Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Přítel na mně visí: Zjistěte, zda se nejedná o závislou poruchu.

Dobrý den, po několika vztazích a hledání životního partnera jsem potkala mého nynějšího p…

Dominika Večerková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

30. 11. 2012

30. 11. 2012

Dobrý den,

po několika vztazích a hledání životního partnera jsem potkala mého nynějšího přítele. Ze začátku bylo všechno fajn. Má práci, je umělec a taky už touží po založení rodiny. Chová se ke mně moc hezky.

Jenže poslední dobou vidím, jak je nejistý. Když vystoupíme třeba i z tramvaje, tak stojí a čeká, až ho vemu za ruku a dovedu ho přes cestu. Nebo když se zamyslím, tak se mě zeptá: Copak? To se mě ptá i 30× za den.

Teď jsem zjistila, že nemá práci a dělá jen malé zakázky, ze kterých nemá nic moc peníze. Pomáhám mu najít si stálou práci. Vím, že ho to mrzí a je z toho neštastný, já se mu snažím pomoc.

Vadí mi ale strašně ta jeho nejistota. Když jdeme po ulici, dokonce jde i tak pomalu, abych byla trochu napřed. A to se držíme za ruku. Prostě čeká, co udělám já, jinak stojí jako tvrdé Y.

V restauraci, když se nás číšník zeptá, zda si dáme ještě něco k pití, se dívá jen na mě a na číšníka se ani nepodívá. Čeká, co řeknu. Přitom mě začně zuřivě hladit po ruce nebo zběsile pusinkovat. Když je prostě nějaká chvíle, kdy neví, tak to prostě žačne dělat. A mně to šíleně vadí.

Je na mě tak upnutý, pořád ho musím vodit za ručičku, i když nechci. Mám ho hrozně ráda, ale nechová se jako muž. Připadá mi to, jako kdybych byla muž já a on žena. Už nevím, co mám dělat. Někdy to už nemůžu ani vydžet, řeknu mu to, ale on to asi nechápe. Je jako můj ocásek.

Dá se s tím něco dělat? Dlouhodobě toto nevydržím a budu se s ním muset rozejít.

Děkuji

Lucie

Názor odborníka


Milá Lucie,

jsem ráda, že jste se na nás obrátila. Cítím, že vám na vašem vztahu záleží a že byste chtěla svému příteli pomoci.  

Napadá mě, že váš přítel může trpět depresí, úzkostí nebo se u něj objevila nějaká duševní porucha. Samozřejmě mi nepřísluší takhle na dálku a bez všech důležitých informací diagnostikovat, ale pokusím se alespoň o krátkou interpretaci.

Podle vámi zmíněných příznaků by se dalo usuzovat na závislou poruchu osobnosti. Lidé trpící závislou poruchou vyhledávají vztahy, ve kterých se mohou opírat o bezpečí a vedení druhých. Nechávají za sebe rozhodovat druhé, jak v každodenních záležitostech, tak i při závažných životních krocích. Podřizují své potřeby osobám, na kterých jsou závislí, vyhovují téměř všem jejich přáním a téměř nic za ně nepožadují. Projevuje se u nich přehnaný strach z opuštění.

Pokud přítelovo chování stále trvá, doporučovala bych si s ním promluvit o tom, zda by nechtěl vyhledat psychologickou či psychiatrickou pomoc. Je ale možné, že je má interpretace přehnaná. Nicméně návštěvu odborníka bych doporučila. Ten mé domněnky může potvrdit nebo vyvrátit. Dále s vámi může pracovat jako s párem a dovést vás k tomu, aby byl váš vztah opět plnohodnotný a váš přítel byl pro vás opět mužem.

S přáním lepších zítřků,

Dominika Večerková

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.