Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Kamarád chodí s cizinkou: Mísení kultur a zvyků nás může obohatit.

Dobrý den, zajímal by mne názor odborníka na vztah (či manželství) s cizincem, nebo cizink…

Leona Dyrehauge 23. 2. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

zajímal by mne názor odborníka na vztah (či manželství) s cizincem, nebo cizinkou. Mám dobrého přítele, který je Čech a má vztah konkrétně s Turkyní (není muslimka). Ve vysoké zamilovanosti má, myslím si, takzvané růžové brýle. Ráda bych mu pomohla, aby v budoucnu nebyl nešťastný. Jaký je váš názor na takovéto „mezinárodní“ vztahy? Dá se žít takový život – například půl roku doma a půl roku v druhém domě? Dají se v takovém prostředí vychovávat děti?

Děkuji za případnou odpověď

Marcela

Názor odborníka


Dobrý den Marcelo,

sama jsem vdaná za cizince. Má odpověď bude proto možná zaujatá – ale na druhou stranu plyne ze zkušenosti.

Myslím si, že vztah s cizincem nebo cizinkou je v dnešní době častější a častější. Hodně cestujeme, potkáváme jiné kultury a přístupy k životu a mnohdy nacházíme něco, co nám u našinců chybí. Proč ne. Takový vztah nás může opravdu obohatit.

Například můj muž vyrostl v západní nekomunistické zemi a já se od něj učím, jak si nenechat vše líbit, jak si pro sebe umět vyjednat podmínky, které si zasloužím. Stejně tak i váš kamarád se možná od své Turkyně může lecčemu přiučit a i naopak – předat jí něco našeho českého.

Má to samozřejmě i tu těžší stranu a té se vy obáváte. Domnívám se, že je velmi dobré, když si oba partneři vyzkouší žít v zemi toho druhého. Předejdou tak mnoha nedorozuměním a zklamáním. Pochopí spoustu nuancí všednodenního života svého partnera – včetně zvyklostí oslav svátků, způsobu jídla a podobně.

Co se týče dětí, myslím si, že je fajn, když se smíšený pár usadí v jedné zemi a v té zůstane. Pro děti je určitá konstantnost moc důležitá. S druhou zemí by však samozřejmě měli udržovat kontakt. Obě řeči by se dětem měly předávat. Ulehčí jim to například kontakt s prarodiči.

Marcelo, z mezinárodního vztahu svého kamaráda nemusíte mít obavu. Ono se časem ukáže, jestli jsou oba ochotní zakoušet nové věci v cizí zemi.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Leona Dyrehauge

Klinická psycholožka a psychoterapeutka

www.naterapii.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.