takové to „svědomí“ či srdce jsou pryč. Jen obrovský nezájem, lhostejnost a chlad vůči všemu. Čekají mě příjimací zkoužky na vysokou školu, ale vůbec nemám sílu se na ně připravit. Přitom vím, jak moc je to důležité. Chodím za jedním psychiatrem a ten mi předepsal Prozac. Po třech týdnech jsem zaregistroval účinky ale pouze na pár dní. Bylo to naprosto úžasné ale pak už nic. Měl jsem motivaci a chuť něco dělat, paměť a koncentrace byly perfektní, ale teď je to zase takové jako předtím. Vím, že se mnou není něco v pořádku, ale nevím, co mám dělat.

Honza

Názor odborníka


Dobrý den,

podle změn v chování, které popisujete, je pravděpodobné, že trpíte depresivní poruchou. Při této poruše je typické, že je člověk bez nálady, bez emocí, chybí schopnost těšit se z obyčejných věcí, život se zdá být prázdný, bezesmyslný, nic nepřinášející.  Patří k tomu často i to, že se člověk není schopen na nic soustředit, u ničeho nevydrží, k ničemu se není schopen motivovat. Tomu by odpovídala i volba farmakoterapie – Prozac je totiž především antidepresivum, i když bývá předepisován i na další psychické poruchy.

V první řadě chci ocenit, že jste se rozhodl vyhledat psychiatrickou pomoc. To je v tomto případě zcela na místě.  A jestli tomu správně rozumím, tak vám psychiatr předepsal léky a po třech týdnech jste cítil krátké zlepšení, které ale rychle odeznělo. V tomto případě bych na vašem místě situaci probral s ošetřujícím psychiatrem. Řekněte mu, jak se cítíte, a proberte s ním i dlouhodobou strategii léčby. U léčby depresí je běžné, že pacient musí někdy vyzkoušet více druhů různých antidepresiv, než se zjistí, na které nejlépe reaguje. Běžné je, že pacienti s depresí vystřídají tři nebo i pět různých druhů.

Dalším faktorem je otázka nástupu účinku. Některé antidepresiva začínají fungovat až při dlouhodobém užívání a někdy ani tři týdny nemusí být dost. U řady antidepresiv je plný nástup efektu léku až po zhruba šesti týdnech. Na to by vám měl být schopen odpovědět váš psychiatr. Myslím, že bude vhodné, abyste s ním probral následující témata:  Lze u současného léku očekávat ještě opožděný nástup léčebného efektu? Má váš lékař v plánu měnit dávkování (zvyšovat / snižovat)? Když lék nezabere, uvažuje váš lékař o jiných lécích nebo kombinacích léků? Jak se staví k možnosti doporučit vám psychoterapii?

Pokud by ani po změně několika antidepresiv nebyl efekt dostatečný, lze uvažovat i o intenzivní léčbě za hospitalizace. Při hospitalizaci mají lékaři obvykle větší možnost zkoušet i vyšší dávky léků, s ohledem na skutečnost, že pacient je pod neustálým dohledem a je možné ihned řešit případné komplikace.

A v neposlední řadě bych na vašem místě uvažoval o vyhledání psychoterapeutické pomoci. Výzkumně je potvrzeno, že nejlepšího výsledku při léčbě depresí je dosaženo při kombinaci psychoterapeutické léčby, vedené obvykle klinickým psychologem, a současné farmakoterapie, vedené psychiatrem. Jde o to, že psychoterapie by vám měla pomoci porozumět faktorům, které přispěly k tomu, že se u vás depresivní porucha rozvinula právě teď. Může to být stres, vztahové problémy nebo i dlouhodobé osobnostní potíže. Tímto způsobem je možné eliminovat faktory, které by v budoucnu mohli znovu vést k propuknutí nemoci.
Jak sám vidíte, léčba deprese je náročná a leckdy zdlouhavá. Zkuste vydržet, držím vám palce!

S pozdravem,     

Ondřej Novák

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Ondřej Novák

Klinický psycholog a psychoterapeut

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Načítá se...
Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.