Nový audiobook: Jednoduše
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Strach z mentální anorexie.

Dobrý den, chtěla bych se nejprve zeptat vás, jestli je můj problém natolik závažný, abych…

Pavel Král 27. 12. 2010

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

Dobrý den,

chtěla bych se nejprve zeptat vás, jestli je můj problém natolik závažný, abych popřípadě vyhledala nějakého odborníka.

Moji kamarádi i rodina mě neustále napomínají, že málo jím. Bylo období, kdy jsem za celý den snědla pouze čínskou polévku a nic víc. Vyvrcholilo to tím, když se mi z jídla začalo dělat špatně.

Zrovna dnes ráno, když jsem se nasnídala, se mi udělalo velmi špatně, ale takhle to mám skoro pokaždé, když se ráno najím – takže nesnídám. Jinak moje průměrné jídlo za celý den je menší svačina, potom oběd a večeře. Jak kdy.

Tento problém průběžně přetrvává tak půl roku, někdy je moje chuť k jídlu v normálu, jindy nejím skoro nic. Moje okolí mě má za anorektičku, která nejí úmyslně. Mám strach, aby nakonec neměli pravdu.

Předem děkuji za odpověď.

Baruška

Názor odborníka


Dobrý den,

je pravdou, že dívky s anorexií málo jí, ale ne každý, kdo málo jí, trpí anorexií. Ve vašem dotazu bohužel chybí důležité informace, na základě kterých by se dalo usoudit (přesnou diagnózu přes internet udělat nelze), zda anorexií trpíte či nikoli. Pokusím se vám tedy popsat příznaky anorexie a vy mi případně můžete napsat, zda se v nich poznáváte či nikoli.

1. Bohužel neznám údaje o vaší výšce a váze, ale u anorexie se obvykle udává hmotnost pod 15% oproti hmotnosti očekávané nebo BMI pod 17,5.

2. Snížení váhy je úmyslné a je dosaženo pomocí (jednoho či několika) následujících způsobů: záměrná dieta, vyhýbání se kalorickým jídlům, vyprovokované zvracení, vyprovokovaná defekace, užívání anorektik a diuretik a nadměrné cvičení.

3. V myšlení je přítomen trvalý strach z tloušťky a pacientka sama sebe považuje za obézní.

4. Amenorea (vymizení menstruace). Relativně méně spolehlivé diagnostické vodítko pokud užíváte hormonální antikoncepci.

Popisují tato diagnostická vodítka vás? Pokud ano (i částečně), doporučoval bych vám obrátit se na odborníka. Pokud ne, pravděpodobně se o anorexii nejedná. Přesto bych vám ale doporučoval vyhledat lékaře kvůli zmiňovanému rannímu zvracení. To určitě není v pořádku.

S pozdravem,
Pavel Král

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Pavel Král

Klinický psycholog, psychoterapeut, hypnoterapeut, soudní znalec

www.psychologickeporadenstvi.com/cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.