Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Využívejte celý web: Předplatné
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Kamarád chodí s cizinkou: Mísení kultur a zvyků nás může obohatit.

Dobrý den, zajímal by mne názor odborníka na vztah (či manželství) s cizincem, nebo cizink…

Leona Rajdlová Dyrehauge

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

23. 2. 2011

23. 2. 2011

Dobrý den,

zajímal by mne názor odborníka na vztah (či manželství) s cizincem, nebo cizinkou. Mám dobrého přítele, který je Čech a má vztah konkrétně s Turkyní (není muslimka). Ve vysoké zamilovanosti má, myslím si, takzvané růžové brýle. Ráda bych mu pomohla, aby v budoucnu nebyl nešťastný. Jaký je váš názor na takovéto „mezinárodní“ vztahy? Dá se žít takový život – například půl roku doma a půl roku v druhém domě? Dají se v takovém prostředí vychovávat děti?

Děkuji za případnou odpověď

Marcela

Názor odborníka


Dobrý den Marcelo,

sama jsem vdaná za cizince. Má odpověď bude proto možná zaujatá – ale na druhou stranu plyne ze zkušenosti.

Myslím si, že vztah s cizincem nebo cizinkou je v dnešní době častější a častější. Hodně cestujeme, potkáváme jiné kultury a přístupy k životu a mnohdy nacházíme něco, co nám u našinců chybí. Proč ne. Takový vztah nás může opravdu obohatit.

Například můj muž vyrostl v západní nekomunistické zemi a já se od něj učím, jak si nenechat vše líbit, jak si pro sebe umět vyjednat podmínky, které si zasloužím. Stejně tak i váš kamarád se možná od své Turkyně může lecčemu přiučit a i naopak – předat jí něco našeho českého.

Má to samozřejmě i tu těžší stranu a té se vy obáváte. Domnívám se, že je velmi dobré, když si oba partneři vyzkouší žít v zemi toho druhého. Předejdou tak mnoha nedorozuměním a zklamáním. Pochopí spoustu nuancí všednodenního života svého partnera – včetně zvyklostí oslav svátků, způsobu jídla a podobně.

Co se týče dětí, myslím si, že je fajn, když se smíšený pár usadí v jedné zemi a v té zůstane. Pro děti je určitá konstantnost moc důležitá. S druhou zemí by však samozřejmě měli udržovat kontakt. Obě řeči by se dětem měly předávat. Ulehčí jim to například kontakt s prarodiči.

Marcelo, z mezinárodního vztahu svého kamaráda nemusíte mít obavu. Ono se časem ukáže, jestli jsou oba ochotní zakoušet nové věci v cizí zemi.

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.