Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Právo na informace pro rodinu: Důležitá je spolupráce pacienta.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda rodina, v níž žije psychiatrický pacient (bipolární …

Eva Belešová 6. 5. 2014

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda rodina, v níž žije psychiatrický pacient (bipolární porucha, paranoia) má právo na informace, jak jednat s takovým pacientem a jak postupovat v případě jeho záchvatů či kritických stavů. Může rodina informovat lékaře o zhoršujícím se stavu či zřejmě již nedostatečné medikaci?

Máme v rodině takového pacienta, který svým chováním začíná ohrožovat zdraví a dokonce i život rodinného příslušníka, který se nedokáže bránit. Pacient lékaři tvrdí, že je vše v nejlepším pořádku. Ošetřující lékařka s námi odmítá jakoukoli kooperaci, byť i v poradní roli. Můžeme se obrátit na nějaké krizové centrum, které nám může pomoci? Mohou oni přinutit ošetřujího lékaře, aby s námi nějak spolupracoval?

Děkuji vám za odpověď.

Corazon

Názor odborníka


Dobrý den,

k poskytování informací ohledně zdravotního stavu pacienta je potřeba jeho souhlas. Pokud pacient s tímto nesouhlasí, není lékař oprávněn informace poskytnout. To neznamená, že byste jako rodina nemohli lékaře informovat o jeho stavu. I možnosti lékaře v ambulanci jsou však bohužel limitované. Ambulantní léčba je léčba dobrovolná a důležitým faktorem je spolupráce pacienta – pokud chybí, i lékař může být bezmocný. 

Píšete, že váš rodinný příslušník ohrožuje svým chováním okolí. V takových případech je možnost nedobrovolné hospitalizace, kdy není potřeba souhlas pacienta. Musí být splněna podmínka toho, že pacient bezprostředně ohrožuje sebe nebo své okolí. V takové situaci bych vám doporučila zavolat rychlou záchrannou službu a nechat pacienta odvézt do psychiatrické léčebny nebo na psychiatrické oddělení, kde jeho stav posoudí přijímající lékař a rozhodne, zdali je hospitalizace indikována. V některých situacích není jiné řešení. 

Co se týče informací, jak se chovat k pacientovi a jak se zachovat v určitých situacích, můžete se obrátit i na jiného než ošetřujícího lékaře‑psychiatra. Možná se setkáte s větší vstřícností. Existují i příručky pro rodiny, dají se většinou získat v ambulanci lékaře.

Eva Belešová

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.