Nový audiobook: Posílení vůle
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Poradna
Foto: Shutterstock.com

Táta zemřel, ale neodešel z mého života.

Dobrý den, takže asi začnu od začátku: Před dvěma lety mi umřel táta. Neměl pohřeb a tím p…

Tomáš Páleníček

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

5. 1. 2011

5. 1. 2011

Dobrý den,

takže asi začnu od začátku: Před dvěma lety mi umřel táta. Neměl pohřeb a tím pádem si furt myslím, že je tady.

Ve výtahu cítím jeho voňavku, někdy se mi zjeví… a mám noční můry, ve kterých táta chce, abych něco udělala (nějaký úkol). Já to ale neudělám a on mi ve snu poví, že umře.

Jednou se mi zdálo, jak klepe na rakev. Brala jsem i léky, ale stejně s tím mám do dneška problém. U psychologa jsem nebyla.

Předem děkuji za radu

Jeanne

Názor odborníka


Pokud se stane taková závažná věc, jako je úmrtí blízké osoby, je naprosto normální, že začneme truchlit a že se nám objevují nejrůznější vzpomínky na tuto osobu. Ty se mohou objevit jak kdykoliv v průběhu dne tak i ve formě nejrůznějších snů, ať už příjemných či nepříjemných.

Pokud prožitky během dne dosahují takové intenzity, že cítíte nebo vnímáte přítomnost vašeho otce a navíc přetrvávají po tak dlouhou dobu, mohlo by se jednat i o tzv. flashback nebo halucinace. V každém případě se nelze jednoznačně vyjádřit, co se vám děje. Pro to, aby se člověk mohl vypořádat s tak těžkou situací, jako je smrt otce, určitě nestačí email.

Myslím, že by bylo vhodné se o tom pobavit s odborníkem, který umí s takovýmito prožitky pracovat. Navíc vzhledem k tomu, že říkáte, že jste užívala nějaké léky, předpokládám, že tam může být přidružená i jiná symptomatika (nicméně z tohoto dotazu nejsem schopen odhadnout, o co by se mohlo jednat).

Nejlépe prokonzultovat celou záležitost na osobní úrovni s psychiatrem/psychologem eventuelně jiným odborníkem (psychoterapeutem), který by mohl vyslechnout celý váš příběh a pomoci s ukončením / zarámováním této události a prožitků a eventuelně doporučit adekvátní léčbu (pokud bude třeba).

Líbí se vám Psychologie.cz?

Máte dvě možnosti, jak s námi zůstat v kontaktu – rovnou nás podpořit a připojit se, nebo jen zdarma dostávat naše newslettery.

Přístup ke všemu:

Koupit předplatné

Tomáš Páleníček

výzkumný pracovník, lékař, pedagog 3. LF UK

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.