Bojím se změny

Chci si najít jinou práci, ale mám strach, že si nakonec jen pohorším.

Beáta Koňařík Bakošová

Je mi 28 a od patnácti let dělám recepční. Nejdřív jako brigádu, kterou mi pomohla získat mamka. Po výšce na hotelu, pak ve start‑upu a teď ve státní firmě, kam jsem se dostala díky známosti. Na VŠ jsem se taky dostala díky známosti se členem komise, který mi předem řekl, jaké dostanu otázky. K mým úspěchům mi prokazatelně někdo pomohl, není to jen pocit.

Většinu mého dětství i života mi mé okolí říká, jak jsem chytrá a inteligentní, a já o tom většinu života pochybovala. Rodičovské představy, nátlak na úspěch a strach ze zklamání mě držely při zemi. Dlouho jsem se nesnažila být víc než recepční, byla jsem ráda za aspoň nějakou práci. Těžce jsem však snášela, že zatím každá z mých kolegyň dostala nabídku na povýšení a já ne. Za tři roky se tam se mnou vystřídalo už pět kolegyň, protože každou povýšili.

Po delší době, co se věnuji osobnímu růstu a psychologii, řeším si svá bebíčka z dětství a snažím se rozumět svým emocím, jsem na bodě, kdy mám konečně sebevědomí. Mám se v úctě, uvědomuji si své kvality i slabiny a přijímám je bez výhrad. Přes to všechno ale nyní nastala chvíle, kdy o sobě opět pochybuji jako dříve. Nejsem spokojená se svou pozicí, chtěla bych se posunout a dělat něco více.

Vím, co by mě bavilo buď v naší firmě, nebo i jinde. Zmítají mnou ale obavy, že nic jiného dělat nedokážu. Jak mám pracovat se strachem z toho, že jsou mé představy o mé kompetenci mylné, že bez protekce selžu? Bojím se mít v práci větší zodpovědnost, nechci, aby mě má práce stresovala. Práce, kterou mám, je na recepci, je pro mě bezpečná, a když udělám krok špatným směrem, něco podobného už nenajdu.

Pé Emko, 28 let

Názor odborníka

Vážená paní Pé Emko,

pochybnosti a strach z neúspěchu jsou zcela normální a většina lidí se s nimi potýká, ať už v práci, nebo v osobním životě. Je také naprosto běžné, že lidé využívají k dosažení svých cílů své kontakty a známosti – je to součástí života, práce a také společnosti, ve které žijeme. Neznamená to, že nemůžete ničeho dosáhnout sama.

Pokud máte pocit, že byste chtěla dělat něco více, měla byste mu naslouchat. Vaše touha se posunout a dělat něco nového, co vás bude více naplňovat, je velmi důležitá a rozhodně byste ji neměla ignorovat. Každá změna v našem životě, ať už se jedná o novou práci, vztah a podobně, přináší určitou míru nejistoty. Je to běžné a prochází si tím každý člověk.

Nejistota a obavy z nového jsou součástí života. Mohou v sobě nést pozitivní sílu, protože vás nutí zamýšlet se nad svým životem a pracovat na své nespokojenosti, jít dál, učit se nové věci a tím se rozvíjet. Je ale důležité naučit se průvodní stres efektivně zvládat tím, že budete pracovat na svém sebevědomí a sebeúctě.

Zaměřte se na to, co děláte dobře, a na své silné stránky. To vám pomůže získat větší důvěru v sebe sama a věřit, že jste schopna zvládnout nové výzvy a zodpovědnost. Připomeňte si své dosavadní úspěchy a výzvy, které jste už zvládla. Tak získáte širší perspektivu a třeba si i uvědomíte, že jste dostatečně silná a schopná překonávat překážky, které se na vaší cestě objeví.

Kolegové a známí vás vidí jako chytrou a inteligentní. Také tito lidé vám mohou poskytnout cenné rady a podporu, díky nimž své obavy a nejistotu postupně překonáte.

Růst a změna vyžadují čas. Je důležité mít na této cestě změny otevřenou mysl a být připravena na nové výzvy, jít si za svými sny. Buďte k sobě trpělivá a laskavá. Nikdo jiný za vás neudělá rozhodnutí, které vás posune vpřed. Každý krok, bez ohledu na to, jak je malý, je pokrokem. Pokud se budete držet svých cílů a neustále se snažit zlepšovat, budete schopna dosáhnout toho, co si přejete.

Píšete, že za tři roky se v práci s vámi vystřídalo už pět kolegyň, které dostaly nabídku, povýšili je. Současně nevěříte, že by s nabídkou přišli i za vámi. Vaše obavy jsou možná znát i z vaší mimiky, gestikulace, chování. Když se narovnáte, vnitřně se podpoříte a začnete se dívat na svět jinýma očima, mohou se začít dít „zázraky“.

Obáváte se, že byste bez protekce selhala. Každý člověk má určité schopnosti a dovednosti, které ho dělají jedinečným. Nikdo není perfektní a všichni se učíme ze svých chyb. Když se vystavíme novým situacím a výzvám, jsme nuceni se rozvíjet a učit se nové věci.

To může být obtížné, ale je to také velmi obohacující: v tomto bodu už víte, že máte dovednosti, které jste se naučila sama, že máte své přednosti. Můžete se spolehnout na své schopnosti, které vám nikdo nevezme, a věřit v sebe sama.

Jste jedinečná a máte své vlastní schopnosti a dovednosti. Věřte v sebe a dělejte to, co vás dělá šťastnou. Nikdo jiný za vás neudělá rozhodnutí, které vás posune vpřed. Takže pokud chcete změnit svou kariéru a dělat něco, co vás naplňuje, pak jste jediná, kdo může tuto změnu uskutečnit.

Více k tématu: