Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Soužití s agresivní tchyní: Stanovte jasné hranice.

Dobrý den, můj manžel utekl, a to doslova, od rodiny k milence. Bohužel bydlíme společně s…

Agata Čadková

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

6. 10. 2014

6. 10. 2014

Dobrý den,

můj manžel utekl, a to doslova, od rodiny k milence. Bohužel bydlíme společně s jeho rodiči v domě, který je jejich. Po jeho odchodu jsem tam zůstala se synem (13 let). Splácím půjčky, které jsou na mé jméno, protože manžel se zadlužil a já mu chtěla pomoci. O tom, že to bylo naprosto špatné řešení, vím, ale jediné, co mi momentálně zbývá, je splatit dluhy i bez manžela, který se k nim staví velmi vlažně. Bohužel už mi nezbývají finance na pronájem bydlení jinde.

Problémem je moje agresivní tchyně, která vinu za vše klade výhradně mně. Často na mne útočí slovně a snaží se mi diktovat, jak mám žít, a vlastně mi neustále dává najevo, že jsme se synem nežádoucí. Bez dovolení vstupuje do bytu, kde bydlím (zamknout jej nesmím), různě se mi přehrabuje ve věcech, přemisťuje je a neustále na mne řve, že mám doma „bordel“.

Snažím se po odchodu manžela s tím vším vyrovnat a hledám cestu, jak si znovu uspořádat život, splatit dluhy a postarat se o syna. Bohužel tchyně atakuje i mého syna – sprostě mu nadává, když neudělá, co ona chce, ale vzápětí mu přinese sladkosti nebo nakupuje věci.

Několikrát jsem se po dobrém snažila s ní mluvit, ale ona mne odmítla a začala mi vyčítat věci staré deset let. Se synem si hrajeme na partizány, abychom ji nemuseli potkat. Ani mí přátelé k nám už nechtějí chodit na návštěvu, aby ji nepotkali. Nevím jak dál a jak dlouho to vydržím. Nikdo z jeho rodiny se mnou nekomunikuje a moje rodina žije daleko. Jak přežít v těchto podmínkách?

Andy

Názor odborníka


Milá Andy,

děkuji za váš příběh. Píšete o odchodu manžela, dluzích, které vám zůstaly, problematickém vztahu s tchyní. Dokážu si představit, že je to pro vás velká zátěž. Vy sama jako největší problém uvádíte agresivní chování tchyně. Ptáte se: „jak přežít v těchto podmínkách?“ Souhlasím s tím, že v takových podmínkách je možné pouze přežívat, ale napadá mě otázka, zda byste nechtěla svůj život spíše prožít?

Píšete, že manžel z této situace doslova utekl, vy se synem se schováváte před tchyní, a tak přemýšlím, co vám brání postavit se tomu čelem. Dovolujete někomu narušovat hranice vašeho soukromí, snášíte urážky a manipulaci, vzala jste si na sebe zodpovědnost za splácení dluhů manžela. Mám takovou fantazii, jako byste se po kouskách vzdávala sama sebe v domněnce, že jinak to nejde. Co by se stalo, kdybyste změnila svůj postoj? Kdybyste si jasně stanovila hranice a trvala na nich?

Možna by to v praxi znamenalo ohrožení dosavadních jistot, konfrontace s tchyní, s rizikem, že přijdete o možnost u ní bydlet, ale zároveň věřím, že pokud objevíte v sobě sílu, která vám umožní takový krok udělat, budete schopná najít i dobré řešení praktické stránky života. Nespokojenost, kterou prožíváte, vám může sloužit jako průvodce. Využijte její sílu ke změně. 

Na závěr bych vás chtěla povzbudit v hledaní takového řešení, které možná nebude nejjednodušší, ale pro vás a pro syna nejlepší. Nemusíte být na to sama, myslím, že by pro vás mohla být oporou a inspirací psychoterapie. 

Držím vám palce.

Agata Čadková 

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.