Nový audiobook: Milování
Vyberte si své téma Přístup k hlavnímu obsahu
Foto: Thinkstock.com

Premenstruační syndrom

Neříkám, že je nutno se ženě podvolit, ale akceptovat ji můžeme. Proč? Protože i nám bývá špatně.

Všichni muži to znají: pár dní se jim doma nic nedaří. I když všecho uděláme nejlépe, jak to jde, nestačí to, nic se nepovedlo. Alespoň z hlediska našich žen.

PMS (premenstrual syndrome) je označení celého spektra potíží, souvisejících pravděpodobně s hladinou estrogenu a jiných hormonů po ovulaci. Obvykle se dá předvídat a trvá někdy i dva týdny, od konce ovulace do začátku menstruace (jejím počátkem potíže mizí).

Typickými příznaky, jak všichni víme, je podrážděnost, bolesti, nedůtklivost, bolest v podbřišku, deprese a různé jiné. Tyto problémy má dle odhadů asi 75 % žen. 14 procent žen má problémy tak výrazné, že jim významným způsobem zasahují do soukromého i pracovního života.

Zdánlivě s tím my muži nemůžeme nic dělat, kromě návštěvy hospody s kamarády. Domnívám se však, že jde o veliký omyl. Řešení je nasnadě: můžeme ženě pomoci to zvládnout. Nechci idealizovat (taky mé známé uznávají, že idealizovat tohle období je nadlidský úkol), ale i drobnosti se můžou setkat s úspěchem a není to ani námaha, ani ztráta času. Kupříkladu pohladit (5 sekund), uvařit čaj (deset minut), vysvětlit, že čaj je udělaný z lásky, i když je v něm – jako vždycky – málo cukru (zde se čas stává velice relativním). Ideální je samozřejmě taky špetka humoru.

Je ti špatně. Co já s tím?

Muži mají na výběr minimálně dvě možné reakce: hněv a akceptaci. Před pár lety jsem viděl nezapomenutelnou hádku sousedky s přítelem. Scéna byla velice romantická, ona na balkoně, on pod ním říkal: „To budeš mít každý měsíc ty svoje přepínáky?!“ – V originálním znění ve východoslovenském nářečí: To budzeš mac každi mešac tote svoje poražene prepinaki?! To je agresivní reakce, nezvládnutí emocí partnerky a nesdílení jejích citů. Neříkám, že je nutno se ženě podvolit, ale akceptovat ji můžeme. A proč?

Když partnerku zklidníte, jistě vám bude vděčná. Dle mých zkušeností se to vyplatí i egoisticky, neboť už klidnejší pochopila, že stojíte při ní, a nebude se vztekat, když ji necháte pojídat čokoládu a půjdete se věnovat kamarádům.

No protože nám taky bývá špatně. Mně osobně stačí, že sním více, než je zdrávo, nebo mám mírnou horečku. Jsem si jistý, že to ostaní muži znají taky (a jejich partnerky jakbysmet). Nebo přijde chřipka. Nechcete nikoho ani vidět, každý zvuk vám třeští v hlavě a když jestě právě zvyšují DPH, zuříte na celý dům. A je dost dobře možné, že to berete jako samozřejmost. Jenom proto, že vás bolí břicho. Taky nám udělá dobře, když nás žena rozesměje a vyslyší či jinak pomůže, čímž získáme potřebný nadhled a uvolnění.

Z tohoto pohledu je zřejmé, že taky ženy mají právo se vztekat, zuřit a jíst tabulky čokolády navzdory zdravé životosprávě a dennímu cvičení (tady mi není jasné, co implikuje co, ale tuhle otázku je lepší nechat nevyřešenou).

To však není všechno. Když partnerku zklidníte, jistě vám bude vděčná. Dle mých zkušeností se to vyplatí i egoisticky, neboť už klidnejší pochopila, že stojíte při ní, a nebude se vztekat, když ji necháte pojídat čokoládu a půjdete se věnovat kamarádům. Nízká hladina stresu taky napomáhá somatickému zdraví. Je to win – win řešení.

Vztek není jen tak

Pro zdravější život je dobré pozorovat sebe samého a všímat si, co nás trápí a nepřestává. Taky v tom může pomoci partner, to je stará známá věc a platí oboustranně. Tady má PMS velikou výhodu: neustálé opakování měsíc co měsíc. Ten vztek se k něčemu obrací. Žena se během trvání PMS, jakkoli nepravděpodobně to bude znít, vzteká na něco. Na krásnejší kamarádku nebo nízký plat. My muži si můžeme těchto věcí všímat. Třeba to může být něco, co ji trápí, i když o tom jinak nemluví.

Využívejte celý web.

Předplatné

A když se to opakuje měsíc co měsíc, je možné vytvořit si představu o komplexu nebo skrytém hněvu partnerky, neboť může jít o projekci toho, co Jung nazýval stínem, jakousi odvrácenou stranou duše. Poté (raději až poté) to s ní můžeme probrat a případně ji pomoci v poznávání jejích slabin a možnostech nápravy. Mám za to, že psychologové by se žen měli ptát, na co se pravidelně jednou měsíčně vztekají.

Jistě, nic není třeba přehánět a dělat z komára velblouda. I my muži máme občas pravdu a ženy se vztekají pro nic za nic. Ale pozorováním můžeme oddělit zrno od plev a v důležitých momentech podat pomocnou ruku namísto toho, abychom s ní jenom lhostejně máchali.

Psychologie.cz je společným dílem...

...psychologů a psychoterapeutů a vás, čtenářů. My píšeme, natáčíme, radíme, upřímně sdílíme naše profesní i osobní zkušenosti. Vy nám posíláte náměty a skládáte se na honoráře autorů a provoz webu. Díky tomu můžeme psát a mluvit jen o věcech, které dávají smysl. Nemusíme brát ohled na vkus masového publika ani na zájmy inzerentů – na našem webu nenajdete jejich reklamy ani PR články.

Jako předplatitelé získáte neomezený přístup k hlavnímu obsahu, budete moci kdykoli sledovat naše online kurzy a přednášky, otevře se vám možnost využívat naši poradnu a také ulevíte očím, protože články budete moci nejen číst, ale i poslouchat. Platba je jednoduchá a bezpečná. Pro představu: roční předplatné vás vyjde na 31 korun týdně, to je jako deci vína nebo jedno malé pivo. Připojte se k nám a podpořte nás. Děkujeme.

Varianty předplatného

Články k poslechu

Rozhodnutí: potrat

Ničivé morální dilema přechází do období úzkosti. Výčitky míří i na muže, často oprávněně, říká …

26 min

Pravdy tak akorát

Naučte se dětí správně ptát a podporovat je s citem pro jejich prožívání.

8 min

Strach být sám

Co když si vážně nikoho nenajdu? Je se mnou něco špatně? Jaký život mě čeká …

9 min

Proč tak koukají?

Pocit nedokonalosti může člověka zcela ochromit. Jak nás vidí lidé kolem nás?

5 min

Jak zkrotit své démony

Přestaňte se jim vyhýbat. Přestaňte s nimi bojovat. Raději se s nimi naučte vycházet.

18 min

Otevřít audio sekci