Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Při rozvodu přicházím o vše: Kde najdete pomocnou ruku?

Dobrý den, potřebuji pomoc. Žiji s manželem již dvaadvacet let a na začátku jsme se domluv…

Lenka Ecker 3. 3. 2011

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den, potřebuji pomoc.

Žiji s manželem již dvaadvacet let a na začátku jsme se domluvili, že zůstanu doma s dětmi a on bude pracovat (podnikat). Bohužel nám teď nastala v manželství dost velká krize.

Vypadá to na rozvod a on mě trestá tím, že mi už měsíc nechce dávat peníze alespoň na děti (studenti, 21 a 18 let).

Nevím, na koho se mám obrátit. Navíc jsem zjistila, že mi po celou dobu, co jsem doma, neplatil sociální zabezpečení. Hledám si práci, ale bohužel mám samé negativní odpovědi. Nemám totiž žádnou praxi.

Poraďte mi prosím, kde se obrátit.

Oliv

Názor odborníka


Milá Oliv,

v první řadě bych ráda ocenila vaši odvahu hledat cestu ze své nelehké situace. Z vašeho dopisu je patrná vůle nerezignovat na situaci a hledat možná řešení. V tom bych vás ráda podpořila.

Krize v manželství, kterou aktuálně prožíváte, vede přirozeně k emočnímu rozrušení. To může být doprovázeno pocity zmatku, úzkosti, hněvu a nerovnováhy ve vztazích a v sociálním fungování. Subjektivně se tato situace zdá především ohrožující, ale současně v sobě skrývá velký dynamický náboj a potenciál ke změně. Z vašeho dopisu vnímám nejistotu, co bude dál, ale současně cítím, že vás nepřeválcovala a hledáte další možnosti.

Otázka výživného na děti, které již dosáhly zletilosti, je trochu komplikovaná. Výživné zletilých dětí upraví soud jen na návrh. Pokud tedy dítě například řádně studuje na vysoké škole, trvá alimentační závazek po celou dobu studia, až do jeho dokončení. Naproti tomu ale, pokud dítě nabude schopnosti živit se samo (schopnost samostatně se živit bývá interpretována jako schopnost uspokojovat všechny své potřeby)již před dosažením zletilosti, vyživovací povinnost rodičů zaniká. Pokud byste potřebovala podrobnější informace, můžete se obrátit například na Českou advokátní komoru, která poskytuje bezplatné právní poradenství.

Co se týká pracovních příležitostí, mimo úřadu práce a job‑klubů lze využít také kariérní a pracovní poradenství, které v rámci sociálně aktivizačních služeb zdarma nabízí například Člověk v tísni o.s. Pomohou vám zde lépe se zorientovat v pracovně právních vztazích, ale také s vyhledáním rekvalifikačních kurzů a vhodných pracovních nabídek. Organizace současně nabízí také bezplatné právní a sociální poradenství.

Věřím, že se vám podaří najít pomocnou ruku a podporu k řešení této složité životní situace.

Přeji hodně energie a držím palce!

Lenka Tomaidesová

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.