„Je mi třicet osm let, mám dvě děti, s každým jsem byla na mateřské dva roky a pracuju od dvaceti let,“ napsala nám čtenářka. „Vydělávám 30 000 korun čistého, což považuju za velmi slušný příjem. Přesto mám strach z budoucnosti, protože v novinách se objevují prognózy o chudých důchodcích, dnešních čtyřicátnících. Můžu se už teď začít chovat tak, abych jednou chudá nebyla?“
Je mi také osmatřicet a přemýšlím podobně. Už to, že se tím zabýváme, nám dává slušnou šanci, že neskončíme špatně. Ale máte pravdu. Dnešní důchodci se považují za chudé, ovšem k nim je stát ještě velkorysý ve srovnání s tím, co chystá pro nás.
Rada č. 1: Spořte
Na obecný návod, jak si z dnešních příjmů zajistit peníze na stáří, nám stačí jeden odstavec: Z vašich třiceti tisíc si jako nedotknutelnou rezervu na penzi odkládejte alespoň tři čtyři tisíce. Zdá se vám to moc? Tak vezměte kalkulačku a počítejte, kolik budete mít k tomu málu od státu měsíčně k dobru, když budete ještě 25 let pracovat a dalších 15, 20 nebo 25 let jako důchodkyně z těchto úspor peníze čerpat.
Ano, bilance se dá vylepšit rozumným výběrem finančních produktů (a velmi pečlivým výběrem finančního poradce), ale jejich výnos v lepším případě pokryje stále se zvyšující životní náklady. Nějakými procenty předpokládaného ročního zhodnocení úspor se proto při výpočtech nemusíte zatěžovat.
Rada č. 2: Do důchodu nechoďte
Pojďme to ale vzít za jiný konec. O tom, jestli v sedmdesáti budeme, nebo nebudeme s penězi v pohodě, se totiž rozhoduje v naší hlavě, ne na našem bankovním účtu nebo kdesi na finančních trzích. Máme šanci připravit se na budoucnost tak, že budeme ve třetím věku opravdu žít, ne jen přežívat.
Na tom ale musíme začít makat už teď. Časy se mění a nám nezbývá než si včas osvojit nová pravidla hry. Přehodnoťme proto zažitou představu o penzi a začněme přemýšlet, jak vlastně do důchodu nikdy nejít. Do čeho se pustit a jak nejefektivněji využít to, co jsme se v životě naučili, až přijde ten správný čas. Vymýšlejme a těšme se na to.
Krásným příkladem je dnešní zdánlivě malý byznys zpěváka Jiřího Korna. Vydržovat si jako interpret za zenitem instrumentální kapelu a trmácet se s ní po koncertních sálech by dnes bylo příliš nákladné a organizačně náročné. Spoléhat na to, že vám ještě někdo napíše dobré písničky, bez nichž bude zájem posluchačů zákonitě upadat, to už by byl hazard.
Vytvoření vokálního kvarteta 4TET bylo skvělým řešením. Korn tak může důstojně pokračovat v práci třeba do pětaosmdesáti. Žádné nástroje, repertoár složený ze starých šlágrů, jichž je nevyčerpatelné množství, jen se trefovat do vkusu publika. Výdělek přitom může být díky minimálním provozním nákladům jeden z nejvyšších v branži.
Rada č. 3: Hledejte snadná řešení
Začněte si s takovými nápady hrát už teď a nenechte se zmást tím, že uvádím příklad z výšin showbyznysu. V mnoha ohledech to máte snazší než populární osobnosti. Hledejte snadná řešení. Budete‑li se držet svého oboru, můžete nabídnout svému zaměstnavateli a dalším podobným firmám nebo úřadům, že pro ně budete z domova dělat jednu konkrétní činnost, v níž jste nejlepší.
Nebo se můžete vrhnout do úplně nové oblasti. Sledujte v médiích předpovědi o oborech budoucnosti, rozhlížejte se, po jakých službách asi bude za pár let poptávka ve vašem okolí. Jistotou se dnes například zdají být služby spojené s péčí o přestárlé.
Recept č. 4: Připojte se
Využívejte celý web.
PředplatnéRecept na spokojené a bohaté stáří pochopitelně nemusí spočívat jen ve vydělávání peněz. Klíčovými slovy jsou aktivita a komunikace. V budoucnu budou v mnohem větší míře vznikat komunity seniorů, spojující lidi s podobnými zájmy. Připojte se. Nebo si jeden takový klub sama založte.
Nová přátelství budou s každým přibývajícím rokem cennější než peníze na účtu. A totéž samozřejmě platí o zdraví. I když je to také o genetické dispozici (nebo o štěstí, chcete‑li), dělejte všechno pro to, abyste se důchodového věku dožila v dobré kondici. Všechno bude snazší.