Poradna
Foto: Shutterstock.com
odemčené

Život se začal podobat pasti: Každý jsme autorem svého života.

Dobrý den, je mi 22 let, ale poslední dobou se můj život dá přirovnat k pasti, ze které ne…

Vojtěch Lebduška, Psycholog, psychoterapeut

Poradnu zveřejňujeme bez audio verze.

27. 12. 2013

27. 12. 2013

Dobrý den,

je mi 22 let, ale poslední dobou se můj život dá přirovnat k pasti, ze které není žádného úniku.

Od dětství ráda pomáhám lidem a mnoho blízkých z mého okolí mě chválili a skutečně mě podporovali, abych pokračovala studiem tohoto směru. Ovšem namísto studia jsem odjela na nějaký čas do zahraničí, byl to svobodný krok, který jsem skutečně chtěla.

Okolí i někteří moji blízcí mi stále častěji začali vyčítat tento krok, pro který jsem se rozhodla. Neustále jsem se snažila s těmito řečmi a kritikou vyrovnat, ale asi jsem „zeslábla“ a dohnala jsem se, možná i vlastní chybou – neustálým přemýšlením o situaci, k absolutnímu pocitu viny a beznaděje. Už nevím, co mě baví, jestli jsem vůbec ještě v něčem dobrá.

Mám noční můry, nemohu spát a nevidím už žádný smysl mého života. Už jsem propadla pocitu, který moje okolí zřejmě má. Pocit, že skutečným smyslem bylo věnovat se „pomoci“ druhým a vše, co jsem udělala je špatně a pokazila jsem, co se dalo. Někdy i vstát je těžký úkol, celý den jsem jako duch a nevidím žádný smysl života. Asi jsem se ztratila nad řečmi jiných lidí, ale prostě jsem jako v pasti.

Na jednu stranu mám chuť žít a život si užít, ale nevím jakým způsobem. Mám pocit, že jsem naprosto ztracená, bez sebemenší naděje na pomoc.

Asi jsem se ztratila pod tíhou těch řečí a výčitek, ale stále se snažím najít chuť do života. Jakým způsobem?

Michaela

Názor odborníka


Dobrý den, Michaelo,

je vám 22 let a se svým životem můžete nakládat jakkoliv uznáte za vhodné. Dle právního řádu platného v naší zemi jsme po dovršení osmnáctého roku života plně zodpovědní za všechna jednání a rozhodnutí, která učiníme.

Ruku v ruce se zodpovědností přichází také svoboda. Najednou se můžeme rozhodnout k jakémukoli kroku a nikdo nám v něm nezabrání. Otázkou je, jak svobodu přijímáme. Velmi často našim svobodným rozhodnutím překážejí naše vnitřní zábrany, nikoliv ty vnější.

Vyrůstáme v rodině a vztazích s nejbližšími, kteří od nás mají jistá očekávání. Dokud je nekriticky přijímáme a plníme, jsme „hodní“, „rozumní“ a „víme, co od života chceme“. Jakmile se začneme od vnějších očekávání, která často dokonce považujeme za naše vlastní, odchylovat a dělat skutečně naše vlastní rozhodnutí, můžeme se dostat s nejbližšími do nesouladu, či dokonce do konfliktu.

Může se tak snadno stát, že první naše skutečně svobodné rozhodnutí začnou ostatní vnímat spíše jako sejití z cesty, než jako počátek nové, skutečně naší. A snaží se nás v dobrém úmyslu vrátit zpět a nasměrovat „správným směrem“.

Myslím si, že správnou cestu životem si můžeme zvolit pouze my sami. Přijmeme‑li jinou, nenaplňující, může se v našem nitru rozhostit skličující pocit prázdnoty až beznaděje. Uvažujeme‑li o našem vlastním rozhodnutí jako o chybě, šlápnutí vedle, které nám průvodci v našem životě, jimž jsme za mnoho vděční, rozmlouvali, může se objevit i nepříjemný pocit viny. A než jej zpracujeme, překonáme a uvědomíme si, že každý jsme autorem výhradně svého vlastního životního příběhu, může nám dost překážet v jakémkoliv dalším, svobodném, a hlavně samostatném rozhodnutí.

Ptáte‑li se, Michaelo, jakým způsobem znovu najít chuť do života, zvědomte si znovu plně tu vaši část, která se prve rozhodla odcestovat do zahraničí a položte si tuto otázku znovu. Ta svobodná Michaela, která dobře ví, co chce, tam stále je, jen jste na ni možná pod tíhou pocitů viny zapomněla. Myslíte‑li si, že byste s tím potřebovala pomoci, objednejte si konzultaci u nějakého schopného psychologa či psychoterapeuta ve vašem okolí.

Držím vám palce a přeji mnoho radosti na vaší další cestě životem, ať už se sama rozhodnete pro jakoukoliv.

S pozdravem,

Vojtěch Lebduška

Pomohl vám článek?

Otevřete si přístup k celému webu.

  • tisíce článků
  • audioverze článků
  • videa z přednášek
  • audiobooky
  • online kurzy
  • a mnoho dalšího...
Chci předplatné

Nenašli jste odpověď na svůj problém?

Pokud máte roční nebo dvouleté předplatné, můžete nám poslat svůj dotaz.

Nastavení soukromí

Můžeme povolit některé další služby pro analýzu návštěvnosti? Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat.

Více informací.