Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Táta zemřel, ale neodešel z mého života.

Dobrý den, takže asi začnu od začátku: Před dvěma lety mi umřel táta. Neměl pohřeb a tím p…

Tomáš Páleníček

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

5. 1. 2011

5. 1. 2011

Dobrý den,

takže asi začnu od začátku: Před dvěma lety mi umřel táta. Neměl pohřeb a tím pádem si furt myslím, že je tady.

Ve výtahu cítím jeho voňavku, někdy se mi zjeví… a mám noční můry, ve kterých táta chce, abych něco udělala (nějaký úkol). Já to ale neudělám a on mi ve snu poví, že umře.

Jednou se mi zdálo, jak klepe na rakev. Brala jsem i léky, ale stejně s tím mám do dneška problém. U psychologa jsem nebyla.

Předem děkuji za radu

Jeanne

Názor odborníka


Pokud se stane taková závažná věc, jako je úmrtí blízké osoby, je naprosto normální, že začneme truchlit a že se nám objevují nejrůznější vzpomínky na tuto osobu. Ty se mohou objevit jak kdykoliv v průběhu dne tak i ve formě nejrůznějších snů, ať už příjemných či nepříjemných.

Pokud prožitky během dne dosahují takové intenzity, že cítíte nebo vnímáte přítomnost vašeho otce a navíc přetrvávají po tak dlouhou dobu, mohlo by se jednat i o tzv. flashback nebo halucinace. V každém případě se nelze jednoznačně vyjádřit, co se vám děje. Pro to, aby se člověk mohl vypořádat s tak těžkou situací, jako je smrt otce, určitě nestačí email.

Myslím, že by bylo vhodné se o tom pobavit s odborníkem, který umí s takovýmito prožitky pracovat. Navíc vzhledem k tomu, že říkáte, že jste užívala nějaké léky, předpokládám, že tam může být přidružená i jiná symptomatika (nicméně z tohoto dotazu nejsem schopen odhadnout, o co by se mohlo jednat).

Nejlépe prokonzultovat celou záležitost na osobní úrovni s psychiatrem/psychologem eventuelně jiným odborníkem (psychoterapeutem), který by mohl vyslechnout celý váš příběh a pomoci s ukončením / zarámováním této události a prožitků a eventuelně doporučit adekvátní léčbu (pokud bude třeba).

Tomáš Páleníček

výzkumný pracovník, lékař, pedagog 3. LF UK

www.nudz.cz

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.